Panorāma

Pusaudžiem piedāvā virtuālu terapiju

Panorāma

Covid-19 ierobežojumu atvieglojumi arī testētajiem

Latvija neatbalsta Covid-19 vakcīnu miksēšanu

Latvijā Covid-19 vakcīnu jaukšana šobrīd iespējama vien īpašos gadījumos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lai gan vairākas Eiropas valstis pretēji zāļu aprakstam ļauj jaukt divu dažādu ražotāju Covid-19 vakcīnas, Latvija bez papildu pētījumu saņemšanas neplāno pārņemt šādu praksi. Tomēr arī Latvijā vakcinācijas rokasgrāmatā ir paredzētas vairākas atkāpes, kad pieļaujams kā otro vakcīnas devu ievadīt cita ražotāja vakcīnu. Un daži Latvijas iedzīvotāji jau ir saņēmuši dažādas vakcīnas.

Pēc ziņām par ārkārtīgi retām ''Vaxzevria'' blakusparādībām dažas Eiropas valstis līdz ar lēmumu jauniem cilvēkiem nepotēt otru šīs vakcīnas devu nolēma ļaut vakcinācijas kursu pabeigt ar cita ražotāja vakcīnu. Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska norādīja – joprojām nav pietiekami daudz zinātnisku pierādījumu, lai šādu praksi ieteiktu pacientiem Latvijā. 

“Valstis, kas dažādu iemeslu dēļ ir sākušas jaukt, viņas nav balstījušās uz zinātniskiem faktiem un pierādījumiem,” atzīmēja Zavadska. 

To, ka vakcīnu ražotāju un tehnoloģiju jaukšana ir pretrunā zāļu aprakstam, norādīja arī Zāļu valsts aģentūrā (ZVA).

ZVA Zāļu reģistrācijas departamenta vadītāja Elita Poplavska skaidroja: “Lai mainītu reģistrācijas dokumentus, piemēram, zāļu aprakstā kaut ko tādu minētu, ir nepieciešami daudz vairāk un daudz pārliecinošāki dati gan par šo iedarbību, gan arī, protams, mazliet ilgtermiņa blakusparādībām.”

Plašāki pētījumi patlaban top. Tuvākajā laikā ar lielu interesi tiek gaidīti rezultāti no pētījumiem Lielbritānijā un Spānijā. Sākotnējos datus Spānijas pētījumam Poplavska vērtēja kā daudzsološus. Dalībnieki kā pirmo saņēma “AstraZeneca”, bet otro “Pfizer/BioNTech” vakcīnu.

“Mēs redzam, ka imūnās atbildes reakcijas ir ļoti labas, gan veidojas šīs antivielas, gan arī “T” šūnu imunitāte tā, kā to mērīja pētījumā,” sacīja Poplavska.

Tomēr speciālistes atzīmēja, ka ar šo vēl ir par maz. Ir jāsagaida pilni pētījumu rezultāti. Kamēr to nav, imunizācijas padome Latvijā neplāno ļaut vakcīnu “miksēšanu” plašam saņēmēju lokam. 

Taču izņēmuma kārtā Latvijas vakcinācijas rokasgrāmatā vakcīnu jaukšana ir aprakstīta:

  • ja pacientam pēc pirmās potes bijusi smaga alerģiska reakcija, otrās devas nodrošināšanai jāizmanto citas tehnoloģijas vakcīna;
  • ja konstatē ārkārtīgi reto “AstraZeneca” vakcīnas blakusparādību – specifisku trombu veidošanās sindromu;
  • grūtniecēm, kas pirmo saņēmušas “AstraZeneca” vakcīnas devu, rekomendēts 12 nedēļas pēc pirmās devas kā otro saņemt citas tehnoloģijas vakcīnu.

Imunizācijas valsts padomes vadītāja norādīja, ka pastāv vēl viena iespēja – atbilstoši ārstējošā ārsta viedoklim pacientu var nosūtīt pie imunizācijas speciālista.

“Šādu pacientu viennozīmīgi var nosūtīt pie imunizācijas speciālista uz konsultāciju, kas tad arī ieteiks viņu,

ja būs nepieciešams, tad šādos medicīniski pamatotos gadījumos var mainīt, un tad ārsts pieņems vislabāko lēmumu šim cilvēkam,

bet šobrīd nav zinātnisku pierādījumu, lai rekomendētu dažādu Covid-19 vakcīnu tehnoloģiju jaukšanu; tādēļ kopumā, šāda pieeja nav atbalstāma,” minēja Zavadska. 

Tāpat Zavadska arī norādīja, ka drīzumā varētu tikt rasts risinājums saistībā ar dažādu vakcīnu saņemšanu un Covid-19 sertifikātu. Patlaban cilvekiem, kuri saņēmuši dažādu ražotāju vakcīnas, vakcinācijas sertifikāts nepienākas, tomēr Zavadska uzskata, ka drīzumā tiks rasta atbilde, jo, piemēram, Vācija un Francija iedzīvotāju vakcinēšanā dažādas potes izmanto plašā apmērā. 

KONTEKSTS:

Latvijā izmantošanai reģistrētas četras Covid-19 vakcīnas – "Pfizer/BioNTech", “Moderna”, “Janssen” un “AstraZeneca” vakcīnas. 

Pieteikties vakcīnai pret Covid-19 iespējams vietnē www.manavakcina.lv, pa tālruni 8989, pie sava ģimenes ārsta vai darba devēja. Iecerēts, ka tirdzniecības centros to varēs izdarīt arī bez iepriekšēja pieraksta. Galvenais vakcinācijas mērķis ir pasargāt cilvēku no smagas saslimšanas ar Covid-19 un nāves.

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai, kas beidzās 9. jūnijā. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinājās, ārkārtējā situācija tika pagarināta līdz 6. aprīlim. Pēc ārkārtējās situācijas beigām valstī bija saglabājušies vairāki drošības pasākumi.

Ņemot vērā epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos, 1. jūnijā valdība vienojās, ka darbu varēs atsākt lielie tirdzniecības centri un kultūras iestādes, tostarp muzeji. Jau iepriekš lemts, ka var notikt izlaidumi un vasaras nometnes. Vēl ir arī atvieglojumi tiem, kuri ir izslimojuši Covid-19 vai arī potējušies pret to – no 1. jūnija var sniegt un saņemt individuālus pakalpojumus, kā arī no 15. jūnija varēs apmeklēt kultūras pasākumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti