Panorāma

I. Rimšēvičs joprojām LB prezidents

Panorāma

LTV žurnāliste saņem «Žurnālistikas cerības» balvu

Publicēts jaunākais Korupcijas uztveres indeksa saraksts

Latvija Korupcijas uztveres indeksā pakāpjas tikai par vienu punktu

Pretkorupcijas organizācijas “Transparency International” publicētajā 2017. gada Korupcijas uztveres indeksā Latvijai ir 58 punkti 100 punktu skalā un 40.vieta no 180 valstīm. Pēdējo četru gadu laikā Latvija pakāpusies par četriem punktiem, taču mērķis iegūt iendeksā 60 punktus nav sasniegts.

Salīdzinot ar 2016. gadu, Latvija pakāpusies indeksā par vienu punktu. 2016.gada Korupcijas uztveres indeksā Latvija ar 57 punktiem ierindojas 44.vietā starp 176 valstīm.

Sabiedrība par atklātību “Delna” norāda, ka tas signalizē par politiskās gribas trūkumu cīnīties ar korupciju, kā arī nepieciešamību vairot izmeklēšanas spējas.

Latvija Korupcijas uztveres indeksā ierindojas aiz Igaunijas, kurai piešķirts 71 punkts un 21. vieta pasaulē, un Lietuvas, kurai 59 punkti un 38. vieta. Lietuva saglabājusi pagājušā gada pozīciju. Igaunija tuvojas Ziemeļvalstu standartiem – rādītāji ir stabili un kopš 2005. gada ne reizi nav nokrituši zemāk par 64 punktiem.

Eiropas Savienības valstu vidējais rādītājs saglabājas 65 punkti. Pirmās trīs vietas indeksā ieņem Jaunzēlande, Dānija un Somija ar attiecīgi  89, 88 un 85 punktiem. Lai gan neviena valsts nav pilnīgi brīva no korupcijas, indeksa augšgalā esošās valstis raksturo atklāta valdība, mediju brīvība, pilsoniskās brīvības un neatkarīga tiesu sistēma.

Latvijas rezultāti nozīmē, ka Latvija nav sasniegusi KNAB izstrādātajās Korupcijas novēršanas un apkarošanas pamatnostādnēs nosprausto mērķi – 2017. gadā indeksā sasniegt 60 punktus, norāda “Delna”.

“Šādā tempā tikai pēc diviem gadiem valsts sasniegs 60 punktu atzīmi, kaut pamatnostādnēs plānoti jau 70 punkti. Ja KNAB un citas tiesībsargājošās iestādes demonstrēs kapacitāti izmeklēt lietas, kurās iesaistītas augstas amatpersonas, iespējams lielāks korupcijas uztveres indeksa kāpums 2018. gadā,” pauž “Delna”.

“Indeksu veidojošo indikatoru analīze rāda, ka 2017. gadā Latvijā pieaugusi tendence uzņēmējiem dot kukuli valsts amatpersonām, lai iegūtu valsts pasūtījumus, labvēlīgus tiesu lēmumus u.c. Joprojām nav pieņemtas tādas naudas varas mazināšanai un atklātības veicināšanai svarīgas iniciatīvas, kā lielāks valsts finansējums politiskajām partijām un trauksmes cēlēju aizsardzības likumprojekts. Taču Latvija veikusi svarīgus darbus korupcijas mazināšanā, tostarp apstiprināts KNAB priekšnieks, mazināta naudas loma politikā, nosakot ierobežojumus politisko partiju finansēšanas apjomos, izveidots atvērto datu portāls, veikta tiesu teritoriālā reforma, izveidota darba grupa par Valsts prezidenta ievēlēšanu atklātā balsojumā,” teikts “Delnas” paziņojumā medijiem.

2016.gadā Latvija saņēmusi līdz šim lielāko punktu skaitu - 57, taču nokrita par četrām vietām līdz 44. vietai, jo citas valstis straujāk uzlaboja savas pozīcijas. 2015.gadā Latvija korupcijas indeksā ieguva 55 punktus 100  punktu skalā. 2014.gadā Latvija šajā indeksā bija novērtēta ar 55 punktiem, 2013.gadā − ar 53 punktiem, bet 2012.gadā − ar 49 punktiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt