Sadaļas Sadaļas

Latvijā nav pieejami citviet populārie HIV paštesti; ministrija norāda uz zemo interesi

Pasaulē aug popularitāte internetā vai aptiekās iegādājamiem HIV eksprestestiem, ko katram iespējams iegādāties un veikt pašam. Pluss šim testam ir tāds, ka to no iegādes līdz izpildīšanai var veikt pilnīgi anonīmi. Arī Veselības ministrijā cer, ka nākotnē šādi testi varētu kļūt pieejamāki, jo vairotu iedzīvotāju iesaisti, pārbaudot savu HIV statusu. Ministrijā gan norāda – šobrīd Latvijā šādu testi nav populāri, jo ir diezgan dārgi.

ĪSUMĀ:

  • Pasaulē populārie HIV eksprestesti Latvijā nav pieejami.
  • Biedrības “Hiv.lv””: Šādu testu pieejamība būtu atbalstāma.
  • VM: Testi ir atbalstāmi, tomēr dārgi, tiem nav pietiekami liels pieprasījums.
  • VM domā, ka nākotnē varētu pievērsties šo testu pieejamības veicināšanai.
  • “Hiv.lv”: Cīņa par testu zemāku cenu, ir VM politiskās gribas jautājums.

Biedrības “Hiv.lv” vadītājs Aleksandrs Molohovskis stāstīja, ka HIV testi, kuru var iegādāties aptiekā, pats to veikt un uzzināt rezultātu, būtu ļoti noderīgi un tos izmanto daudzviet pasaulē. Tomēr šobrīd viņš var dalīties vien kaimiņvalstu pieredzē, jo Latvijā šādi testi nav pieejami.

Latvijā nav pieejami citviet populārie HIV paštesti; ministrija norāda uz zemo interesiKristaps Feldmanis

“Baltkrievijā tie ir pieejami jau vairākus gadus, Lietuvā tos var nopirkt Viļņā un Klaipēdā. Un vispār šī prakse ir ļoti atbalstāma. Pasaules Veselības organizācija ir izdevusi vadlīnijas HIV infekcijas paštestēšanai mājās. Ir arī Igaunijas pieredze. Tā ir citāda, ka tur var pasūtīt testu, ielikt aploksnē un nosūtīt pa pastu un tad cilvēkam pasaka rezultātu. Bet novērojumi liecina, ka atsaucības šādai shēmai nav. Cilvēki labāk vēlas nopirkt testu,” stāstīja Molohovskis.

Viņš gan norādīja, ka bieži tiek saņemti pārmetumi par šiem testiem. Kā arguments tiekot minēts tas, ka pacients uzzinot, ka ir HIV pozitīvs brīdī, kad ir viens pats, var veikt, piemēram, pašnāvību. Tomēr viņš norādīja, ka apjomīgs pētījums Krievijā pierādījis, ka šāda riska nav.

“Nupat ir pabeigts vairāku gadu pētījums Krievijā starp vīriešiem, kuriem ir sekss ar vīriešiem. Un publicēti pētījuma rezultāti, un tur ir atbildes uz visām pretenzijām pret paštestēšanu. Pašnāvības nav novērotas, cilvēki ātri pēc tāda testa nonāk veselības aprūpes sistēmā,” stāstīja biedrības vadītājs.

Veselības ministrijas Vides veselības nodaļas vadītāja Jana Feldmane Latvijas Radio skaidroja, ka kopumā šādi testi noteikti ir atbalstāmi, tomēr to cenas ir lielas un tiem nav pietiekami liels pieprasījums.

Tomēr ministrija domā, ka nākotnē varētu pievērsties šo testu pieejamības veicināšanai.

“Nav nekādu šķēršļu, lai šie paštesti Latvijā būtu pieejami aptiekās vai interneta aptiekās, bet, ņemot vērā testu izmaksas, tie nav īpaši pieprasīti, un līdz ar to ražotāji nav ieinteresēti tos laist Latvijas tirgū. Mēs droši vien nākotnē mēģināsim runāt ar ražotājiem un, iespējams, mainoties testa cenām, tie noteikti kļūs pieejamāki arī Latvijā,” sacīja Feldmane.

“Hiv.lv” vadītājs Molohovskis norādīja, ka, viņaprāt, cīnīšanās par to, lai testiem būtu iespējami zemāka cena, ir vien atbildīgās ministrijas politiskās gribas jautājums.

 Viņš arī skaidroja - sākotnēji būtu vēlams, ka šādus testus var iegādāties aptiekās, kur farmaceits var izskaidrot, kā tas lietojams, tomēr, ja šī sistēma veiksmīgi darbotos, tad varētu izskatīt arī šādu testu iegādes internetā iespēju.     

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt