Panorāma

Sakas upīte izposta māju un atstāj pagalmā vižņus

Panorāma

Panorāma

Gadu vērtē bērna kopšanas pabalsta piešķiršanu

Latvija gadu vērtē bērna kopšanas pabalsta piešķiršanu 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Bērna kopšanas pabalsts jau beidzies, bet "māmiņalgā" no valsts vēl aizvien nav saņemts neviens cents. Šādā situācijā nonākusi kāda sieviete, kuras ģimene patlaban dzīvo Igaunijā, un tur piedzima arī viņas meita. Jau gadu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) vilcinājusies ar lēmuma pieņemšanu par vairāku pabalstu izmaksu, termiņu pagarinot līdz pat 2025. gadam, kad bērns būtu sasniedzis trīs gadu vecumu.

Uzņēmējas un publicistes Olgas Procevskas meita piedzima Igaunijā, kur strādā sievietes vīrs, un no Latvijas puses atteikums izmaksāt bērna piedzimšanas pabalstu bija vien pirmā no daudzām neērtībām, ar ko ģimene saskārās.

"Mēs esam divu Latvijas pilsoņu izveidota ģimene. Un mēs dzīvojam šobrīd Igaunijā. Vīrs strādā Igaunijā un Polijā. Un es strādāju savā uzņēmumā Latvijā," pastāstīja Procevska.

Tā kā ģimene pašreiz nedzīvo Latvijā un bērna tēvs ir nodarbināts divās citās valstīs, VSAA jau gadu skaidro, vai ģimene nesaņem atbalstu Igaunijā vai Polijā.

Lēmumu par "māmiņalgas" un citu pabalstu pieņemšanu aģentūra sākotnēji pagarināja uz vairākiem mēnešiem, pēcāk – pat uz trim gadiem. Tādējādi mammu bērna kopšanas laikā faktiski uz gadu atstājot bez ienākumiem.

"Latvijas valsts iestāžu ieteikums bija vērsties pēc sociālās palīdzības pēc piekritības attiecīgajā Igaunijas dienestā," norādīja Procevska.

Igaunijā, izrakstoties no dzemdību nodaļas, meitai piešķirts igauņu personas kods. Lai varētu saņemt Latvijas personas kodu un pilsonību, ģimenei nācies, kā Olga saka, "pacīnīties", gādājot dažādus dokumentus un papīrus.

Sieviete stāstīja: "Viss, kas bija saistīts ar Igauniju, notika viegli un ar atsaucību no viņu puses. Un viss, kas bija saistīts ar Latviju, notika caur grūtībām. Kā to izskaidrot? Vai nepaveicās mums? Vai varbūt tā ir tendence, kas liecina par mūsu valsts īpatnībām?"

Igaunijā ģimenei piešķirts arī ģimenes valsts pabalsts, sakot, ka apstākļus, vai šo pabalstu ģimene nesaņem arī kādā citā valstī, noskaidros vēlāk. Bet Latvijas lēmums par vecāku pabalstu un bērna kopšanas pabalstu iestrēga.

Procevska uzsvēra: "Es gribētu tikai saņemt to, kas man pienākas, un neko vairāk.

Es ļoti priecātos, ja Latvija ar saviem pilsoņiem varētu iedibināt uzticēšanās kultūru, nevis balstīties pieejā, ka visi visus mēģina apkrāpt. Un tāpēc ir jānodrošinās pret to, lai kāds kaut ko nesaņem par daudz."

Bērna piedzimšanas pabalsts gājis gar degunu, bet bērna kopšanas un vecāka pabalsts bērna kopšanas atvaļinājuma laikā tā arī netika sagaidīti. Lietu sarežģījis arī tas, ka daļu Olgas ienākumu veido autoratlīdzības par radošo darbu, un VSAA likusi atskaitīties par visiem autorlīgumiem, kas slēgti pirms došanās pirmsdzemdību atpūtā. Un vēl Polijas vilcināšanās ar atbildi par to, vai ģimene nesaņem kādus pabalstus no šīs valsts.

"Tas diemžēl aizņem laiku. Mēs, protams, varam tikai atvainoties par to, ka tas aizņem laiku, bet diemžēl tā ir. Gadījumos, kad ir iesaistītas vairākas Eiropas Savienības dalībvalstis, šādas lietas ir bieži, kad ir jāpagarina lēmuma pieņemšanas termiņš, jo ir jāgaida šī informācija," sacīja VSAA Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Simona Innus-Pāvelskopa.

Informācija no Polijas vēl aizvien nav saņemta, un tomēr – pēc Latvijas Televīzijas intereses VSAA informēja, ka lēmumi par vecāka un bērna kopšanas pabalstu ir pieņemti un tie ir mammai labvēlīgi. Olga Procevska par to uzzināja no "Panorāmas", oficiālos lēmumus saņemot tikai dienu vēlāk. VSAA saistību ar žurnālistu interesi noliedz, sakot, ka Olga pati vien šonedēļ iesniegusi visu vajadzīgo informāciju. Un Polijas atbilde vairs neesot izšķirošā. Šādas neērtības, pēc aģentūras ekspertes teiktā, skar daudzas ģimenes.

"Tas nav nekas unikāls, un šādas situācijas ir bieži. Šī situācija ir mazliet sarežģītāka ar to, ka ir iesaistītas nevis divas, bet pat trīs valstis," norādīja Innus-Pāvelskopa.

Likumā teikts, ka pastāvīga dzīvošana Latvijā ir noteicoša dažādu sociālo pabalstu izmaksā.

"Katrai valstij jārūpējas par savas valsts pilsoņiem, lai šis pabalsts nonāktu pie tiem bērniņiem, kas reāli tiešām dzīvo Latvijā," sacīja VSAA pārstāve.

Savukārt Eiropas Savienības (ES) likumi paredz, ka ģimenēm, kurās vecāki dzīvo un strādā vairākas ES dalībvalstīs, ir tiesības saņemt ģimenes pabalstus to iespējami lielākajā apmērā, bet ne dubultā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti