Panorāma

Dobeles ceriņdārzā gandrīz pilnbrieds

Panorāma

Pretrunīgi vērtē J. Iesalnieka runu Saeimas debatēs

Neatzīst Doneckā izdotu medmāsas diplomu

Latvijā neatzīst Doneckas «tautas republikā» iegūtu medmāsas diplomu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ar atteikumu ļaut strādāt vēl nesen apgūtajā profesijā medicīnā saskārusies kāda ukrainiete, kas ar ģimeni sāk jaunu dzīvi Latvijā, Sēlijā. Ģimene ir no Ukrainas teritorijas, kas bija Krievijas kontrolē vēl pirms 24. februāra. Atbildīgās iestādes Latvijā skaidroja – šos diplomus nav atzinusi Ukraina, tādēļ arī Latvija tos neatzīst.

Jaunā medicīnas māsa kopā ar ģimeni Latvijas robežu šķērsoja martā. Liels bijis jaunietes prieks, kad uzzinājusi par brīvām vakancēm nomaļā lauku slimnīcā.

"Es zinu, ka mani tur gaida. Mēs jau sazvanījāmies. Bet diemžēl mani nevar paņemt diploma dēļ. Pacienti gaida, medicīnā ir pieprasījums, bet sākt strādāt nevaru," pastāstīja jaunā medmāsa.

Ar dažādām grūtībām, kuru dēļ arī vēlējās palikt anonīmi, jaunietes ģimenes locekļi saskārušies tāpēc, ka iepriekšējos astoņus gadus dzīvojuši Krievijas faktiski kontrolētajā Ukrainas teritorijā – pašpasludinātajā un starptautiski neatzītajā Doneckas "tautas republikā". Kad sākās karš, bērni vēl bija nepilngadīgi, vecākiem tur bijis darbs, tēvam bizness.

"Dzīvoju darbā, jo bija noslēgti ceļi, dzīvoju slimnīcā. Tur bija ļoti šausmīgi. Man balkonu sprādziena vilnī sagrāva, es biju mājās tajā brīdī. Nesaprotu vispār, kā dzīva paliku," pastāstīja jauniete.

"Redziet, skaitās, ka mēs esam no agresorvalsts. Tāpēc mums šie dokumenti ir kā šķēršļi," norādīja jaunietes tēvs.

Abiem bērniem – jaunajai medmāsai un viņas pusaugu brālim – ir tikai Ukrainā izdotas dzimšanas apliecības. Uzturēšanās atļauja viņiem izsniegta. Tās kopiju kopā ar Doneckas "tautas republikas" Makejevas medicīnas koledžā izdota diploma kopiju jauniete iesniedza Veselības inspekcijā, bet saņēmusi atteikumu piešķirt atļauju strādāšanai profesijā.

"Ja izglītības dokuments ir izsniegts Doneckas, Luhanskas vai Krimas apgabalos pēc 2014. gada, zinot to, ka Ukrainas Veselības ministrija šo neatzīst, arī Latvija šo neatzīst," norādīja Veselības inspekcijas pārstāve Iveta Balode.

Veselības ministrijā atzina, ka situācija šajā gadījumā patiešām ir sarežģīta, jo rietumvalstīs, tostarp Latvijā, netiek pieņemti neatzītā valstiskā veidojumā izdoti izglītības dokumenti.

Risinājuma nav, ir tikai alternatīvas – meklēt citu darbu, paliekot strādāt veselības aprūpē. "Amats, ko mēs šajā brīdī māsai varam piedāvāt, ir sanitāre. Tā ir vienīgā amata kategorija, kas nav piesaistīta izglītībai," pastāstīja Latvijas Māsu asociācijas prezidente Dita Raiska.

Veselības inspekcija līdzīgu atteikumu sniegusi vēl vienā gadījumā.

Tikmēr jauniete bezdarbība nesēž, bet kopā ar mentori meklē citas darba iespējas. Vienlaikus ģimene nezaudē cerību, ka Latvijas valsts iestādes tomēr spēs palīdzēt.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti