Dienas ziņas

Saglabājas augsts ūdens līmens; Dzērumos applūdušas mājas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Pērn samazinājies noziegumu skaits

Latvijā 2021. gadā samazinājies pastrādāto noziegumu skaits

Pērn samazinājies Latvijā pastrādāto noziegumu skaits. Tā liecina Valsts policijas (VP) sniegtais ziņojums Saeimas atbildīgās komisijas deputātiem. Iemesli noziedzības līmeņa samazinājumam esot vairāki. Pirmkārt, kovida pandēmijas ietekme, otrkārt, valstī tiek sakārtots normatīvais regulējums noziedzības apkarošanā,  un arī policijai ir labi rezultāti noziedzības izskaušanā. 

Pērn valstī kopumā reģistrēti 32 820 noziedzīgi nodarījumi, kas ir par 15,3% mazāk salīdzinājumā ar 2020. gadu. Noziegumu skaits krities visus pēdējos gadus.

Uz 10 000 iedzīvotājiem pērn reģistrēti 175,1 noziegumi, bet 2006. gadā – 282,2 noziegumi.

VP izmeklē 98,3% no visiem noziegumiem. Pērn policija reģistrējusi 30 790 noziegumus. Samazinājums vērojams smagu un mazāk smagu noziegumu jomā, bet palielinājums – kriminālpārkāpumu un sevišķi smagu noziegumu jomā. Pērn reģistrēti 2027 sevišķi smagi noziegumi, kas ir par 340 noziegumiem vairāk nekā gadu iepriekš. Sevišķi smagi noziegumi veido tikai 6,6% no visiem noziegumiem.

Sadalot pa noziegumu veidiem, pērn noziegumu skaita pieaugums vērojams tādos nodarījumos kā izvairīšanās no uzturēšanas, alkohola un tabakas nelikumīga aprite, narkotiku nelikumīga aprite, ļaunprātīga nodrošināšana ar iespēju likumīgi iegūt tiesības uzturēties Latvijai vai citā Eiropas Savienības valstī. Tāpat pieaugums vērojams nolēmumu par aizgādības, aprūpes un saskarsmes tiesībām ar bērnu nepildīšanu, kā arī zemes un ūdeņu piesārņošanā.

Pērn VP sāktajos kriminālprocesos bija 10 146 aizdomās turētie, kas ir par 464 mazāk nekā gadu iepriekš. 87,2% aizdomās turēto ir vīrieši.

Pagājušajā gadā VP pārtraukusi 300 noziedzīgu grupu darbību, kuru darbības jomas pamatā ir narkotiku, akcīzes preču nelegāla aprite, zādzības, krāpšanas, laupīšanas, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana. Tāpat pērn pārtraukta sešu starptautisko mobilo noziedzīgo grupu darbība, kuru jomas lielākoties skar ar dažādiem pret īpašumu vērstiem noziegumiem.

“Šeit rezultējas gan mūsu darbs, gan pandēmijas situācija. Janvārī, februārī noziegumi saruka par 30%, pārvietošanās ierobežojumi un cilvēki ielās,” norādīja VP priekšnieks Armands Ruks.

Pērn Latvijā notikušas 37 slepkavības un 97% gadījumu valsts policija tās atklājusi.  Pērn bijusi viena pasūtījuma slepkavība. Vairāk kā 10 000 gadījumos policija bijusi spiesta iesaistīties ģimenes konfliktos.

“Varmākas portrets: vīrs, 43 gadi. Aizsargājamā persona – sieviete,” pauda Ruks.

Pagājušajā gadā būtiski samazinājies automašīnu zādzību skaits, bet garnadžu iecienītākās auto markas bijušas "BMW", "Audi", "Volkswagen", "Toyota" un "Opel". Savukārt saistībā ar automašīnu detaļu zādzībām  pieaugusi katalizatoru zagšana.

Ruks skaidroja: “Katalizatorā ir dārgmetāls, un tas ir palicis dārgāks par zeltu. Pamatā ir [zagti] Japānas automašīnu katalizatori, salīdzinoši viegli un ātri to izdarīt.”

Kopumā pērn uzsākti 29 083 kriminālprocesi un 241 306 administratīvie procesi, kas nozīmē, ka diennaktī Latvijā tiek uzsākti 80 kriminālprocesi un 661 administratīvo pārkāpumu process.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt