Panorāma

Polijas KOD saņem Eiropas pilsoņu balvu

Panorāma

Panorāma

Latvijā aug jauna izgudrotāju paaudze

Latvijā aug jauna izgudrotāju paaudze

Latvijā aug jauna izgudrotāju paaudze. Par to varēja pārliecināties nupat Rīgas Tehniskajā universitātē notikušajā Starptautiskajā izgudrojumu un inovāciju izstādē ''MINOX 2016''. Par labākajiem 150 izgudrotāju konkurencē atzina tieši Latvijas jaunos izgudrojumus. Turklāt jaunākie izgudrotāji vēl mācās vidusskolā, bet viņu idejas ir īstenojamas un pielietojamas tautsaimniecībā. 

Jelgavas 5.vidusskolas 10.klases skolēni Georgs Arbuzovs un Marks Rozenbergs laboratorijā liek kopā savu izgudrojumu - spirālveida vēja ģeneratoru, kas darbojas no maza vēja pūtiena un dod maksimālu enerģiju. 

Puikas saka, portatīvais vēja ģenerators ir videi draudzīgāks un klusāks nekā lielie vēja ģeneratori. Konstrukcija tapusi divās nedēļās fizikas fakultatīvajās nodarbībās. Ideju devis skolotājs, bet zēni to realizējuši. Marks cer, ka reiz to varēs izmantot mājās un uzlādēt kaut telefonu. Pagaidām tas nav iespējams pārāk mazas enerģijas dēļ, bet puiši plāno nākotnē izgatavot labākus prototipus.

Turklāt paveikt to nopietni un varbūt pēc gada saņemt patentu.

Viņi bija visjaunākie dalībnieki Starptautiskajā izgudrojumu un inovāciju izstādē ''MINOX 2016'', kurā piedalījās 10 valstu pārstāvji ar 92 izgudrojumiem. Jauno izgudrotāju kategorijā žūrija Markam un Georgam piešķīra 2.vietu.

Abi vēl nezina, ko darīs nākotnē. Iespējams, studēšot inženierzinātnes vai programmēšanu.

Viena no pirmajām vietām, kur smelties idejas, ir daba. Tur viss jau reiz ir radīts un ir unikāls, saka Rīgas Tehniskās universitātes jaunais pētnieks Mārcis Eimanis. Viņš rāda bezpilota zemūdens transportlīdzekli, ko sākotnēji izstrādāja bakalaura darbam profesora Jāņa Auziņa vadībā.

Ideju Eimanis aizguva no mikropasaules, no baktērijām, kas kustas ar rotējošām viciņām. Tie ir kā mikromotori, kas viciņu rotē un baktērijas pārvietojas. "Izdomājām realizēt kaut kādā veidā mehānikā, izveidojot jaunu piedziņas veidu zemūdens transporta līdzekļiem," viņš saka. "Tas var būt zemūdens robots dziļajai ūdens pētniecībai. Līst pa caurulēm. Mikroizmēros tālāk varbūt pārvietoties pa cilvēka asinsvadiem."

Šis ir Mārča pirmais izgudrojums, kas inovāciju izstādē ieguva 3.vietu.

Jauno zinātnieku saista tas, ka var izdomāt, kas un kā darbosies, kā ideju un sapni realizēt dzīvē. Mārcim jau bērnībā paticis darboties garāžā un ļoti saistījusi arī arhitektūra. Kad bija jāizvēlas, ko studēt, izlēmis par labu inženiertehnikai un mašīnbūvei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt