Panorāma

Saeima izdod A. Zakatistovu kriminālvajāšanai

Panorāma

Panorāma

Latviešu rudzu maize ASV

Latviešu rupjmaize iekaro arī amerikāņu pircēju sirdis

Tur, kur ir latvieši, tur – īsta rudzu maize. Jau desmit gadus Amerikas veikalos tirgo pēc latviešu receptes ceptu rupjmaizi. Maize top vienā no Ņujorkas rajoniem – Bruklinā. To Ņujorkas beķeriem ierādīja Latvijā dzimušais Merilendas Universitātes profesors Jānis Melngailis. Ar viņu ASV tikās Latvijas Televīzija.

Ar Jāni Melngaili tikšanās norunāta “Rodman’s” veikalā, kas ir viens no ķēdes tirdzniecības punktiem Vašingtonas pievārtē. Latviešu rudzu maize plauktā atrodama starp citiem klaipiem, bet amerikāņu pircēji labprāt ļaujas būt iepazīstināti un pamēģināt.

Jāņa Melngaiļa rudzu maizes stāsts sākās pirms daudziem gadiem, pēc Otrā pasaules kara nokļūstot emigrācijā Amerikā un viņa mammai saprotot, ka neviens no šeit esošajiem klaipiem neder latviešu gaumei.

"Mēs atbraucām šeit 1950. gadā, un vienīgā maize, kas bija dabūjama, bija parastā un galīgi mīkstā, kas, protams, mums nederēja, un mamma sāka...viņa gan nebija cepēja, bet farmaceite, viņai Latvijā bija savs bizness, bet viņa iemācījās cept rupjmaizi, un tā viņa cepa līdz mūža beigām. Kad viņa nomira 1987. gadā, sāku meklēt citus avotus," stāsta Melngailis.

Jānis meklēja un pirka maizi no citiem latviešiem, kas to prata cept, uzmeklēja arī “Lāču” maizi Amerikas veikalos un kādu dienu to parādīja savam kolēģim. “Viens man kolēģis, kurš bija ķīmiķis un strādāja arī biznesa skolā, teica: “Tā ir lieliska lieta, šī mums ir jāpārdod veikalos!” Man nebija ne mazākās jēgas, jo esmu fiziķis un elektroinženieris. Un tā mēs sākām," atminas Melngailis.

Bet tirgošanās nevedās viegli, un no vairāk nekā 23 veikaliem latviešu  maizi pārdeva tikai septiņos, Jānim pašam klāt esot un reklamējot. Tad krita dolāra vērtība. “Lāču” maizi ievest vairs nebija izdevīgi, un Jānis Melngalis meklēja beķerus, kuri Latvijas recepti varētu īstenot uz vietas. Atrada austrumeiropiešu cepējus Bruklinā, Ņujorkas piepilsētā.

“Piezvanīju viņiem un jautāju, vai viņi prot taisīt latviešu stila rupjmaizi, un viņi teica: “Koņečno!” (“Protams!” - no krievu valodas). Aizvedu “Lāču” maizi kā paraugu. Viņi brīnījās, ka tā cepta simtprocentīgi no rudziem. Pasaucu galveno beķeri, četras reizes mēģināja, un sanāca. Tā viņi tagad priekš mums cep gandrīz desmit gadus. Un mēs galvenokārt pārdodam Ņujorkas veikalos, arī Vašingtonā, jo es pats te esmu, un Bostonā, kur ir mans brālis," stāsta Melngailis.

Pēc sava aroda Jānis Melngailis ir fiziķis un elektroinženieris, ilgus gadus arī nostrādājis Merilendas universitātē, bet tagad pilnībā nodevies maizes tirgošanai. Ņujorkā, kur Jānis uzgāja īsto ceptuvi, Latvijas Televīzija satika arī vienu no viņa atvasēm - meitu Ilzi Melngaili, kura strādā nevalstiskajā organizācijā, kas cieši piesaistīta ANO. 

“Viņš gandrīz sešus gadus nodzīvoja Vācijā. Un tad atbrauca uz Ameriku. Un priekš manis tik nozīmīgi ir strādāt ANO... jo es nekad neaizmirsīšu to dienu, kad tētis vienreiz teica, ka nezina, vai būtu dzīvs, ja nebūtu ANO, kad piegādāja ēdienu un pārtiku," tā Ilze.

Ilze teic, ka tēvs spēj novērtēt latviešu rudzu maizes nozīmi, jo - kā daudzi tautieši, kuri devās bēgļu gaitās, - zina, kā ir, kad tās nav.

4 komentāri
Arija Emilija Reimane-Dewar
Vai rupjmaize tiek ari izsutita uz citam vietam Amerika ? Anonimie varetu aizverties...maize ir vienreizeja...tas garshu smarzu saprot tikai latvietis.
Anonīms lietotājs 22483
Nu jau atkal sākam runāt muļķības par to, cik mēs unikāli, vienreizēji, kādi mums dziesmu svētki, kas nekur citur nav (tas nekas, ka Igaunijā un Lietuvā ir tādi paši). Un rupjmaizi, kas arī nevienam nav un ir kaut kas unikāls. Visā Eiropā un arī šur tur citos kontientos lielisku rupjmaizi var nopirkt arī krievu veikalos, skandināvu veikalos (jo Somijā arī rudzu maize ir gandrīz kults). Un pavisam parastos ebreju košerveikalos rajonos, kuros ir ortodksālie ebreji ar Ukrainas vai Polijas saknēm.
Arija Emilija Reimane-Dewar
Varetu aizverties shitie anonimie !
Elviss Pastars
galvenie pircēji gan jau ka ir Krievi, ukraiņu, poļi un citi CCCP savienības bijušie bēģļi. Bruklina jau tak ir viņu rajons.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti