Latgales tulpju audzētājiem rosība pirms svētkiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Atlikusi nedēļa līdz visu mīlētāju svētkiem - Valentīndienai, un mēnesis līdz tulpju un sieviešu dienai - 8.martam. Tulpju audzētāji Latgalē vairāk orientējas un gatavojas tieši 8.martam, kas arī esot gada darba ražas un peļņas laiks. Lai izaudzētu krāšņo pavasara ziedu tulpi, jāstrādā cauru gadu - no ieliktā sīpola zemē līdz laikam, kad stāds uzplaukst.

Lai uzziedinātu tulpi tieši vajadzīgajam datumam, nepieciešama pieredze un lielas rūpēs, tā stāsta tulpju audzētāji, kas šajās dienās no pagrabiem uz siltumnīcām pārnes sazēlušās tulpes, lai jau siltumā, gaismā un veldzē tās pārvērstos krāšņos ziedos. Latvijas Radio ielūkojās, kā šis process notiek Vērdiņu ģimenē Daugavpils novadā, kuri ar tulpju audzēšanu nodarbojas jau ap 30 gadiem.

Nepilnu desmit centimetru augstumā ne zaļu, bet vēl bāli dzeltenīgu nokrāsu sadīgušo tulpju dzinumi, kā izrāda siltumnīcas saimniece Regīna Vērdiņa, rūpīgi kastēs no pagraba sanesti un salikti plauktos, lai tiem tiktu klāt gaisma un siltums. Rezultāts nākot ar darbu un pieredzi.

"Process ir garš gada garumā. Jāstāda vispirms zemītē, jāizrok rudenī, jāsastāda kastītēs, jāsalej un jānes pagrabā, tur arī jālej, pēc tam tikai, mēnesi iepriekš, nes siltumnīcās un izziedini," stāsta Regīna Vērdiņa.

Puķu uzziedināšana notiek divās siltumnīcās. Kā stāsta Regīnas kundze, tieši pirms 8.marta, kad ir lielākais tulpju pieprasījums, jāizplaukst vairākiem tūkstošiem krāšņo un maigo pavasara ziedu dažādās krāsās.

"Mums ir vairāk sarkanas. Būs arī dzeltenas, būs drusku krāsainas, brūnganas. Ņem cilvēki, var iztirgot. Kādreiz paliek devītajā [martā], bet lielākoties jau iztirgojas pa šīm pirmssvētku dienām. Kaut arī ir liels imports, vienalga cilvēki ņem arī savas," teic Regīna Vērdiņa.

Savulaik tulpes kopā ar vīru Albertu tirgojuši Pēterburgā un Baltkrievijā, audzējuši pat 6000 puķu, tagad esot tikai vietējais tirgus. Gadu nasta un darba roku trūkums nerosinot arī paplašināt siltumnīcas un puķu daudzveidību, jo darbs tiešām nav viegls.

"Mēs jau domājam vairs ilgi nenodarboties, jo spēka vairāk nav. Viss dārzs ir jāizrok, tas ir ļoti liels darbs. Sastādīt, izrakt, pārējais arī. Vajadzīgs ir spēks," saka Regīna Vērdiņa.

Vīrs Alberts šajās dienās palicis mājās, jo slimas kājas, bet Regīna ar palīgu mašīnā krauj kannas, lai dotos uz tuvējo upi pēc ūdens.

Ar spaini ūdens no upes krasta, kāpjot kalnā, piepildās visas kannas. Šī ūdens pietikšot dienām četrām, jo laistīt tulpes vajag ik dienu, tāpat kā kurināt siltumnīcu, saka Regīnas kundze.

"Ir katls ar radiatoriem, sildām, naktī kurinām. Savs enerģijas patēriņš un nervu patēriņš. Tāpēc jau kaut ko izaudzē. Ja nekā nedarīsi, tad arī nekā nebūs," teic Regīna Vērdiņa.

Mokās un darbos jau rodas tas skaistums, kas maigas puķes veidolā uzzied un priecē arī citus, nosaka Regīna Vērdiņa no Višķu pagasta, cerot, ka vīrieši savām sievietēm svētkos izvēlēsies tieši Latvijas ziedošo tulpi, kas ir pašu mājās audzēta un lolota veselu gadu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti