4. studija

Ķīpsalā cilvēkus ratiņkrēslos negaida

4. studija

Vai uz kafijas jāliek brīdinājums par kaitīgumu?

Trīspadsmit Latvijas pilsētās vēl ir pionieru iela

Latvijā joprojām 13 pilsētās ir Pionieru iela

Vēl joprojām 13 Latvijas pilsētās ir atrodama Pionieru iela. Dažiem nosaukums izraisa nepatīkamas asociācijas ar PSRS laiku, savukārt citi norāda uz vārda pionieris dažādajam nozīmēm – pionieris ir arī celmlauzis, kaut kā aizsācējs.

“Tas ir nesmuki. Mums vienkārši nepatīk,” saka Valentīna, kura dzīvo Pionieru ielā.

Ogres novadā nav nekādu dokumentālu liecību, kāpēc šī iela Ciemupē ir ieguvusi Pionieru vārdu. No nostāstiem zināms, ka šeit reiz plānots celt daudzdzīvokļu mājas, kas iezīmētu Ciemupes sākumu.

Ričards, kurš ceļ māju Pionieru ielā norāda, ka nesaista ielas nosaukumu ar Padomju laiku. “Pionieri vienmēr iet pa priekšu,” viņš saka.
Ogresgala pagasta pārvaldes vadītāja Ilze Čiščakova stāsta, ka jaunieši savukārt ielas nosaukumu asociē ar angļu vārdu “pioneer,” kas ir jaunu lietu aizsācējs.

Adrešu reģistrā atrodamas 13 pilsētas, kur joprojām ir Pionieru iela. Latviešu valodas institūtā atzīst, ka, visticamāk,  Pionieru ielas reiz savu vārdu  ieguvušas tieši par godu sarkano kaklautu organizācijai un tas ir varas ielikts nosaukums. Latvieši mēdz ielas nodēvēt, ņemot vērā ielas galveno objektu, skaidro institūta direktora vietniece Sanda Rapa.

“Ja ved uz baznīcu, baznīcas iela, gar dzelzceļu – dzelzceļa iela,” ilustrē pētniece.

Arī Latviešu valodas institūta rīkotajā Vietvārdu talkā var atrast ļoti maz vietvārdus, kam tauta pati devusi nosaukumus, izmantojot padomju laika jēdzienus.

“Protams, ir komunistu Priede, ko atradu vietvārdu talkas sarakstā, kur esot nošauts kāds komunists , kas pavadījis meiteni uz mājām pēc balles un māte likusi iestādīt komunistu priedi,” saka Rapa. 

500 savākto vietvārdu vidū esot vēl kāds interesants nosaukums. Toreizējais Komunistiskās partijas vadītājs Augusts Voss esot steidzinājis Vanšu tilta nodošanu ekspluatācijā pretēji būvnieku ieteikumiem, tādēļ iedzīvotāji to nosaukuši par “Vosa ģitāru”.

Čiščakova skaidro, ka, lai pārdēvētu ielu, iedzīvotājiem pašiem par to aktīvi jāiestājas. Pašlaik no Ciemupes iedzīvotājiem neviens oficiāls iesniegums, lai tiktu mainīts Pionieru ielas nosaukums, nav saņemts. Tajā pašā laikā Ogrē jau sen Pionieru iela pārdēvēta par Skautu ielu.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt