Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Populāri cilvēki piedalās pretnarkotiku pasākumā

Dienas ziņas

Izveido zīmolu «Ražots Madonas novadā»

Latvijā konstatē gan klasisko, gan Āfrikas cūku mēri

Latvijā konstatē arī Āfrikas cūku mēri

Pārtikas un veterinārais dienests pastiprinātās laboratoriskajās pārbaudēs konstatējis, ka Latvijas pierobežā ar Baltkrieviju apstiprināta Āfrikas cūku mēra vīrusa klātbūtne trim meža cūkām un vēl trim mājas cūkām Krāslavas novadā.  

Šobrīd laboratoriski tiek pārbaudītas vēl trīs atrastās nobeigušās meža cūkas. PVD vadītājs Māris Balodis Latvijas Radio pastāstīja, ka par beigtajām meža cūkām pie Baltkrievijas robežas ziņoja robežsardze, un tad PVD arī noņēma paraugus, kuros konstatēts Āfrikas cūku mēra vīruss.  

Savukārt trīs mājas cūkas, kuras inficētas ar Āfrikas cūku mēra vīrusu, konstatētas mājsaimniecībā sešu kilometru attālumā no Baltkrievijas robežas.  

„Varam droši teikt, ka Latviju sasniedzis Āfrikas cūku mēris,” secināja Balodis. 

Āfrikas cūku mēris līdz šim Latvijā nav reģistrēts. Cilvēkiem šī slimība nav bīstama. Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) inspektori turpina pārbaudīt piemāju saimniecības, reaģējot uz brīvdienās konstatēto klasiskā cūku mēra uzliesmojumu Dagdas novadā.    

Pat tad, ja saimnieks mutiski apliecina, ka cūkas viņa kūtī  netiek turētas, PVD pārstāvji dodas pārbaudīt, lai pārliecinātos par to paši savām acīm. Vienā gadījumā arī izrādījās, ka saimniece ir maldinājusi inspektori.

PVD Dienvidlatgales pārvaldes inspektore Ilga Raubiško stāstīja, ka saimniece neesot sapratusi, vai sivēns  ir cūka. „Viņai ir viens sivēns, ģērbjamies tālāk un ņemam asinis.. Viņa nav sapratusi, viņa domāja, ka cūka - tā ir liela cūka,” stāstīja Raubiško.

Situācija Dagdas novadā ar klasisko cūku mēri ir nopietna, 22.jūnijā tika sadedzinātas astoņas māju cūkas. Pēc laika vēl divas māju cūkas beigtas tika atrastas paslēptas krūmos. Vieta, kur cūkas turētas nav zināma, tas apgrūtina inspektoru darbu veiksmīgi cīnīties ar slimības tālāku izplatīšanos.

PVD Dienvidlatgales pārvaldes vecākais inspektors Dzintars Juškus uzsvēra, ka situācija ir diezgan nopietna, jo „kaut kur saimniecībā nobeidzās  cūkas, cik tā saimniecība ir liela, to mēs nezinām, jo cūkām numuri nebija ausīs”.

„Varētu būs labi, ja tā būs vienkārši mazā piemājas saimniecība, ja tā ir lielāka saimniecība, tad krišana varētu turpināties,” sprieda Juškus.

 Turklāt divu dienu laikā atrastas arī sešas beigtas meža cūkas.

„Meža cūkas kritušas bija nelielā apvidū ap savu migu, dažām mežā cūkām varēja konstatēt anatomiskās izmaiņas, [..] asiņojumi iekšējos orgānos, zemādā,” stāstīja Juškus.

Vietas, kur atrastas slimas meža cūkas, ir dezinficētas, cūkas iznicinātas, pastāstīja Balodis. Savukārt ap mājsaimniecību, kurā konstatēs Āfrikas cūku mēris, noteikta trīs kilometru aizsardzības zonu un desmit kilometru uzraudzības zona.

PVD vadītājs atzina, ka meža cūkas ir „riska objekti”, noteikta 200 kvadrātkilometru inficēta zona gar Baltkrievijas robežu. PVD ar mednieku palīdzību cer iegūt paraugus, lai pārbaudītu meža cūkas, bet ar meža dienesta palīdzību pārbaudīs, vai pierobežas mežos nav beigto dzīvnieku un, ja tādi būs, tos pārbaudīs un iznicinās. 

Šobrīd kopumā sadedzinātas 16 mājas un meža cūkas. Šī ziņa uztrauc gan saimniekus, kuri tur cūkas, gan medniekus,  kurus īpaši biedē stingrs rīkojums samazināt cūku populāciju, tās masveidā izšaujot. Šobrīd šāds aicinājums ir vien bijis ieteikuma formā, un to mednieki nav pildījuši.

Mednieku kluba “Asūne” vadītājs Viktors Litvjaks atzīst, ka viņa kolektīvs neiesaistījās meža cūku izšaušanai, „tās nav medības, bet dzīvnieku iznīcināšana”.

Šobrīd pēc pārbaudēm ir zināms, ka apstiprinājies ļaunākais – trim meža cūkām konstatēta Āfrikas cūku mēra klātbūtne.  Tāpat klātbūtne apstiprināta trim mājas cūkām Krāslavas novadā sešu kilometru attālumā no robežas ar Baltkrieviju. Tas vien nozīmē, to, ka šīs slimības ierobežošanai būs jāpierēto krietni vien nopietnāki apkarošanas mehānismi.
Jau ziņots, ka gada sākumā Āfrikas cūku mēra uzliesmojumi konstatēti pie Lietuvas un Polijas robežām ar Baltkrieviju. Lietuvā Āfrikas cūku mēris tika konstatēts divām mežacūkām.  Pēc šīs slimības uzliesmojuma Latvijas valdība nolēma veltīt profilakses pasākumiem 1,35 miljonus eiro, cerot izvairīties no desmit reižu lielākiem zaudējumiem, ko radītu ilgstoša mūsu cūkgaļas produkcijas importa ierobežošana.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt