Latvijā atzīmē 15. gadadienu kopš iestāšanās NATO

Piektdien, 29. martā, ar vairākiem pasākumiem Rīgā un citviet Latvijā tiek atzīmēti 15 gadi kopš mūsu valsts iestāšanās Ziemeļatlantijas aliansē, kā arī NATO 70. gadskārta, informēja Ārlietu ministrijā (ĀM).

Latvija kopā ar citām topošajām dalībvalstīm iestāšanās dokumentus Vašingtonā iesniedza 2004. gada 29. martā. Savukārt 4. aprīlī NATO svinēs pastāvēšanas 70. gadadienu, tādējādi iezīmējot 2019. gadu kā NATO jubilejas gadu Latvijā un visā aliansē. Atzīmējot Latvijas dalības NATO 15 gadus, pie Rīgas pils piektdien notika svinīgā godasardzes maiņas ceremonija un Svētā Gara tornī tika pacelts NATO karogs.

Savukārt ĀM piektdien tiek atklāta izstāde “Latvijas dalībai NATO 15”. Izstādē apskatāma svarīgāko notikumu hronoloģija gan Latvijas ceļā uz NATO, gan esot pilntiesīgai alianses dalībvalstij. Ekspozīcijā aplūkojami ĀM arhīvā glabātie svarīgākie dokumenti, piemēram, uzaicinājums  pievienoties NATO programmai “Partnerattiecības mieram”, 1995. gadā pieņemtie Latvijas ārpolitikas pamatvirzieni līdz 2005. gadam, kas tika apstiprināti ar balsojumu Saeimā un kuros integrācija Eiropas Savienībā un NATO tika noteikti kā galvenie uzdevumi, kā arī protokols pie Ziemeļatlantijas līguma par Latvijas pievienošanos NATO.

Turpinās arī 18 – 25 gadus vecu jauniešu pieteikšanās dalībai NATO samita simulācijas spēlei, ko 15. maijā ĀM rīko sadarbībā ar Aizsardzības ministriju, Latvijas Transatlantiskā organizācija (LATO) un Latvijas Ārpolitikas institūtu. Galvenā balva spēles uzvarētājiem – apmaksāts brauciens uz NATO galveno mītni Briselē. Simulācijas spēles mērķis ir veicināt zināšanas un interesi par NATO un starptautiskās drošības un aizsardzības politikas jautājumiem, izpratni par NATO lēmumu pieņemšanas procesu.

Savukārt 3. un 4. aprīlī NATO 70. gadadienas zīmē norisināsies NATO ārlietu ministru sanāksme, kurā Latviju pārstāvēs ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs. Par šīs jubilejas sanāksmes vietu simboliski izvēlēta Vašingtona, jo tieši tur 1949. gada 4. aprīlī parakstīts NATO dibināšanas līgums. Sanāksmē ārlietu ministri pārrunās alianses pielāgošanās pasākumus iepretim mainīgajiem izaicinājumiem, kas ļāvis tai pārliecinoši reaģēt gan uz Aukstā kara, gan 21. gadsimta mūsdienu izaicinājumiem.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") uzsvēris, ka, redzot, kas notiek pēdējo piecu gadu laikā Eiropas austrumos, Krimas pretlikumīgā aneksija, arvien agresīvāka Krievijas politika tā saucamajos tuvajos kaimiņu reģionos – NATO ir drošības garantija, militārās drošības polise.

Latvijā atzīmē 15. gadadienu kopš iestāšanās NATOGints Amoliņš

  "Tā mums varbūt brīžiem lieka pat piemirst, cik svarīga ir mūsu dalība NATO, jo mēs daudzas lietas jau sākam uzskatīt par ļoti pašsaprotamām, kādas tās nebija pirms 15 gadiem. Otra lieta – Latvijai arvien vairāk jāapzinās, ka NATO nav labdarības organizācija. NATO ir spēcīga militārā alianse, bet tā ir tikpat spēcīga, cik spēcīgās ir tās gan lielās, gan mazās valstis. Es gribētu redzēt un cerēt, ka mēs turpinām stiprināt savas aizsardzības spējas, un ka mēs turpinām darīt visu, lai stiprinātu gan attiecības starp Eiropu un ASV, lai aicinātu arī citus pildīt savus pienākumus, lai būtu aktīva un respektēta NATO dalībvalsts. Kāda, starp citu, mēs esam, pateicoties mūsu karavīru pienesumam operācijā," teica Rinkēvičs.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti