Panorāma

Pārbauda Austrumu robežu

Panorāma

Plūdu dēļ Francijā vietām izsludināts ārkārtas stāvoklis

Bēgļa statusu saņēmušie nevar atrast dzīvesvietu

Latvijā bēgļu statusa saņēmušiem problēmas tikai sākas – atrast mājokli ir grūti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Latvija tuvākajās nedēļās no Grieķijas pārvietos nākamo 20–30 patvēruma meklētāju grupu. Tikmēr līdzšinējā prakse liecina, ka, patvēruma meklētājiem, saņemot bēgļa vai alternatīvo statusu, lielākās problēmas tikai sākas, īpaši ja ir liela ģimene. 

Bēgļiem no Irākas - kurdiem Tarikam un Anušai un viņu sešiem bērniem -, kuri Latvijā dzīvo jau astoņus mēnešus, tagad ir izsniegtas pases un piešķirts bēgļu statuss, bet nav kur dzīvot. Uzzinot par kuplo ģimeni, mājokļu izīrētāji atsaka. Taču jaunais statuss vairs neļauj uzturēties patvēruma meklētāju centrā Muceniekos.

Tarikam un Anušai tieši kuplā ģimene apgrūtina mājokļa atrašanu.

“Mums tagad mēneša laikā jāatrod dzīvoklis, be,t tā kā ir daudz bērnu, tas ir grūti,” saka Anuša.

“Sarkanajā Krustā gatavi palīdzēt, bet tas, ko viņi atrod... Tur ir jāmaksā divus mēnešus uz priekšu īre, mums pagaidām vēl nav izmaksāti sociālie pabalsti. Gaidām, lai ātrāk varētu noīrēt dzīvokli,” viņa stāsta.

“Draugiem lūdzu palīdzību, viņi zvanīja izīrētājiem un vairākkārt saņēma atteikumu. Seši bērni ir ļoti daudz. Tāpēc lūdzu cilvēkiem - varbūt varat palīdzēt,”   lūdz Anuša.

Anuša ir pabeigusi īsos latviešu valodas kursus, prot lasīt un visumā saprot sarunvalodu. Viņa grasās uzlabot latviešu valodas zināšanas un tad jau pārvaldīs piecas valodas, viņas vīrs prot sešas. 

“Vīrs jau ir atradis darbu “Drošā mājā” par tulku. Es pagaidām pieskatu mazākos bērnus. Es gribu iekārtot viņus dārziņā un tad arī pati meklēt darbu,” par plāniem stāsta Anuša.

Valsts apmaksā patvēruma meklētājiem mentora pakalpojumus  Šiem speciālistiem jāpalīdz ieceļotājiem iekļauties sabiedrībā, tostarp meklēt mājokli un darbu.  Latvijas Sarkanais krusts ir viena no organizācijām, kas piedāvā   mentora pakalpojumus. Bet organizācijas ģenerālsekretārs Uldis Līkops vēl nebija ar mieru  iepazīstināt ar kādu no mentoriem. Esot arī par agru runāt par viņu darba rezultātiem.

“Par statistiku nerunāsim, mēs pārāk īsu laiku darām šo darbu,” norāda Līkops.

Līkopa pieredze liecina, ka mājokļa atrašanā pret iebraucējiem nevalda īpaši aizspriedumi, drīzāk ir grūtības atrast mājokļus par pieņemamu cenu, ņemot vērā, ka patvēruma meklētājiem ir ierobežotas finanses un pārsvarā nav arī darba.

Anuša ar ģimeni iepriekš desmit gadus pavadīja Vācijā. Tur bēgļa statusu nesaņēma un uz dažiem gadiem atgriezās Irākā. Taču tur islāmistu draudu dēļ (Anuša ir kristiete, viņas vīrs - musulmanis) dzīve kļuva bīstama. Viņi pa aplinkus ceļiem nonāca Latvijā, tagad cer uz jaunu dzīvi šeit. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti