Dienas ziņas

Kāds ir profesionālās izglītības prestižs Latvijā?

Dienas ziņas

Aktīvisti atzīst sakāvi cīņā par Marsa parka izveidi

Noslēdzas diskusiju cikls par latviešu vēsturiskajām zemēm

Latgalieši cer uz Levita likumprojekta ietekmi savas valodas attīstīšanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Valsts prezidents Egils Levits iesniedzis Saeimā Latviešu vēsturisko zemju likumprojektu, bet līdztekus tā izstrādei reģionos organizēts arī diskusiju cikls, kas piektdien noslēdzās Rēzeknē. 

"Latgales identitāte: vēsture, šodiena un attīstība nākotnē" – šāds nosaukums dots diskusijai, kurā Latgales vēstniecībā "Gors" tikās Valsts prezidents Egils Levits, zināmākie Latgales kultūras darbinieki un vietējie iedzīvotāji. Atklājot diskusiju, prezidents atgādināja, kāda ir Latviešu vēsturisko zemju likuma galvenā ideja:

"Teritorija nav tikai ceļi, nav tikai skolas, nav tikai slimnīcas, nav tikai citi pakalpojumi.

Teritorija ir arī kultūra, arī cilvēki – kā cilvēki redz pasauli, kā cilvēki attiecas viens ar otru. Valsts politikā un valsts darbībā ir jāietver visi šie iespējamie līmeņi, tajā skaitā arī šis līmenis, kas ir latviešu vēsturisko zemju līmenis un vietējo kultūrtelpu līmenis."

Šāda veida likumprojekts, lai valstiskā līmenī atbalstītu latviskuma daudzveidību, Latvijas vēsturē izstrādāts pirmo reizi, un kopumā diskusijas dalībnieki to vērtē atzinīgi. Tāpat Latgales iedzīvotāji sagaida, ka tas varētu būt kā atbalsts latgaliešu valodas attīstībai.

"Mums ir arī vēsturiski izveidojusies literārā rakstu valodas forma, un tā ir ne tikai Latgales, bet arī visas Latvijas lepnums.

Bet varam tikai iztēloties, kāda tā būtu, ja šos visus gadus tā būtu attīstījusies ar valstisku atbalstu," uzsvēra dzejniece Anna Rancāne.

"Vienīgā lieta, kas latgaliešus atšķir no visas pārējās pasaules, tā ir valoda, un vienīgā lieta, kas vieno latgaliešus, ir valoda," piebilda Nemateriālās kultūras mantojuma centra "Upīte" vadītājs Andris Slišāns.

Kā būtiskākie ierosinājumi klātesošo vidū izskanēja nepieciešamība pēc vienotas latgaliskās vizuālās identitātes, novadmācību stundām skolās un ceļu norādēm latgaliski Latgales reģionā.

"Tas ir reāls pasākums, kas veicinātu vietējo identitāti, latgaliešu identitāti. Valstij ir attiecīgi jāizdala arī zināms finansējums. Cik liels tas ir, to, protams, nosaka valsts kopumā, savu budžetu nosakot," komentēja Levits.

Līdzīgas diskusijas par latviešu vēsturiskajām zemēm aizvadītas arī Ilūkstē, Alsungā, Kuldīgā un Piebalgā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti