Panorāma

Piemin Borisu Ņemcovu

Panorāma

Nodibina partiju «Gods kalpot Latvijai»

Plāno aizliegt seju aizsedzošu apģērbu

Latviete Fatima iecerētā sejas aizsegu aizlieguma dēļ varētu «noslēpties» laukos

Seju aizsedzošo apģērbu aizliegums, ko sabiedriskajai apspriešanai sākusi virzīt Tieslietu ministrija (TM), skartu arī latvieti Fatimu. Viņa negrasās atteikties no islāmticīgajiem raksturīgo sejas aizsegu nēsāšanas un tālab varētu pat mainīt dzīves vietu - pārcelties no Rīgas uz laukiem, kur nav tik daudz ļaužu.

Dokumenti

Likums_par_sejas_aizsegiem.doc

Lejuplādēt

23.37 KB

Līga Legzdiņa islāmticībā pārgāja pirms astoņiem gadiem un pieņēma vārdu Fatima. Viņa ir medicīnas 6.kursa studente. Nikabu, kas slēpj visu seju, Fatima nēsā vairāk nekā trīs gadus. Sākumā viņa ar negatīvu attieksmi nesastapās, bet, kopš sākušās diskusijas par likumu, kas liegtu aizsegt seju, situācija mainījusies.

"Pirms dažām dienām viena tante, kas iekāpj autobusā, saka - nestāviet pie manis, ejiet citur stāvēt. Viņai bija kaut kāds dēlis, viņa vicinājās, taisījās man sist. Agrāk nekas tāds nenotika," atzina sieviete.

Līdzīgā apģērbā kā Fatima Latvijā staigā vēl vismaz trīs musulmanietes. Ja stāsies spēkā jaunais likums, viņām publiskās vietās nāksies atteikties no šāda ģērba.

"No Latvijas prom braukt ļoti negribētos, es ceru, ka no tā būs iespēja izvairīties. Visticamāk, tā varētu būt pārcelšanās uz laukiem, jo Rīgā dzīvot un visu laiku sēdēt istabā, tas nebūtu jauks risinājums," teica Fatima. Jautāta, vai viņa ir gatava noņemt nikabu un atstāt lakatu, sieviete noteica: "Es maksimāli centīšos, lai tas nebūtu jādara, jo es to esmu apņēmusies."

TM virza iniciatīvu aizliegt cilvēkiem valkāt seju aizsedzošus apģērbus publiskās vietās. Ideja radusies galvenokārt saistībā ar patvēruma meklētāju uzņemšanu.

Taču likumā ierobežojumi attieksies ne tikai uz musulmaņiem raksturīgajiem sieviešu sejas aizsegiem. Piemēram, nevarēs izdomāt iziet pastaigā ar slēpotāja masku galvā.

Pagaidām gan izskatās, ka likumā izņēmuma situācijas aizņems vairāk vietas, nekā paša ierobežojuma apraksts. Piemēram, ārsti, metinātāji un citu profesiju pārstāvji, kam seja jāaizsedz darba veikšanai, to joprojām drīkstēs darīt.

"Tāpat tas neattieksies uz sporta pasākumiem, uz mākslas pasākumiem, kultūrvēsturiskiem pasākumiem, kad cilvēki nēsā kāda veida kostīmus, maskas. Ņemot vērā Latvijas laiku, tad tie varētu būt arī laikapstākļi, jo pie ļoti zemām temperatūrām mēs visi aizsedzam savu seju, tādā veidā pasargājot sevi no sala," skaidroja TM Politikas izstrādes un reliģijas lietu nodaļas vadītāja Jekaterina Macuka.

Ministrija turpina apsvērt, vai vajadzīgi vēl kādi izņēmumi. Ministrija apzinās, ka likuma pieņemšanas gadījumā var nākties tiesāties.

Francijā un Beļģijā pēc līdzīga likuma ieviešanas valsts iesūdzēta Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Beļģijas gadījumā tiesvedība vēl turpinās, bet Francijas gadījumā tiesa likumu atzinusi par leģitīmu un samērīgu.

Tikmēr pret ierobežojumu asi iestājas arī Igaunijas musulmaņi. Kaimiņos likums, kas paredz neļaut sejas aizsegšanu, tiek apspriests jau kopš pērnās vasaras.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt