Latvija meklē kandidātus ES Tiesas un Vispārējās tiesas tiesnešu amatiem

Speciāli veidota komisija uzrunā kandidātus Eiropas Savienības Tiesas (EST) tiesneša un Vispārējās tiesas tiesneša amatiem. Iepriekš šos amatus ieņēma tagadējais valsts prezidents Egils Levits un tiesnese Ingrīda Labucka. Kandidātu atlases process ir ievilcies, jo grūti atrast cilvēku, kas atbilst visiem kritērijiem un ir gatavs šo amatu ieņemt. Arī citas Eiropas valstis saskaras ar šo problēmu.

Speciāli veidota komisija uzrunā iespējamos Latvijas kandidātus ES Tiesas tiesneša amatam
00:00 / 04:06
Lejuplādēt

Kopš Egila Levita stāšanās Valsts prezidenta amatā pagājušā gada jūlijā Eiropas Savienības Tiesā nav Latvijā izraudzīta tiesneša. Februāra beigās amatu atstāja arī ES Vispārējās tiesas tiesnese Ingrīda Labucka.

Pašlaik notiek kandidātu atlase uz abiem šiem amatiem. Tam izveidota speciāla komisija, kuras sastāvā ir Ārlietu un Tieslietu ministrijas pārstāvji, kā arī Augstākās tiesas, Satversmes tiesas, Ģenerālprokuratūras un Saeimas Juridiskās komisijas pārstāvji.

Komisijas priekšsēdētājs, Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Raivis Kronbergs stāsta, ka pašlaik tiek uzrunāti iespējamie kandidāti: “Tiklīdz mēs saņemsim uzrunāto kandidātu piekrišanu, ka viņi piekrīt startēt konkursā, valdībā mēs domājam divu nedēļu laikā apstiprināt. Bet kandidātu vārdus un uzvārdus mēs publiski neatklāsim. Tas, ka valsts ir izvēlējusies vai apstiprinājusi kādu uz šiem amatiem, nenozīmē, ka viņi tos arī ieņems, vai Eiropas Komisija dos akceptu un atzīs valstu vidū par labākiem kandidātiem.”

Pēc tam, kad Ingrīda Labucka paziņoja par Vispārējās tiesas tiesneses amata pamešanu, 2019. gada beigās jau notika viena kandidātu atlases procedūra. Bet neviens no kandidātiem neguva pietiekamu atbalstu no Eiropas Komisijas 255. komitejas, kas atbildīga par izvērtēšanu un iecelšanu.

Savukārt uz otru vakanci konkurss notiek tikai tagad.

Komisijas priekšsēdētājs atzīst, ka nav viegli atrast kandidātus, kas atbilst kritērijiem.

Arī citas Eiropas valstis – Slovākija, Slovēnija – nav spējušas atrast piemērotus kandidātus.

“Vajadzētu atiet no izpratnes, ka tas ir cilvēks, kas pārstāv Latvijas valsts intereses.

Tiesneši darbojas neatkarīgi no valsts un jebkuras citas ietekmes, vismaz tāda ir iecere. Vienlaikus tas ir ļoti atbildīgs lēmums, ko valsts pieņem. Lai gan viņš nav valsts pārstāvis, bet Eiropas Savienības Tiesa ir ļoti svarīga ES institūcija. Tāpēc ir ļoti svarīgi, lai šis cilvēks ir kompetents savā jomā un saprot, ko viņš dara,” norāda Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes docents Arnis Buka.

Eksperts atzīst – tas, ka kādu brīdi šie amati ir vakanti, nav nekas traģisks. Svarīgāk ir izraudzīties tiešām kompetentu kandidātu. Turklāt nav noteikts, cik ilgā laikā valstij ir jāatrod jauns Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis.

Arī Satversmes tiesas priekšsēdētāja Ineta Ziemele atzīst, ka pretendenta izvēle ir ļoti atbildīgs un sarežģīts process. Nedrīkst neko sasteigt. Turklāt mazā valstī atbilstošu kandidātu atrast ir vēl sarežģītāk. Tomēr tiesai ir grūti darboties, ja trūkst vairāku tiesnešu, īpaši ārkārtējās situācijas laikā.

“Vairāki tiesneši bija aizgājuši no tiesas vai aizgājuši pensijā. Un EST bija nonākusi situācijā, kad viņiem bija pāris tiesnešu un ģenerāladvokāta vakances parādījušās. Un uz to brīdi strauji pieauga ES Tiesas noslodze, jo vairākas valstis prasīja, kā interpretēt vienu vai otru Eiropas Savienības tiesību normu,” norāda Ziemele.

Eiropas Savienības Tiesas prezidents Koens Lenaerts atzinis, ka no darba organizācijas viedokļa nevar ilgi atļauties turēt šīs vietas vakantas.

Tiklīdz kandidāti akceptēs dalību konkursā, viņus valdībai prezentēs Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīva partija). Pēc tam kandidātiem jātiekas ar Eiropas Komisijas 255. komiteju, kas atsāks darbu jūnija sākumā. Un tikai tad, ja komiteja atzīs kandidātus par labu esam, tiks publiski izziņoti viņu vārdi un amatā stāšanās laiks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt