Latvijā ir 22 tūkstoši autoratlīdzību saņēmēju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Latvijā 22 tūkstoši fizisku personu ir autoratlīdzību saņēmēji, no tiem 2,5 tūkstošiem autoru obligāti jāveic sociālās apdrošināšanas iemaksas, savukārt ap 10 tūkstoši - paralēli saņem darba algu un autoratlīdzību. Tā Latvijas Radio raidījuma „Krustpunktā” diskusijā par autoratlīdzībām medijos atklāja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāve Baiba Linde.

Radījumā mediju nozares pārstāvjiem viedokļi par situāciju un tās risinājumiem saistībā ar žurnālistu algošanu, maksājot autoratlīdzības, bija krasi atšķirīgi.

Ja žurnālistam ir darba tiesiskās attiecības ar darba devēju, tad kāpēc viņam pašam jāiznes sociālā nodokļa nastu uz saviem pleciem, vaicāja Latvijas Žurnālistu asociācijas valdes locekle Dita Arāja. Arī TV3 žurnāliste un Neatkarīgo žurnālistu arodbiedrības vadītāja Odita Krenberga piekrita – šī nasta jāsadala starp darba devējiem un ņēmējiem.

Taču ne visi autoratlīdzību saņēmēji ir darba ņēmēji un daļa ir arī pasīvie autori, atzīmēja VID pārstāve. Arī Latvijas Raidorganizāciju asociācijas izpilddirektore Gunta Līdaka uzsvēra, ka žurnālistu situācija ir ļoti atšķirīga, un labs žurnālists var noslēgt sev izdevīgu līgumu, jo darba devējam viņš ir nepieciešams. Savukārt sociālās apdrošināšanas iemaksu ieviešana jau nākamgad visiem autoratlīdzību saņēmējiem nav iespējama, jo finanses mediju organizācijās jau ir saplānotas. Līdaka gan pieļāva – ja nodokļu izmaiņas patiesi risinās žurnālistu labklājības problēmas, tad to varētu darīt pēc gada. Tiesa gan, viņasprāt, tas situāciju neuzlabos.

Jo ātrāk tiks sakārtota sociālās apdrošināšanas iemaksu sistēma, jo ātrāk arī mediju nozares cilvēki jutīsies sociāli aizsargāti, pauda Labklājības ministrijas pārstāve Sandra Stabiņa, norādot – esošā situācija ir jārisina.

Izmaņas ir nepieciešamas - piekrita arī Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā deputāte Inese Laizāne (Nacionālā apvienība), taču uzsverot, ka jautājums ir jāizrunā nozarē. Tas esot politisks lēmums, bet tam esot jāpieiet ļoti nopietni un jādiskutē.

Atbildot uz to, Dita Arāja pauda bažas par šī jautājuma atlikšanu. Viņasprāt, ja netiks ielikts kaut minimālais procents jau nākamajā budžetā, tad tas tiks atlikts.

Jau ziņots, ka Finanšu ministrija nākusi klajā ar priekšlikumu par iespēju aplikt autoratlīdzības ar sociālās apdrošināšanas iemaksām, kas raisīja asas diskusijas radošo profesiju vidū. Priekšlikums tapis, žurnālistiem sitot trauksmes zvanu par savu sociālo neaizsargātību, jo daudzos medijos nemaksā darba algu, bet gan autoratlīdzību, no kurām nav jāveic iemaksas sociālās apdrošināšanas fondā. Līdz ar to žurnālisti ir bez daudzām sociālajām garantijām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti