Latvija lūdz ES Tiesai skaidrojumu, vai auto pasažieru durvju atvēršana ir transportlīdzekļa lietošana

Augstākā tiesa apturēja tiesvedību kādā civillietā, kurā izšķirams jautājums, vai zaudējumi trešās personas mantai, kas radušies, pasažierim atverot stāvoša transportlīdzekļa durvis, ietilpst obligātās transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās apdrošināšanas regulējumā lietotajā jēdzienā „apdrošināšanas gadījums”, informēja Augstākajā tiesā.

Tiesa nolēma uzdot Eiropas Savienības Tiesai (EST) jautājumus par direktīvas par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz civiltiesiskās atbildības apdrošināšanu saistībā ar mehānisko transportlīdzekļu izmantošanu un attiecībā uz kontroli saistībā ar pienākumu apdrošināt šādu atbildību 3.panta 1.punkta iztulkošanu prejudiciāla nolēmuma pieņemšanai. Lai pareizi iztulkotu jēdzienu „apdrošināšanas gadījums”, jānoskaidro, vai stāvoša transportlīdzekļa pasažiera durvju atvēršana ir „transportlīdzekļa lietošana” minētās direktīvas izpratnē.

Atsaucoties uz EST iepriekš sniegtajiem skaidrojumiem par jēdziena „transportlīdzekļa lietošana” plašo tvērumu, Augstākā tiesa lēmumā secināja, ka šo jēdzienu varētu attiecināt „arī uz durvju atvēršanu pēc transportlīdzekļa novietošanas stāvēšanai, kas atbilstu transportlīdzekļa ekspluatācijas funkcijai”. Vienlaikus Augstākā tiesa secina, ka

EST paustā atziņa par atbilstošo normu formulējuma nepilnībām, liedz sniegt noteiktu atbildi par minētā Eiropas Savienības tiesībās regulētā jēdziena saturu.

Augstākā tiesa lūdz EST atbildēt uz jautājumiem, vai minētās direktīvas 3.panta 1.punkts ir interpretējams tādējādi, ka jēdziens „transportlīdzekļu lietošana” aptver stāvēšanai novietota transportlīdzekļa durvju atvēršanu. Ja atbilde uz pirmo jautājumu ir apstiprinoša, AT lūdz skaidrot, vai minētā direktīvas norma ir interpretējama tādējādi, ka jēdziens „transportlīdzekļu lietošana” aptver tādu situāciju, kad kaitējums trešās personas īpašumam radies, transportlīdzekli lietojot pasažierim.

Augstākā tiesa lietu izskata saistībā ar Eiropas komercsabiedrības „Balcia Insurance” SE (agrāk „BTA Insurance Company”) kasācijas sūdzību par Rīgas apgabaltiesas Civillietu tiesas kolēģijas 2014.gada 20.maija spriedumu. Tiesvedība saistīta „Balcia Insurance” SE prasību pret apdrošināšanas AS „Baltijas Apdrošināšanas Nams” par zaudējumu atlīdzības piedziņu regresa kārtībā.

Tiesvedība lietā apturēta līdz brīdim, kad stāsies spēkā Eiropas Savienības Tiesas nolēmums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti