Latvija izvēlas savus pārstāvjus Eiropas Parlamentā

Šodien, Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu dienā, vēlēšanu iecirkņi darbojas gan Latvijā, gan arī ārvalstīs. Iecirkņu darba laiks no pulksten 7.00 rītā līdz 20.00 vakarā.

Visi iecirkņi darbu uzsākuši bez starpgadījumiem, Latvijas Radio pastāstīja Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) vadītāja Kristīne Bērziņa. Līdz šim CVK saņēmusi tikai vienu ziņojumu par problēmām ar vēlēšanu norisi - kādā novadā iecirknī uz urnas bijušas divas plombas, četru vietā. Tas ticis novērsts.

Iecirkņi

Latvijā visvairāk iecirkņu ir izvietoti Rīgā – 158. Otrajā vietā iecirkņu skaita ziņā ir Daugavpils un Daugavpils novads, kur kopā 53 iecirkņi.  Rēzeknes novadā 27 iecirkņi. Pa 21 iecirknim Liepājā, Alūksnes novadā, Talsu, Saldus novadā, 20 iecirkņi Kuldīgas novadā.

Rīgas centra iecirkņos rīta pusē vēlētāju aktivitāte ir visai mazaBaiba Kušķe

  Rīgas centra iecirkņos rīta pusē vēlētāju aktivitāte ir visai maza. Tas varētu būt skaidrojams ar to, ka šodien balsot var tikai Rīgas centrā deklarētie iedzīvotāji, kā arī ar to, ka daļa no viņiem savu izvēli jau izdarījuši iepriekšējā balsošanā. Rīgas centra iecirkņos satikties cilvēki Latvijas Radio stāsta, ka viņiem nebijis grūti izšķirties, par ko atdot savu balsi.

  Bet visā Latvijā kopumā šodien strādā 954 iecirkņi.

  Ārpus Latvijas balsošanai ir izveidoti iecirkņi 38 valstīs. Visvairāk iecirkņu – četri – darbojas Krievijā, pa diviem ASV, Francijā un Baltkrievijā. Kopumā 38 valstīs strādā 44 iecirkņi.  

  Kā rīkoties, ja vēlētājs nav saņēmis paziņojumu par savu iecirkni un nezina, kur šodien doties balsot?  

  Centrālās vēlēšanu komisijas vadītāja Kristīne Bērziņa atgādināja, ka, dodoties balsot, “ir divas svarīgākās lietas. Pirmkārt – sameklēt vai nu pasi, vai ID karti. Cerams, ka nav beidzies derīguma termiņš, jo tad nu diemžēl būs nokavēta šī iespēja. Bet, ja viss ar dokumentiem kārtībā, atliek noskaidrot, kurš ir jūsu vēlēšanu iecirknis. To var izdarīt vienkārši - pa telefonu 67049999 vai internetā  pmlp.gov.lv un  cvk.lv.”

  Kandidāti

  Eiropas Parlamenta vēlēšanās startē 16 partijas. Tas ir tikpat, cik aizvadītajās Saeimas vēlēšanās, un vairāk nekā pirms pieciem gadiem notikušajās Eiroparlamenta vēlēšanās.   

  Kopumā par astoņiem Latvijas pārstāvju mandātiem cīnīsies 246 deputāta kandidāti jeb vairāk nekā 30 par vienu mandātu.

  Iesniegt kandidātu sarakstus Eiropas Parlamenta vēlēšanām drīkstēja likumā noteiktā kārtībā reģistrētas partijas un partiju apvienības, kurās ir ne mazāk kā 500 biedru. Tiesības kandidēt Eiropas Parlamenta vēlēšanās ir Latvijas un citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu pilsoņiem, kuri uzturas Latvijā, ir reģistrēti Latvijas vēlētāju reģistrā un kuriem nav liegts kandidēt dalībvalstī, kuras pilsoņi viņi ir. Deputātu kandidātam vēlēšanu dienā jābūt vismaz 21 gadu vecam.

  Ar deputātu kandidātiem var iepazīties arī LSM.lv Eiropas Parlamenta vēlēšanu sadaļā.

  Prezidents aicina iet balsot

  Valsts prezidents Raimonds Vējonis aicina piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās.

   

  “25. maijā mums ir iespēja izvēlēties savus pārstāvjus Eiropas Parlamentā. Šis ir dinamisku pārmaiņu laikā.  Tāpēc mums ir īpaši svarīgi ievēlēt labākos – tos, kas godam pārstāvēs Latviju stiprā un vienotā Eiropā.

  Ir daudzi jautājumi, kurus nevaram atrisināt vieni. Tikai stipra un vienota Eiropa var stāties pretim migrācijas, drošības, tehnoloģiju revolūcijas, kā arī klimata pārmaiņu radītajiem izaicinājumiem.

  Iesim un piedalīsimies Eiropas Parlamenta vēlēšanās, jo tā ir mūsu iespēja izvēlēties labākos Latvijai un Eiropai!” aicināja Vējonis.

  Aktivitāte

  Iepriekš vēlētāju aktivitāte Eiropas Parlamenta vēlēšanās nebija augsta, un 2014. gadā aktivitātes reģistrēts “antirekords” visās Latvijā rīkotajās vēlēšanās – toreiz pie urnām devās 30,12% balsstiesīgo.

  Šogad bija paredzēts, ka pirmo reizi EP vēlēšanās iepriekšējā nobalsošanā varēs balsot jebkurā iecirknī, taču tas bija iespējams tikai pirmajā dienā, trešdien, 22. maijā. Ceturtdien tiešsaistes datu apmaiņas sistēma, kas ļāva vēlētājiem balsot “svešā iecirknī”, nedarbojās. Problēmas neizdevās atrisināt, tāpēc Saeima steigā pagarināja iecirkņu darba laiku iepriekšējās nobalsošanas pēdējā dienā – piektdien, 24. maijā.

   

  Rezultātu paziņošana

  Eiropas vēlēšanu rezultātu paziņošana notiks tad, kad būs slēgti pēdējie vēlēšanu iecirkņi visās dalībvalstīs – (Itālijā to slēgs visvēlāk - pusnaktī pēc Latvijas laika). Līdz ar to arī Latvijas rezultātus paziņos naktī uz pirmdienu, 27.maiju, pēc pusnakts.

  Sākot no plkst. 19.00 pēc Latvijas laika svētdien vietnē vēlēšanurezultāti.eu būs pieejams apkopojums par potenciālajiem vēlēšanu rezultātiem ES dalībvalstīs, kas balstīts uz mediju vai pētījumu veiktām aptaujām (exit polls u.c.).

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti