Latvija iegādāsies līdz 1,403 miljoniem «Pfizer»/«BioNTech» vakcīnu devu (precizēts)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pēc Eiropas Komisijas (EK) panāktās vienošanās ar ražotājiem par papildu “Pfizer”/”BioNTech” pret Covid-19 vakcīnu devu piegādēm Latvija nolēmusi iegādāties kopumā līdz 1,403 miljoniem šo vakcīnu devu.

Precizējums

Latvijā kopumā, nevis papildus, iegādāsies vairāk nekā  1,4 miljonus vakcīnu devu.

Par šādu valdības lēmumu piektdien, 8. janvārī, paziņoja premjers Krišjānis Kariņš.

Latvija iegādāsies vēl papildu 143 000 “Pfizer” vakcīnu devu Eiropas Savienības pārdales ietvaros un nepilnu miljonu vakcīnu devu no jaunās EK vienošanās par vakcīnu piegādēm. 

Iepriekš jau bija panākta vienošanās par nepilnu 200 000 “Pfizer” vakcīnas devu piegādi. Latvija līdz šim saņēmusi  23 400 “Pfizer” vakcīnas devu, nākamās nedēļas sākumā plānota piegāde mazākā apmērā – 6825.

Valdība nolēma piešķirt papildu 23 miljonus eiro, lai Veselības ministrija varētu iegādāties vēl līdz 1 403 000 papildus vakcīnu devām no vakcīnu ražotāja "BioNTech"-Pfizer." Tas dos iespēju Latvijā vakcīnu saņemt 701 500 iedzīvotājiem, informēja Veselības ministrija. 

Kariņš norādīja, ka papildu devas ir nozīmīgs uzlabojums kopējā vakcīnu portfelī un palīdzēs ātrāk nodrošināt pūļa imunitāti.

Kariņš solīja, ka valdība arī turpmāk darīs visu, lai būtu pieejamas dažādas vakcīnas, tikko tās tiks  apstiprinātas ES un būs iespēja tās iegādāties,  un lai vakcinēšana notiktu saprotami un raiti.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”) sacīja, ka tas ļaus virzīties uz mērķi līdz gada beigām vakcinēt 80% iedzīvotāju.  

Ministrs norādīja, ka turpmāk valdība strādās pie praktiskas masveida vakcinēšanas ieviešanas.

Pavļuts arī norādīja, ka gadījumā, ja vakcīnu būs par daudz, Ārlietu ministrija jau apliecināja, ka Latvija varēs novirzīt vakcīnas partnervalstīm ārpus ES robežām un palīdzēt citiem.

Pavļuts informēja, ka masveida vakcinācijas īstenošanai plānots izveidot pārnozaru uzraudzības struktūru,  droši vien vajadzēs valdības līmeņa uzraudzības padomi, būs nepieciešams arī komunikācijas vadītājs, tehnoloģisko un IT procesu pārraudzība.

“To noliksim uz profesionālā projekta menedžmenta pamatiem,” sacīja Pavļuts, piebilstot, ka vakcinācijas plānu varēs pilnveidot atkarībā no nepieciešamības.

Viņš arī pauda pārliecību, ka Latvija spēj īstenot tik plašus un vērienīgus projektus, ko pierādīja, piemēram, ar eiro ieviešanu, kur arī bija iesaistītas daudzas grupas un bija plašs komunikācijas darbs un skaidrošana.  

Tāpat valdība nolēma, ka veselības ministrs būs pilnvarots nepieciešamības gadījumā pieteikties papildu vakcīnu devu pasūtīšanai.

Šobrīd Latvija ir pieteikusies uz 5 ražotāju - “BioNTech” un “Pfizer”, “Moderna”, “AstraZeneca” un “Johnson & Johnson” un “CureVac” - izstrādātām vakcīnām.

Minēto vakcīnu kopējais apjoms ir 4 060 536 vakcīnas devas, ar ko var nodrošināt 2 429 939 cilvēku vakcināciju.

Lai gan šis ir liels apjoms, Latvijai šobrīd jārēķinās ar to ražotāju vakcīnām, kas jau ir reģistrētas un pieejamas Eiropas Savienībā, tāpēc tiek izmantotas visas iespējas pieteikties papildu vakcīnu devām.

Plānots, ka papildu vakcīnu devas no “Pfizer” Latvija varētu saņemt gada otrajā pusē.

Vienlaikus ir prognozes, ka līdz 29. janvārim ES varētu tikt reģistrēta “AstraZeneca” un Oksfordas universitātes vakcīna, tomēr pastāv riski, ka piegādes var aizkavēties.

KONTEKTS:

Eiropas Komisija vienojās par papildu 300 miljonu “BioNTech” un “Pfizer” vakcīnas devu iegādes iespēju Eiropas Savienības (ES)  dalībvalstīm. EK piedāvā dalībvalstīm iegādāties papildu 200 miljonus “Pfizer” vakcīnu devu ar iespēju pieteikties vēl 100 miljoniem devu.  

Tas ļautu ES iegādāties līdz pat 600 miljoniem šīs vakcīnas devu.

Papildu devas tiks piegādātas, sākot no šī gada otrā ceturkšņa – 75 miljoni devu būs pieejamas, sākot no šī gada 2. ceturkšņa, bet pārējās devas būs pieejamas 3. un 4. ceturksnī.

Eiropas Komisija (EK) decembra beigās apstiprinājusi farmācijas uzņēmumu "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātās Covid-19 vakcīnas izmantošanu Eiropas Savienībā (ES), paverot ceļu vakcinācijas uzsākšanai.  Bet janvārī EK apstiprinājusi arī ASV uzņēmuma "Moderna" Covid-19 vakcīnu izmantošanai.

ES dalībvalstis, tostarp Latvija, 26. decembrī saņēma pirmās uzņēmumu “Pfizer” un “BioNTech” kopīgi radītās Covid-19 vakcīnas devas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti