Nesen aizturēts kāds Latvijas valstspiederīgais, kas ilgus gadus bija liela "dārkneta" narkotiku veikala topa menedžeris. Vīrietis dzīvoja un darbojās dažādās Eiropas valstīs, bet aizturēts tika Latvijā. Šobrīd viņš ir apcietinājumā. Notiek izmeklēšanas process, un zināms, ka tieši no viņa vadītā veikala uz Latviju tika atgādāts milzīgs daudzums sūtījumu ar narkotikām. Policijai ir zināms par 90 kilogramiem amfetamīna, 40 kilogramiem psihoaktīvās vielas MDMA un vairākiem simtiem kilogramu hašiša.
Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks Sandis Radziņš skaidroja: "Var visu veikt virtuāli, taču preces nodošanai vairāk vai mazāk ir jābūt vai nu uz vietas, vai nu caur slēpni. Šie simti kilogramu narkotiku tam arī bija domāti. Tas ir starptautisks veikals, kurš ar narkotikām apgādā ne tikai Latviju, bet arī virkni citu Eiropas valstu."
Izmeklēšanā tika iesaistītas sešas Eiropas valstis, arī Eiropols un Eirojusts. Narkotiku pircēju un pārdevēju izskaitļošana "dārknetā" ir ļoti sarežģīta un reizēm pat neiespējama, skaidroja Ruslans Grigs, Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes 3. nodaļas priekšnieks.
"Mēs ejam cauri visiem avotiem. Skatāmies, kādas ir tendences, kādi pakalpojumi un preces tiek piedāvāti dažādos forumos, dažādos veikalos. Un, protams, vācam to informāciju kopā un analizējam, skatāmies, vai ir iespēja to personu identificēt," klāstīja Grigs.
Policija novēro arī saziņas lietotņu čatus. Novembrī tika aizturētas divas organizētas grupas, kas darbojās Rīgā un narkotikas reklamēja un pārdeva "Telegram" čatos.
Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks Sandis Radziņš pastāstīja: "Nenotika šīs tikšanās, sarokošanās, bet, neskatoties uz to, abas šīs grupas tika aizturētas, notiek izmeklēšanas. Protams, tas ir sarežģīti, un daudz nākas mums mācīties, un vislielākais izaicinājums ir, lai tiktu likumība ievērota, lai nepārkāptu nekādas robežas."
Latvijas Drošāka interneta centrs ik pa laikam saņem jautājumus no vecākiem, kuri ir satraukti par pusaudžu saziņas lietotņu čatu saturu. Tomēr nekādas filtrējošas programmas telefonā šajā gadījumā nelīdzēšot, skaidroja "Drošsinternets.lv" vadītāja Maija Katkovska:
"Mūsu pieredze rāda, ka lielāki bērni, jaunieši diezgan veikli prot noņemt šīs programmas, izdzēst, apiet, uzstādot dažādus VPN pieslēgumus. Šie lielākie jaunieši, ja vēlēsies iegādāties narkotikas, tāpat varēs iegādāties caur draugu tālruņiem, un tāpat tas nebūs gluži risinājums."
Svarīgākais esot ar pusaudžiem runāt un izskaidrot par narkotiku čatu lietošanas riskiem, kā arī par to, ka kriminālatbildība iestājas no 14 gadu vecuma. Speciālisti arī aicina gan vecākus, gan jauniešus ziņot par šāda veida sarakstēm. Anonimitāte tiek garantēta.