Latvijā arestēts miljons eiro saistībā ar naudas atmazgāšanu «Trasta komercbankā»

Tā dēvētajā "Krievijas mazgātavas" lietā Vācijā par noziedzīgi iegūtiem atzīti vairāk nekā 40 miljoni eiro un konfiscēti vairāki īpašumi Vācijā, bet Latvijā arestēts viens miljons eiro, kas šajā lietā atzīts par noziedzīgi iegūtu, informēja Valsts policijā (VP).

"Tā dēvētā "Krievijas mazgātavas" lieta ir spilgts piemērs starptautiskās sadarbības efektivitātei, izmeklējot noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas apkarošanas noziegumus. Šāda veida noziegumiem nepastāv valstu robežas, un līdz ar to veiksmīga un efektīva izmeklēšana iespējama, tikai sadarbojoties un strādājot kopā. Tas nozīmē augsti uzticamu un profesionālu attieksmi starptautiskā sadarbībā, kur citas valsts tiesiskās palīdzības lūgumi izpildāmi visaugstākajā līmenī, pretī saņemot tieši tādu pašu profesionālu attieksmi un rezultātu," komentēja VP Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (ENAP) priekšnieks Pēteris Bauska.

ENAP saistībā ar "Trasta komercbanku" 2015. gadā tika uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 195. panta trešās daļas par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu, ja tas izdarīts lielā apmērā vai ja to izdarījusi organizēta grupa. ENAP izmeklēšanā iegūtā informācija un pierādījumi bija ļoti noderīgi arī Vācijas tiesībaizsardzības institūcijām, kas izmeklēja starptautisku naudas atmazgāšanas noziedzīgu grupējumu. 

Latvijas policija saņēma vairākus tiesiskās palīdzības lūgumus no Vācijas tiesībsargājošajām institūcijām, kas bija saistīti ar iespējamu naudas atmazgāšanas noziegumu izmeklēšanu saistībā ar "Trasta komercbanku". ENAP izpildīja vairākus tiesiskās palīdzības lūgumus no Vācijas, divu gadu laikā Latvijā veicot virkni izmeklēšanas darbību – gan kratīšanas, gan arī citas izmeklēšanas darbības un pratināšanas.

Bauska apliecināja, ka izmeklēšana 2015. gadā sāktajā kriminālprocesā par naudas atmazgāšanu "Trasta komercbankā" turpinās un lietā par aizdomās turētajiem atzīti divi toreizējie bankas darbinieki. Izmeklēšana gan ir apjomīga, un patlaban nav zināms, kad lietu varētu nodot kriminālvajāšanas sākšanai prokuratūrā.

"Visa sākums bija 2015. gadā. Mēs ieguvām lielu apjomu ar lietiskajiem pierādījumiem, un mēs apmainījāmies ar šo informāciju ar Vācijas kolēģiem. Šie lietiskie pierādījumi būtiski veicināja Vācijas kolēģu izmeklēšanu, un mums prieks par kolēģiem, kas veikuši savu izmeklēšanu pret trīs personām, arestēti ļoti vērtīgi nekustamie īpašumi un aktīvi," uzsvēra Bauska.

KONTEKSTS:

Eiropas Centrālā banka pēc Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) ierosinājuma no 2016. gada 4. marta anulēja "Trasta komercbankai" izsniegto licenci, ņemot vērā, ka banka ilgstoši pieļāva nopietnus pārkāpumus vairākās svarīgās bankas darbības jomās. Tāpat tika ņemts vērā FKTK kā Latvijas Noregulējuma iestādes izvērtējums, ka bankai nav iespējams piemērot noregulējumu jeb glābt to sabiedrības interesēs.

"Trasta komercbanku" par likvidējamu Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa atzina 2016. gada 14. martā. Savukārt 2017. gada 10. martā "Trasta komercbanka" tika pasludināta par maksātnespējīgu un sākta bankas bankrota procedūra.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt