Latvija divu nedēļu laikā saņems atbildi no OECD par iestāšanās procesu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Latvijas iestāšanās sarunas Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā jeb OECD nonākušas finiša taisnē. Un tuvāko divu mēnešu laikā Latvija varētu saņemt uzaicinājumu iestāties organizācijā, ja tā lems pārējās dalībvalstis, paredz  ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (“Vienotība”). Atbildi par iestāšanās procesu gaida divu nedēļu laikā.

Viņš  trešdien, 6.aprīlī, piedalījās OECD sanāksmē Francijā, kur tika izvērtēta Latvijas situācija korporatīvās pārvaldības jautājumos.

Ašeradens sacīja, ka šīsdienas sarunās Latvija atskaitījās, piemēram, par kapitālsabiedrību pārraudzības uzlabošanu, atjaunojot padomes lielajos valsts uzņēmumos. Tā bija viena no OECD prasībām.

“Lai arī mums nebija iespēja piedalīties noslēguma debatēs, mans vērtējums par sanāksmes norises gaitu ir pozitīvs. Un mums paziņoja, ka divu nedēļu laikā mēs saņemsim atbildi rakstiskā veidā par šo iestāšanās procesu,” sacīja ministrs

“Tas nozīmē, ka pēc būtības mēs tehniski esam noslēguši sarunu procesu. Vēl joprojām mēs gaidām arī lēmumu no OECD kukuļošanas apkarošanas starptautiskos biznesa darījumos darba grupas, kur Latvijas izvērtējums tika veikts 17. martā, un komiteja ir atlikusi savu lēmumu par vienu nedēļu. Un, ja šie lēmumi šajās komitejās būs pozitīvi, tad Latvija būs saņēmusi atzinumu no visām OECD komitejām, kas bija kopumā 21,” skaidroja Ašeradens.

OECD tiek saukta par pasaules attīstītāko valstu bloku, un Latvija cer, ka dalība tajā uzlabos mūsu valsts starptautisko kredītreitingu, kā arī veicinās investīciju piesaisti.

OECD dēvē par NATO ekonomisko līdzinieci. Tās priekštece dibināta, lai koordinētu ASV finanšu palīdzību karā izpostītajai Eiropai. Tagad par tās galvenajiem  mērķiem nosaukti demokrātijas un tirgus ekonomikas principu ievērošanas veicināšana, kā arī valstu ilgtspējīgu tautsaimniecības attīstības sekmēšana globalizācijas kontekstā.

Praksē tas nozīmē, ka OECD eksperti pēta savu dalībvalstu tautsaimniecību un pārvaldes sistēmu dažādus salīdzinājumus. Bieži vien dalība OECD tiek minēta kā kvalitātes zīme valsts ekonomikai. Ja ņem vērā, ka tajā ietilpst ASV, Japāna, Vācija, Francija un Skandināvijas valstis, šim apgalvojumam var piekrist. Taču OECD ietilpst arī Grieķija, Meksika un citas valstis, kas smagi cieta krīzēs.

Par spīti atsevišķu biedru neveiksmēm OECD zīmols arvien ir spēcīgs, un gribētāju tajā iestāties ir vairāk par pretendentiem. Pēdējos gados OECD uzsākusi paplašināšanās kursu, līdz ar Latviju pirms trīs gadiem sarunās uzaicināta arī Kolumbija, bet pērn kopā ar Lietuvu Kostarika.

Ekonomisti iesaka pārvērtēt līdzšinējo darbību organizācijās, kurās, izņemot regulāras dalības maksas un iespējas amatpersonām reizi gadā apmeklēt profila konferenci, citu ieguvumu nav. Šādi ietaupīto naudu cer novirzīt dalībai OECD.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti