Latvija nesamazinās karavīru skaitu Irākā un Afganistānā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lai arī ASV prezidents Donalds Tramps ir paziņojis par nodomu atvilkt ASV karaspēku no Sīrijas un samazināt militāro iesaisti Afganistānā, Latvijas Nacionālie bruņotie spēki (NBS), turpinās sniegt savu ieguldījumu cīņā ar teroristiskajiem grupējumiem un atbalstīt vietējo valstu armiju kaujasspēju uzlabošanu, portāls LSM.lv noskaidroja Aizsardzības ministrijā (AM).

Pērn decembrī kļuva zināms, ka Baltais nams licis Pentagonam sākt spēku izvešanu no Sīrijas, kur ASV bija dislocējušas 2000 karavīru, lai cīnītos ar "Daīš" jeb "Islāma valsts" grupējuma kaujiniekiem. ASV prezidenta lēmums pārsteidza sabiedrotos, tomēr Trampa padomnieks Džons Boltons vēlāk paziņoja, ka ASV izvedīs karaspēku no Sīrijas tikai zināmu apstākļu gadījumā. Viens no šādiem nosacījumiem ir Turcijas drošības garantijas Vašingtonas sabiedrotajiem Sīrijas kurdiem. Tāpat ASV spēki plāno saglabāt savu klātbūtni Irākā un nepieciešamības gadījumā no šejienes veikt operācijas Sīrijā.

Tāpat ASV ir paziņojušas par nolūku ievērojami samazināt karavīru skaitu Afganistānā. Tur ASV dislocējusi 14 tūkstošus karavīru, no kuriem varētu tikt izvesta apmēram puse. ASV Afganistānā piedalās NATO apmācības operācijā "Resolute Support" un atsevišķās kampaņās pret "Daīš" un "al Qaeda".

Arī Latvija nosūtījusi NBS karavīrus dalībai operācijā "Resolute Support". Šobrīd Afganistānā atrodas 42 Latvijas karavīri, kuri izvietoti gan Mazarišarīfā, gan Kabulā, nodrošinot atbalstu Afganistānas Nacionālajiem drošības spēkiem, ieņemot padomdevēju un dažāda līmeņa štābu virsnieku un instruktoru amatus, tādējādi apmācot un sniedzot atbalstu Afganistānas armijai. AM informēja, ka Latvija šajā operācijā savu dalību plāno saskaņā ar pašreizējo Saeimas mandātu - līdz 2020. gada 31. decembrim, un uzsvēra, ka, lai arī iesaistes politika tiek pārskatīta pastāvīgi, pagaidām izmaiņas personāla skaitliskajā sastāvā nav paredzētas.

Cīņai pret "Daesh" Irākā un Sīrijā izveidotās starptautiskās koalīcijas sastāvā ir vairāk nekā 65 valstis, tostarp arī Latvija. Starptautiskos spēkus vada ASV, kas organizē koalīcijas Apvienoto spēku militāro operāciju "Inherent Resolve". No minētajām 65 valstīm tikai aptuveni 20 nodrošina militāro atbalstu, bet 12 valstis veic gaisa triecienus.

Aizsardzības ministrijā portālam LSM.lv norādīja, ka operācijā "Inherent Resolve" Latvijas armija piedalās ar sešu karavīru lielu apmācības grupu, kas ir integrēta Dānijas kontingenta sastāvā, un plāno nodrošināt apmācību Irākas drošības spēkiem esošajā līmenī saskaņā ar pašreizējo Saeimas mandātu – līdz 2020. gada februārim. Savukārt, ja starptautiskajā operācijā Irākā tiks plānotas izmaiņas, arī Latvija vērtēs tālāko darbību. Latvijas kontingents izvietots vienā no Irākas drošības spēku apmācību centriem - Irākas un ASV Gaisa spēku bāzē - aptuveni 180 kilometrus uz rietumiem no Bagdādes.

Latvijas karavīri, kas piedalās abās minētajās operācijās, kaujas darbībās neiesaistās. Operācijā "Resolute Support" Afganistānā Latvija darbību uzsāka 2015. gada 1. janvārī, bet operācijas “Inherent Resolve” - kopš 2016. gada. Nākamā karavīru rotācija uz abām šīm operācijām dosies jau tuvākajā laikā, un pirmdien, 21. janvārī, NBS Apvienotajā štābā notika viņu pavadīšanas ceremonija, kurā tradicionāli tika dāvināta ceļamaize - Latvijas karogs un rudzu maizes klaips.

Papildus minētajām divām ārvalstu misijām Latvija dažādos apmēros piedalās arī Eiropas Savienības (ES) pretpirātisma operācijā "Atalanta" pie Somālijas krastiem, ES Apmācības misijā Mali, ANO vadītajā stabilizācijas operācijā Mali "Minusma" un ES Jūras spēku Vidusjūrā "Eunavfor Med" militārajā operācijā "Sophia". Vēsturiski Latvijas NBS ir piedalījušies arī koalīcijas spēku operācijā "Operation Iraqi Freedom" Irākas karā, NATO KFOR operācijā Kosovā, ES militārajā operācijā Centrālāfrikas Republikā (EUFOR RCA), ES militārajā operācijā "ALTHEA" Bosnijā un Hercegovinā un citās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti