Latvijā dzīvojošie amerikāņi Džo Baidena kļūšanu par ASV prezidentu vērtē ar piesardzīgu prieku

Latvijā dzīvojošie amerikāņi Džo Baidena kļūšanu par ASV prezidentu vērtē ar piesardzīgu prieku. Esot tālu no mājām, viņi ikdienā turpina sekot ziņām no ASV, ar milzu skumjām vērojuši, kas notiek Kapitolijā pirms divām nedēļām, un no visas sirds cer, ka Baidenam izdosies apvienot ļoti sašķēlušos sabiedrību.

Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas skolotājs Džo Horgans sarunu sāk ar joku. "Es esmu ļoti laimīgs, jo viņš ir pirmais prezidents, kas saucas ''Joe'', mums ir bijuši Džoni, Viljami; Džo ir ļoti parasts vārds, bet mums nav bijis neviens Džo un tas ir īpaši man," saka Džo.

Džo Latvijā dzīvo jau 8 gadus, te ieprecējās. Meinas štatā ASV ziemeļaustrumos joprojām dzīvo viņa vecāki, māsa un brālis. "Protams, ka ir ļoti labi, ka ekonomika ir laba; bet kad pandēmija notiek, visi grib kādu, kas zina, ko dara un, protams, ka Baidens kandidēja jau divas reizes, un viņš bija tas vecais, no 70.gadiem, un mēs gribam kaut ko jaunu. Bet šobrīd mēs visi gribam kādu, kas zina, ko darīt un kam ir tā pieredze. Ir kā bērnībā – mēs visu gribam darīt patstāvīgi un gribam pavadīt laiku ar draugiem, nevis vecākiem, bet kad viss ir ļoti kritiski, mēs gribam tos vecākus," saka Džo.

Savukārt upju un ezeru populācijas pētnieks Niks Heredija uz Latviju pārvācās pirms diviem  gadiem. Amerikas ziņu lentes ir viņa ikdienā apmeklētākās. Pirms divām nedēļām notikusī Kapitolija ieņemšana Nikā raisīja milzu skumjas. Tas bija zemākais punkts mūsu vēsturē, viņš saka. 

"Polarizācija sabiedrībā būs ļoti grūti un smagi pārvarama, jo šobrīd ASV ir divas pilnīgi pretējas nometnes ne tikai politiski, bet arī ikdienas dzīvē. Ir sajūta, ka cilvēki saņem ziņas no diviem diametrāli pretējiem avotiem un principā viņiem katram ir pilnīgi pretējas savas taisnības. Vai Baidens to spēs izlabot, nezinu, bet es ceru! Tas noteikti būs pats lielākais izaicinājums viņa darbā," pārliecināts Niks.

Gan Niks, gan Džo uzsver – Baidenam ir milzīga pieredze darbā ASV Senātā, un līdz šim izdevies sadarboties arī ar mērenā spārna republikāņiem. Tas turpmāk būs īpaši svarīgi, domā abi amerikāņi. Uzņēmējs Alans Amrons, kas Latvijā nodzīvojis divus gadus un šeit uzsācis biznesu, "Panorāmai" atzīst – Amerika beidzot atmostas no ļoti, ļoti slikta sapņa.

"Mēs eksperimentējām ar prezidentu Trampu un ļoti smagi kļūdījāmies. Mums beidzot atkal ir kārtīgs, iejūtīgs prezidents. Amerika ir atpakaļ! Mēs knapi pārdzīvojām Trampa gadus, bet mums tas izdevās. Prezidents Baidens nevis ignorēs, bet tiks galā ar smago pandēmiju un atjaunos ASV draudzību ar mūsu sabiedrotajiem visā pasaulē," sacīja Alans.

Savukārt daļai Amerikas latviešu bažas ir līdzīgas kā bijušajam ASV prezidentam Donaldam Trampam. Brīvā Amerika esot beigusies, "Panorāmai" raksta ASV dzīvojošais Egons Kubuliņš. 

"Tagad sāksies totalitāras valdības gadi. Amerikas brīvība izteikties tiks nosmacēta. Baidenam neizdosies apvienot sabiedrību. Tā ir tukša runāšana. Demokrāti vēlas varu un vēlas noteikt visiem, kā ir jādomā. Es dzīvoju ar smagu sirdi, jo redzu, ka līdz ar Baidena administrāciju viss, par ko stāv Amerika – brīvība dzīvot, domāt, pielūgt savu Dievu – ir smagi apdraudēts," norāda Kubuliņš.

Novembrī notikušajās vēlēšanās iznākums abiem kandidātiem bija gana tuvs. Par Džo Baidenu kā nākamo ASV prezidentu nobalsoja vairāk nekā 81 miljons vēlētāju, bet nedaudz virs 74 miljoniem prezidenta krēslā arī turpmākos 4 gadus gribēja redzēt Donaldu Trampu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt