Latvijā ievieš oficiālu Covid-19 klātbūtnes monitoringu notekūdeņos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijā ievieš oficiālu Covid-19 klātbūtnes monitoringu notekūdeņos, lai savlaicīgi prognozētu slimības uzliesmojumus apdzīvotās vietās. Pagaidām pētnieki ievāks datus sešās pilsētās. Gadījumā, ja vīrusa klātbūtne palielināsies, attiecīgā pašvaldība varēs saņemt operatīvu informāciju, lai lemtu par nepieciešamajiem ierobežojumiem.

Pilsētu kanalizācijas sistēmu satura pētījumi, lai konstatētu jaunā koronavīrusa klātbūtni, var palīdzēt noskaidrot iedzīvotāju inficēšanās patieso mērogu.

Palīdz prognozēt vīrusa izplatību

Pētījumi liecina, ka SARS-CoV-2 var parādīties fekālijās trīs dienu laikā pēc inficēšanās, vēsta Šveices Federālā tehnoloģiju institūta Lozannā virusologs Tamars Kons. Simptomi, kas šķiet pietiekami nopietni, lai lūgtu mediķu palīdzību, parasti parādās nedaudz vēlāk – pēc nedēļas vai divām. Tāpēc testēšana, lai noteiktu Covid-19, var kļūt efektīvāka.

Notekūdeņu pētījumu rezultāti arī var palīdzēt veselības aprūpes amatpersonām adekvātāk un ātrāk veikt pasākumus ierobežojumu noteikšanai atsevišķos reģionos. Slimības uzliesmojuma gadījumā septiņu līdz desmit dienu kavēšanās ar ierobežojumu noteikšanu jaunā perēklī var radīt ļoti nopietnas sekas.

Lai noteiktu Covid-19 klātbūtni sešās Latvijas pilsētās (Rīgā, Jūrmalā, Liepājā, Jelgavā, Rēzeknē un Valmierā), zinātniskais institūts “BIOR” veiks pastāvīgu notekūdeņu monitoringu. Pērn pētnieki pilotprojektā izstrādāja monitoringa metodi, lai varētu paredzēt vīrusa izplatību konkrētos valsts reģionos, kā arī, identificēt jaunu vīrusa mutāciju parādīšanos.

Latvijas pilsētas, kur tiks veikts notekūdeņu monitorings, lai konstatētu Covid-19 klātbūtni
Latvijas pilsētas, kur tiks veikts notekūdeņu monitorings, lai konstatētu Covid-19 klātbūtni

Pašvaldībām būs iespēja ātrāk lemt par drošības pasākumiem

“Šie dati atspoguļo un savā veidā brīdina konkrētās pašvaldības, ka varētu būt potenciāls Covid-19 uzliesmojums. Šo signālu var nodot tālāk Slimību profilakses un kontroles centram, lai pievērstu lielāku uzmanību konkrētai pašvaldībai,” stāsta “BIOR” vadītājs Aivars Bērziņš.

“Tad var pieņemt ātrāku rīcību. Ja nepieciešams, pastiprināt cilvēku testēšanu vai īstenot specifiskus biodrošības pasākumus, lai novērstu vīrusa pārnesi cilvēku vidū.

Piemēram, šovasar, raugoties uz tūrisma plūsmu, lielāka uzmanība būtu jāpievērš Rīgai un Jūrmalai, kur ir lielāks tūristu skaits. Tad mēs varam skatīties, vai kādā brīdī nepalielinās Covid-19 klātbūtne notekūdeņos.”

Latvijas Radio korespondente Sintija Ambote par notekūdeņu monitoringu
00:00 / 03:30
Lejuplādēt

Šobrīd ar informācijas saņemšanu ir problēmas

Latvijas Pašvaldību savienības padomnieks tautsaimniecības jautājumos Aino Salmiņš norāda, ka vietvaras atbalsta vēl plašāku monitoringa izveidi un vērš uzmanību, ka pašvaldībām būtiski saņemt jau analizētu informāciju ar rekomendācijām par rīcību, ja tiek prognozēts vīrusa uzliesmojums.

“Tā ir galvenā problēma, ka mēs informāciju saņemam ļoti fragmentāri, ņemot vērā Datu inspekcijas ierobežojumus un to, ka SPKC kapacitāte neļauj apkopot visu informāciju brīdī, kad ir uzliesmojums.

Ja mēs caur notekūdeņu monitoringu varētu ātrāk reaģēt, tad pašvaldības varētu rīkoties operatīvāk, slēgt skolas un bērnudārzus, kā arī informēt iedzīvotājus. Pašlaik mums ar reaģēšanu iet gaužām vāji,” atzīst Salmiņš.

Monitoringa sistēmā šobrīd iekļautās pilsētas noteiktas sadarbībā ar Slimību profilakses un kontroles centru. 24 stundu kombinētos paraugus plānots ievākt divas reizes nedēļā. Rezultātus un tendences savukārt plānots ievietot “Bior” mājas lapā monitoringam speciāli veidotā sadaļā.

Covid-19 monitoringam notekūdeņos valdība no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķīrusi 339 000 eiro. Pirmos apkopotos datus iedzīvotāji “Bior” mājas lapā varēs apskatīt augusta nogalē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti