Latvijā atklāj vēl trīs, visticamāk, Covid-19 omikrona varianta gadījumus

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) saņēmis informāciju vēl par trīs Covid-19 gadījumiem, kurus, visticamāk, izraisījis vīrusa omikrona variants.

SPKC informēja, ka līdz trešdienai, 8. decembrim, SPKC ir saņēmis informāciju no laboratorijas par pieciem paraugiem, kuros konstatētas vairākas mutācijas, kas atbilst SARS-CoV-2 vīrusa omikrona paveidam, tomēr galīgo apstiprinājumu sniegs Austrumu slimnīcas Nacionālā mikrobioloģijas references laboratorija, kad paraugiem būs veikta sekvencēšana.  

Visos minētajos Covid-19 gadījumos SPKC jau ir organizējis nepieciešamos pretepidēmijas pasākumus, tai skaitā apzinājis kontaktpersonas un sniedzis rekomendācijas stingri ievērot mājas karantīnu.  

Visi pieci cilvēki ir atgriezušies no ārvalstīm (divi no Zviedrijas, divi no Norvēģijas, viens no Apvienotās Karalistes) un veikuši testus lidostā. Viens inficētais vecuma grupā 20–29 gadi, trīs vecuma grupā 30–39 gadi, viens vecuma grupā 40–49 gadi, visi bija pilnībā vakcinēti. 

SPKC pārstāve Ilze Arāja
00:00 / 00:39
Lejuplādēt

SPKC aicina iedzīvotājus, kas atgriežas no ārvalstīm Latvijā no ceļojuma vai darba brauciena, veikt valsts apmaksātu testu lidostā, tādējādi pasargājot sevi un citus cilvēkus.  

Par visiem minētajiem ievestajiem omikrona varianta gadījumiem SPKC ir informējis Eiropas Savienības dalībvalstis, Eiropas Slimību profilakses un kontroles centru, kā arī Pasaules Veselības organizāciju caur "Agrīnās brīdināšanas un reaģēšanas sistēmu (EWRS)".

KONTEKSTS:

Dienvidāfrikas Republikas zinātnieki 24. novembrī pavēstīja, ka konstatējuši jaunu Covid-19 vīrusa variantu ar lielu skaitu mutāciju, kas vainojams straujā infekcijas gadījumu skaita pieaugumā. Dienvidāfrikā, kas ir Covid-19 vissmagāk skartā Āfrikas valsts, vienā dienā reģistrēto jauno infekcijas gadījumu skaits kopš mēneša sākuma ir desmitkāršojies.

Reaģējot uz šo ziņu, daudzas valstis, tostarp arī Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, ir apturējušas lidojumus no Āfrikas dienvidvalstīm. Latvijas valdība noteikusi ceļošanas ierobežojumus uz astoņām Āfrikas valstīm.

Zinātnieki uzskata, ka jaunais variants var būt lipīgāks par Covid-19 vīrusa delta jeb Indijas variantu. Jaunā vīrusa paveida apzīmēšanai piešķirts grieķu alfabēta 15. burts – omikrons.

Izskanēja arī, ka jaunais variants varētu būt rezistentāks pret pašreizējām Covid-19 vakcīnām. Tomēr "Pfizer"/"BioNTech" vakcīnas ražotāji nākuši klajā ar informāciju, ka pēc trīs devu saņemšanas ir nodrošināta aizsardzība pret Covid-19 omikrona paveidu. Pasaules Veselības organizācija norādījusi – "ļoti mazticams", ka esošās Covid-19 vakcīnas nesniegtu nekādu aizsardzību pret omikrona paveidu, un nav konstatēts, ka tas izraisītu smagāku saslimšanu nekā iepriekšējie Covid-19 paveidi. Pēdējo uzsvēris arī Rīgas Stradiņa universitātes profesors Aivars Lejnieks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt