Panorāma

Kuģis, kas nekad un nekur neaizbrauks

Panorāma

Trasta komercbankas lietā apsūdzētas sešas personas

Bažas par caurspīdīgumu "Latvenergo" lietā

«Latvenergo» korupcijas lietu, iespējams, lūgs skatīt slēgtā procesā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Vienu no lielākajām kukuļošanas lietām Latvijas vēsturē, iespējams, lūgs izskatīt slēgtā procesā. Tā dēvētajā "Latvenergo" krimināllietā rīt gaidāma pirmā tiesas sēde, bet lietā par cietušo atzītais valsts uzņēmums "Latvenergo" vēl īsi pirms procesa sākuma vairās paust skaidru nostāju par to, vai tiesas procesam vajadzētu būt atklātam.

"Latvenergo" amatpersonu korupcijas skandāls sākās pirms gandrīz astoņiem gadiem, kad Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) uzsāka kriminālprocesu par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā, kukuļņemšanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā.

Lietā ir 12 apsūdzētie, tostarp bijušais "Latvenergo" prezidents Kārlis Miķelsons un vēl vairākas bijušās uzņēmuma amatpersonas. Prokuratūras ieskatā, viņu darbības par aptuveni 36 miljoniem eiro sadārdzinājušas termoelektrostacijas TEC-2 rekonstrukciju. Par spīti tam, "Latvenergo" kavējās pieteikties lietā par cietušo, gan noliedzot, ka šādi uzņēmums mēģina pasargāt bijušo vadību.

Pēc Latvijas Televīzijas raidījuma "De facto" intereses un vēlāk jau konsultācijām ar ekonomikas ministru "Latvenergo" pieteicās par cietušo šajā lietā, un piektdien, 19. janvārī, plānota pirmā tiesas sēde.

Pēc LTV rīcībā esošās informācijas, netiek izslēgts, ka tā un arī viss pārējais tiesas process varētu būt slēgts, un to varētu prasīt tieši "Latvenergo". "Latvenergo"  komunikācijas direktors Andris Siksnis šo informāciju komentē izvairīgi:

  • LTV: "Vai procesam vajadzētu būt atklātam?"
  • "Latvenergo": ""Latvenergo" šajā procesā ir cietušais, un mēs esam ieinteresēti, lai tiesas process būtu maksimāli objektīvs un pēc iespējas ātrāk nonāktu pie patiesības, tādēļ rītdienas tiesas sēdi mēs gaidām ar nepacietību."
  • LTV: "Tā nebija atbilde. Vai procesam vajadzētu būt atklātam?"
  • "Latvenergo": "Par tiesas procesa režīmu, ja tā var teikt, rīt spriedīs mūsu pārstāvis tiesā."
  • LTV: "Tad arī šis advokāts vēl nezina, ko rīt prasīs?"
  • "Latvenergo": "Es domāju, ticamākais, ka nezina."
  • LTV: "Tad šovakar vēl konsultācijas?
  • "Latvenergo": "Advokātu analīze."
  • LTV: "Pēdējā brīdī advokātu analīze. Diezgan ilgi bija gaidāms šis process un tagad iepriekšējā vakarā vēl neesat izlēmuši pozīciju?"
  • "Latvenergo": "Nē, nu, es gribētu teikt, ka katrs šajā tiesā iesaistītais drpši vien vēro citu dalībnieku darbības, analizē publisko informāciju."

Par nozari atbildīgais ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens ("Vienotība") atzīst – par piektdien gaidāmo sēdi nav zinājis, bet vairāk sliecas atbalstīt atklātu procesu.

""Latvenergo" ir tomēr Latvijas valstij vai kopējai sabiedrībai piederoša sabiedrība, un, protams, ja tas nav absolūti drošības jautājums, mums vajadzētu tomēr ievērot maksimālu atklātību šajās lietās," sacīja ministrs.

Līdzīgu pozīciju pauž sabiedrība par atklātību "Delna", skaidrojot – atklātā procesā pieņemtam tiesas lēmumam būs lielāka sabiedrības uzticība. "Tur ir iesaistīta milzīga nauda, kas ir nodokļu maksātāju nauda, un "Latvenergo" ir valsts uzņēmums, kas veic valstij svarīgu funkciju," uzsvēra "Delnas" jurists Jānis Veide.

Viņš arī apstiprina – ja procesa gaitā ir bažas par komercnoslēpuma apdraudējumu, iesaistītās puses var lūgt noslepenot atsevišķas tiesas sēdes, nepadarot par slēgtu visu procesu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti