Latvijā būs Jeruzalemes Svētā Kapa bruņinieki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Latvijā nodibināta Jeruzalemes Svētā Kapa bruņinieku ordeņa nodaļa. 29.novembrī svinīgā ceremonijā tika uzņemti pirmie desmit biedri. Šī organizācija ievērojama ar savu seno pagātni – tās pirmsākumi  meklējami Pirmā Krusta kara laikā un vairāki tā laika atribūti saglabājušies līdz mūsdienām. 

Dažas minūtes pirms oficiālās ceremonijas topošie bruņinieki pārskata savus atribūtus – balto apmetni ar sarkano Jeruzalemes krustu, melno samta cepuri, arī zobenu. Tie visi ir svarīgi simboli, kuriem joprojām ordenī ir liela nozīme.

Arī pašai ceremonijai ir noteikta kārtība. Organizācijas biedri dod īpašu zvērestu, solot būt par Kristus kareivjiem, pēc tam viņus bruņinieka kārtā iesvēta ar zobenu, tāpat kā pirms aptuveni tūkstoš gadiem, kā arī ietērpj baltajā apmetnī.

Jeruzalemes Svētā Kapa bruņinieku ordeņa pirmsākumi meklējami Pirmā Krusta kara laikā 1099.gadā Svētajā zemē, kad tās līderis Godfrijs de Buljons atbrīvoja Jeruzalemi no musulmaņu pārvaldības.

Viņš izveidoja Svētā Kapa kanonu ordeni, ko apstiprināja ar pāvesta bullu. Kad bruņinieki atgriezās savās dzimtajās zemēs, viņi turpināja piederēt ordenim. Pašlaik ordeņa darbībai gan vairs nav nekāda militāra nozīmē.

Tā ir labdarības organizācija. Zobens palicis kā ierocis cīņai ar mūsu pašu plankumiem," stāsta ordeņa Latvijas nodaļas vadītājs Jānis Smelters.

29.novembrī ordenī tika uzņemti desmit biedri. Tajā skaitā arī pazīstamais katoļu priesteris Andrejs Mediņš, tomēr viņš ir vienīgais mācītājs. Pārējie – ģimenes cilvēki, kas, citu starpā apņemas maksāt arī biedru naudu.

"Biju Jeruzalemē pirms pieciem gadiem, katru dienu domāju par to, kas tur notiek," Latvijas Televīzijai pastāstīja ordeņa loceklis Valērijs Kudrjavcevs.

Ordeņa galvenais uzdevums ir visdažadākajos veidos, tajā skaitā arī ar naudu, atbalstīt dažādus projektus, skolas, slimnīcas un citas iestādes Jeruzalemē. 

“Ir ļoti iespējams, ka kristieši tur ir tuvu izzušanai dēļ sadursmēm un vajāšanām. Mums kopumā ir aptuveni 30 tūkstoši locekļu, un mēs vēlamies, lai mūsu brāļi un māsas jūtas drošībā un atbalstīti,” sacīja ordeņa lielmestrs, kardināls Edvīns Frederiks O’Braiens

Jāpiebilst, ka ordenis mūsdienās nav tikai vīriešu organizācija. Tajā aktīvi darbojas arī  sievietes. Viņas parasti tiek ietērptas melnā mežģīņu apmetnī, un šodien ceremonijā piedalījās arī pārstāve no Lielbritānijas.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti