Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Arī Saeima darbu klātienē cer atsākt rudenī

Panorāma

Lielbritānijā trūkst strādnieku

Iepirks jaunas zāles smagu Covid-19 pacientu ārstēšanai

Latvija iepirks jaunas zāles smagi slimu Covid-19 pacientu ārstēšanai

Latvija plāno iegādāties jaunu un iedarbīgu medikamentu Covid-19 pacientu ārstēšanai. Tā saucamā “antivielu kokteiļa” iegādei atvēlēti vairāk nekā 200 000 eiro, ar to pietiktu 100 cilvēku ārstēšanai.

Zāles īpašos gadījumos nozīmētu ārstu konsīlijs vien tiem pacientiem, kuriem dažādu blakus slimību vai citu riska faktoru dēļ draud slimības smaga gaita. Pašlaik jaunos medikamentus vēl paātrinātā kārtībā vērtē Eiropas Zāļu aģentūra.

Pašlaik pieejams viens iedarbīgs medikaments

Slimnīcās ievietoto Covid-19 pacientu skaitam samazinoties, pašlaik koronavīrusa skartos atkal ārstē tikai lielajās slimnīcās. Rīgas Austrumu slimnīcā pašlaik ārstējas 31 Covid-19 pacients. No tiem 13 guļ Intensīvās terapijas nodaļā.

Taču specifisku zāļu Covid-19 ārstēšanai nav. Intensīvajā terapijā pacientus pieslēdz mākslīgās plaušu ventilācijas iekārtai. Bet Covid nodaļās izmanto skābekļa terapiju un zāles augstās temperatūras mazināšanai.

"Tā reģistrēto zāļu terapija, kas mums šobrīd ir, patiešām ir nabadzīga. Viens specifisks reģistrēts medikaments Covid infekcijas ārstēšanai,” atzīst Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere.

Runa ir par medikamentu “Remdesivir”, ko kopš novembra izmanto, lai apturētu koronavīrusa vairošanos tiem pacientiem, kuru slimības gaita ir uz robežas – smaga.

Samazina vīrusa daudzumu asinīs

“Gada laikā nekādi jauni medikamenti nav nākuši klāt. Šobrīd Covid ārstēšana ir ar limitētām iespējām, vēl aizvien tie ir tikai atsevišķi medikamenti vai atsevišķi līdzekļi, ko izmanto Covid simptomu mazināšanai. Šobrīd nav jaunu apstiprinātu medikamentu Covid ārstēšanai,” stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Bīstamo infekciju nodaļas vadītāja Monta Madelāne.

Tāpēc ar lielu nepacietību arī Latvijas mediķi gaida Eiropas Zāļu aģentūras lēmumu. Tās speciālisti pašlaik paātrinātā kārtībā vērtē pavisam jaunu medikamentu, kas zināms kā kombinētās antivielas.

Zāļu, ko paredzēts ievadīt intravenozi, uzdevums ir samazināt vīrusa daudzumu asinīs, neļaut vīrusam iekļūt cilvēka šūnās. Gaidot galīgo lēmumu, arī Latvija medikamentu iegādei atvēlējusi 200 000 eiro, ar ko pietiktu 100 Covid slimniekiem.

“Eiropas Komisija izskata jaunus medikamentus, kuri ir paredzēti specifiskām riska grupām. Atsevišķos gadījumos. Un tas nebūs medikaments, kas tiks izmantots plaši Covid infekcijas ārstēšanai visiem cilvēkiem – tiem, kas ir inficējušies vai saslimuši ar Covid,” norāda Madelāne.

Drošāk ir vakcinēties

Ārste uzsver – tā saucamais “antivielu kokteilis” nebūs zāles pacientiem, kas apzināti nevakcinējas. Tās lietos ļoti īpašos un retos, augsta riska gadījumos. Gala lēmumu pieņemtu ārstu konsīlijs Rīgā.

Iedarbīgākas zāles pret Covid-19

Antivielu kokteili varētu izrakstīt cilvēkiem, kas sirgst ar:

  • imūnsupresiju
  • onkoloģiskām slimībām
  • smagām hroniskām slimībām
  • smagām plaušu slimībām

Augsti riski šajā gadījumā attiektos uz cilvēkiem ar imūnsupresiju, onkoloģijas pacientiem, kas saņem ķīmijterapiju, īpaši asins vēža pacientiem. Cilvēkiem ar smagām hroniskām saslimšanām, smagām plaušu slimībām u.c. Un tās nozīmētu pacientiem, kam saslimšana ar Covid-19 konstatēta agrīni.

“Tas nozīmē, ka pacientam vēl slimība nav attīstījusies, bet, piemēram, blakus slimību dēļ ir prognozējama smaga slimības gaita. Pacients ienācis agrīni, viņam nav skābekļa terapijas stacionārā, bet ārsti izvērtē un secina, ka viņam ir augsts risks.

Protams, specifiskās terapijas līdzekļi ir ierobežoti. Bet mums ir pieejama vakcinācija. Nu patiešām vakcināciju vajag izmantot,” aicina Veselības ministrijas pārstāve Kaupere.

Pašlaik slimnīcu Covid-19 nodaļās galvenokārt ārstējas nevakcinēti pacienti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt