Latvijā 1877 reizes ziņots par Covid-19 vakcīnu blakusparādībām; nav apstiprinātu nāves gadījumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Līdz 25. jūlijam Zāļu valsts aģentūra (ZVA) saņēmusi 1877 Covid-19 vakcīnu blakusparādību ziņojumus. Līdz šim Latvijā nav apstiprināts neviens letāls gadījums, kuram būtu noteikta ticama cēloniska saistība ar vakcināciju, informēja ZVA.

ZVA pārstāve Tanita Tamme-Zvejniece
00:00 / 00:44
Lejuplādēt

Savukārt līdz 23. jūlijam vakcinācija veikta vairāk nekā 1,3 miljonus reižu, ietverot vakcināciju gan ar pirmo, gan otro vakcīnas devu. Ziņojumi par Covid-19 vakcīnu blakusparādību saņemti 1877 reizes.

Izvērtēti 16 ziņojumi par nāves gadījumiem

Tāpat saņemti 24 ziņojumi par letāliem gadījumiem, no kuriem šobrīd izvērtēti 16 saņemtie ziņojumi. Astoņos gadījumos vērtēšana vēl turpinās, jo ir pieprasīta autopsija un cita informācija. Līdz šim Latvijā nav apstiprināts neviens letāls gadījums, kuram, balstoties uz ZVA pieejamiem datiem, šobrīd būtu noteikta ticama cēloniska saistība ar vakcināciju.

Noslēgusies arī ZVA izveidotās multidisciplinārās ārstu-ekspertu komisijas veiktā zinātniskā izvērtēšana par gadījumu ar letālu iznākumu, kas notika maija beigās, nākamajā dienā pēc vakcinācijas ar Covid-19 vakcīnas “Comirnaty” otro devu. Arī šajā izvērtēšanā nav konstatēti pamatoti pierādījumi par vakcinācijas tiešu cēlonisku saistību ar pēkšņu nāvi. Saskaņā ar Covid-19 vakcīnu pirmsreģistrācijas izpēti un informāciju, kas saņemta pēc reģistrācijas, kad vakcīnas tiek lietotas ļoti plašam vakcinēto personu lokam, nav datu par Covid-19 vakcīnu lietošanas cēlonisku saistību ar pēkšņas nāves risku.

Tāpat Zāļu valsts aģentūra ir saņēmusi blakusparādību ziņojumu par letālu gadījumu 25. jūlijā, kas ir noticis laikā pēc vakcinācijas pret Covid-19. Ziņojumu iesniedza ārstniecības persona. Ziņojumu izvērtēs ZVA izveidotā multidisciplinārā  ekspertu komisijā, kurā piedalīsies arī Slimību profilakses un kontroles centra, Veselības inspekcijas un Imunizācijas valsts padomes speciālisti, kā arī atbilstošās medicīnas jomas ārsti-speciālisti. ZVA norādīja, ka šobrīd ir pāragri izdarīt jebkādus secinājumus, ka letālu gadījumu ir izraisījusi vakcīna. 

Apstiprinātas citas blakusparādības

Balstoties uz šobrīd ZVA pieejamo informāciju, Latvijā nav konstatēts neviens trombozes un trombocitopēnijas sindromam raksturīgs gadījums un neviens pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindroma gadījums pēc vakcinācijas ar Covid-19 vakcīnām.

Saistībā ar citiem saņemtiem nopietnu blakusparādību gadījumiem ZVA norāda, ka

līdz šim Latvijā ir saņemti četri blakusparādību ziņojumi par anafilaksi – smagu alerģisku reakciju ļoti retos gadījumos.

Pacientiem tika sniegta tūlītēja medicīniska palīdzība, un visi šobrīd ir izveseļojušies.

Savukārt līdz 22. jūlijam Latvijā saņemti pieci iespējamu blakusparādību ziņojumi par miokardītu. Četros gadījumos apstiprināta ticama saistība ar vakcināciju, bet vienā gadījumā nav pārliecinošu pierādījumu par miokardītu. ZVA rīcībā esošā informācija liecina, ka pacienti ir izveseļojušies, un izmeklējumi neuzrāda paliekošas pārmaiņas sirds muskulī.  

Latvijā saņemts arī viens iespējamu blakusparādību ziņojums par Gijēna-Barē sindromu pēc vakcinācijas ar vīrusa vektora vakcīnu.

Šis sindroms izpaužas kā sāpes, nejutīgums un muskuļu vājums, smagākos gadījumos var progresēt līdz paralīzei. Konkrēts gadījums tika izvērtēts, un cēloniskā saistība ar vakcīnu tika atzīta par iespējamu, jo nevar izslēgt arī citus iespējamos iemeslus, piemēram, citas iepriekš ievadītas vakcīnas ietekmi, ko persona saņēmusi. Šīs saslimšanas iemeslus ne vienmēr iespējams noteikt, taču šī slimība ir ļoti reta un biežāk to izraisa infekcijas slimības, retāk vakcinācija, operācijas vai traumas. Ar to pasaulē slimo vidēji 0,4 līdz 4 cilvēki uz 100 000 iedzīvotājiem gadā, norādīja ZVA.

Zināms, ka Latvijā viens cilvēks vērsies Ārstniecības riska fondā, pieprasot kompensāciju saistībā ar vakcināciju pret Covid-19. Veselības inspekcijā norādīja – lieta vēl nav izskatīta, jo iesniedzējs vēl neesot iesniedzis pilnu informāciju.

ZVA atgādināja, ka visām zālēm, to vidū vakcīnām, var būt blakusparādības, bet ne visiem cilvēkiem tās izpaužas. Covid-19 vakcīnu biežākās blakusparādības ir paaugstināta ķermeņa temperatūra (dažkārt virs 38°C), drudzis, galvassāpes, reibonis, nogurums, miegainība, muskuļu un locītavu sāpes, kā arī slikta dūša, caureja, vemšana. Visi šie gripai līdzīgie simptomi parasti sākas 8 līdz 10 stundas pēc vakcīnas saņemšanas un izzūd paši no sevis 2 līdz 3 dienu laikā.

Tāpat pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas bieži var rasties vietējas reakcijas, piemēram,  apsārtums, pietūkums un sāpes vakcīnas injekcijas vietā. Apsārtums un pietūkums var izplatīties pat līdz tuvākajām locītavām (rokā – no pleca līdz elkonim). Šīs vietējās reakcijas parasti parādās pāris stundu laikā vai nākamajā dienā pēc vakcinācijas, pārsvarā norit viegli un izzūd pašas no sevis bez ārstēšanas. Tās ir sagaidāmas un bieži sastopamas.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti