Jaunākie Covid-19 sekvencēšanas dati parāda, ka omikrona apakštips BA.2 daudzās pilsētās atrodams jau 90% pārbaudīto paraugu. Pārējie ir sākotnējā omikrona gadījumi.
Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Zinātniskās padomes priekšsēdētājs Jānis Kloviņš norādīja – tādējādi droši var apgalvot, ka omikrons un īpaši tā apakštips BA.2 dominē. Tā tas esot ne vien Latvijā, bet arī citur pasaulē.
"Nav pierādījumu, ka viņš būtu bīstamāks – ka tieši izraisītu smagāku slimības gaitu. Spriežot pēc tā, ka viņš vairāk izplatās, viņš noteikti ir lipīgāks, bet pagaidām ne klīniski bīstamāks," skaidroja Kloviņš.
Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) secinājuši – liela daļa Latvijas iedzīvotāju varētu būt izslimojuši Covid-19. Līknes sākot virzīties lejup, turklāt visos reģionos.
"Pagājušajā nedēļā pret iepriekšējo samazinājumu sasniegti 2%, bet šobrīd jau mēs redzam samazinājuma tendenci visās vecuma grupās," stāstīja SPKC pārstāve Ilze Arāja. Viņa gan piebilda, ka samazinājums nav tik izteikts cilvēkiem, kuri vecāki par 70 gadiem.
Vīruss mainās nepārtraukti, un dažādās pasaules vietās veidojas dažādas tā mutācijas, tajā skaitā konstatēts gan omikrona BA.3 variants, gan deltas un omikrona krustojums deltakrons, kā arī citi. Taču šajos gadījumos zināms, ka tie nav plaši izplatījušies, kā arī nav ziņu par to, ka tie būtu bīstamāki veselībai. Tomēr kopumā saslimstības ziņā bažas raisa atsevišķās Eiropas valstīs fiksētā saslimstības krituma apstāšanās.
"Eiropā kopumā saslimstībā vairs nav tik straujš samazinājums. Ir nedaudz apstājies, bet jāsaka, ka ir arī jāvērtē atsevišķas valstis, un atsevišķās valstīs tiešām ir vērojams pieaugums," norādīja Arāja.
Kloviņš gan atgādināja, ka vienlaikus ar saslimstības samazināšanos tiek atcelti arī daudzi ierobežojumi, kas iepriekš bija spēkā.
"Es domāju, ka tomēr pamatā tas nav tāpēc, ka ir uzradies jauns un lipīgāks vīrusa variants, bet tomēr ar to, ka lielā daļā valstu samazinās šie ierobežojumi, un atkal tātad [situācija] mainās. Cilvēki noteikti kļūst mazāk piesardzīgi, un tāpēc šis vīruss tomēr izplatās," sprieda zinātnieks.
SPKC norādīja, ka mirstības rādītāji no Covid-19 Eiropā nepalielinās. To saista ar vakcināciju un īpaši ar balstvakcināciju, kas lielākoties pasargā no smagas saslimšanas.
KONTEKSTS:
Kopš 2020. gada pavasara Latvija līdz ar citām Eiropas valstīm piedzīvoja vairākus Covid-19 uzliesmojumus. Pērnā gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, kas vairākās valstīs novērota straujos tempos. Šogad kopš janvāra būtisks saslimstības vilnis tika novērots arī Latvijā, vienlaikus situācijai slimnīcās saglabājoties stabilai.
Ārkārtējā situācija Latvijā beidzās 28. februārī. No 1. marta mīkstināti ierobežojumi – veikalos neprasa Covid-19 sertifikātu, tiek atvērtas slēgtās nozares un atcelti darba laika ierobežojumi. Līdz 1. aprīlim atlikta iecere par Covid-19 sertifikāta derīguma termiņa ieviešanu.