Latvijā izstrādā starptautiski atzītu pret Covid-19 vakcinēšanās sertifikātu

Pašmājās izstrādā starptautiski atzītu pret Covid-19 vakcinēšanās sertifikātu. Paredzams, ka digitālais rīks jau aprīļa beigās būtu pieejams. Kaut arī vakcinācija norit jau vairākus mēnešus, un katra valsts izsniedz savu potēšanās apliecinājumu, digitālais vakcinēšanās sertifikāts kalpos medicīniskā nolūkā – reģistrēs saņemtās potes, lai, ja nepieciešams, otro vakcīnas devu saņemtu citā valstī.

Līdz šim Latvijā pret Covid-19 vakcinēti 48 709 cilvēki, no tiem abas vakcīnu devas saņēmuši 17 ar pusi tūkstoši cilvēku. Iedzīvotāji, kuri ir potējušies tiek reģistrēti E-veselībā.

Izstrādā starptautiski atzītu pret Covid-19 vakcinēšanās sertifikātu
00:00 / 03:45
Lejuplādēt

"Šobrīd šis fakts tiek reģistrēts E-veselībā. Līdz ar to, katru reizi, ieejot E-veselībā, cilvēks to var redzēt. Un otrkārt, katrs vakcinētais saņem vakcinācijas apliecību, kurā ir šis fakts konstatēts," stāstīja Vakcinācijas biroja pārstāve Agnese Strazda.

Saņemtā apliecība ir tikai latviešu valodā. Tāpat, nav obligāti, bet, ja personas vēlas, var uz vakcināciju ņemt līdzi potēšanās pasi, kurā arī tiek veikts ieraksts par potes saņemšanu.

Starptautiska vakcinācijas pase vēl nav izstrādāta, taču pie tās tiek strādāts.

"Šobrīd notiek sarunas Eiropas Savienības mērogā, lai tas dokuments būtu savstarpēji vienāds, atpazīstams un koordinēts.

Jo nav jau vērts izstrādāt katram savu, ja pēc tam neviena cita valsts to neatzīst," norādīja Strazda.

Arī Iekšlietu ministrijas informācijas centrā tiek gaidītas Eiropas Savienības rekomendācijas, lai varētu papildināt ieviesto "Covidpass" rīku, norādīja informācijas centra pārstāvis Jānis Dreimanis.

"Tajā brīdī, kad tiks pieņemts lēmums par šādu vakcinācijas pases nepieciešamību, vai kaut kādu tās tvērumu, tad noteikti mēs būsim tehniski gatavi, lai pēc iespējas ātrāk piedāvātu iespēju atzīmēt mūsu ieceļotājiem. Padomā ir vismaz vairāki veidi, kā mēs to varētu īstenot "Covidpass.lv" vietnē," norādīja Dreimanis.

Eiropas Komisija izstrādājusi vadlīnijas vakcinācijas sertifikātam, ar kuru starptautiski varētu pierādīt, ka persona saņēmusi poti pret Covid-19. Tā mērķis - vakcinācijas reģistrēšana un pēctecības nodrošināšana, jo persona pilno vakcinācijas kursu var saņemt dažādās valstīs. Piemēram, pirmā pote tiek saņemta Latvijā, bet otrā – kur citur.

"Latvija šobrīd strādā pie IT risinājuma, lai izstrādātu digitālu sistēmu vakcinācijas procesa vadībai. Idejiski uz aprīļa otru pusi vajadzētu šai sistēmai strādāt,"

atklāja Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Vakcinācijas sertifikāts pagaidām plānots kā vēl viens rīks līdzās ierakstam E-veselībā un papīra apliecinājumam, ko persona pēc potes saņem.

Tikmēr Satiksmes ministrijā vērsušies ieceļotāji no ārzemēm, kuri vaicājuši, vai joprojām, šķērsojot robežu, nepieciešams uzrādīt negatīvu Covid-19 testa rezultātu vai arī apliecinājumu par šī vīrusa izslimošanu un gūtajām antivielām, ja persona ir saņēmusi poti pret vīrusu. Tomēr kārtību pagaidām neplāno mainīt, arī ieviešot starptautisko vakcinācijas sertifikātu.

"Arī Pasaules Veselības organizācija neiesaka izmantot vakcināciju pret Covid-19, kā apliecinājumu un nosacījumu starptautiskajiem ceļojumiem, jo šobrīd vēl arī nav zināms, vai vakcinētas personas šo slimību var pārnēsāt un inficēt citus, kas nav vakcinēti, vai nē.

Līdz ar to, šajā brīdī sertifikāts varētu būt ar medicīnisku nolūku,"

stāstīja Veselības ministrijas pārstāvis Šneiders.

Pirms pāris nedēļām, ierodoties vizītē Latvijā, Igaunijas ārlietu ministre Eva Marija Līmetsa stāstīja, ka Igaunija uzņēmusies iniciatīvu izveidot digitālu vakcinācijas pasi, palīdzot atjaunot ceļošanu Baltijas burbulī. Latvija izrādīja interesi šim pilotprojektam. 11. martā tiek plānota virtuāla tikšanās ar Igaunijas pārstāvjiem, lai apspriestu detalizētāk kaimiņvalsts piedāvājumu. Igauņu vakcinācijas pase būtu vēl viens rīks no visiem iepriekš minētajiem, kurā reģistrētu vakcināciju pret Covid-19.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt