Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Eiropas armija

Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Viena ģimene, dažādas paaudzes un profesijas – Krapauski vērtē lauku attīstību

Latvijas valsts simtgades iniciatīva “Latvijas skolas soma” Latgalē

Latgales skolas gatavojas «Skolas somai» - pēta piedāvājumu un plāno braucienus

Latvijas simtgades iniciatīvu “Latvijas skolas soma” Latgales skolās vērtē atzinīgi. Dažas skolas vēl pēta piedāvājumu, citas plāno pasākumu apmeklējumu sākto no tuvējās apkārtne. Skolotājiem gan tas būs papildu darbs. Tikmēr kultūras iestādes gatavo piedāvājumu īpaši šai iniciatīvai.
  • Priežmalas pamatskola vēl pēta plašo piedāvājumu un cer uz pašvaldības līdzfinansējumu tālākiem braucieniem.
  • Rēzeknes novada Maltas vidusskolā sāks ar Latgales pasākumiem.
  • Latgales vēstniecība “Gors” skolēnus gaida pie sevis, ''Joriks'' arī dosies izbraukumos.
  • Kultūras iestādes skolēniem piedāvās arī lētākas biļetes.

Vērienīgākajai Latvijas valsts simtgades iniciatīvai “Latvijas skolas soma” piešķirti 13,5 miljoni eiro jeb 40% no simtgadei plānotā finansējuma.

“Latvijas skolas soma” paredz katram skolēnam nodrošināt iespēju labāk iepazīt Latvijas kultūru, mākslu, dabas vērtības, zinātnes sasniegumus visdaudzveidīgākajās izpausmēs.

Šajā mācību semestrī katram skolēnam atvēlēti septiņi eiro, kas jāizlieto līdz semestra beigām. Par piešķirtajiem līdzekļiem izglītības iestādes varēs apmaksāt ieejas biļetes, transportu vai aicināt māksliniekus pie sevis uz skolu.

Par finansējuma izlietošanu būs atbildīga katra konkrētā pašvaldība.

Priežmalas pamatskola vēl pēta plašo piedāvājumu

Šajā mācību gadā atvēlēti vairāk nekā 1,68 miljoni eiro, kas nodrošinās vairāk nekā 240 tūkstošiem skolēnu iespēju piedalīties “Latvijas skolas somā”, tai skaitā arī Aglonas novada nelielajai Priežmalas pamatskolai. Skolēni stāsta, ka vēlētos apmeklēt kino, senlaiku muzeju vai vietu, kas saistīta ar zinātni, tehnoloģijām, Latgales vēstniecību “Gors” un Daugavpils Marka Rotko mākslas centru.

Aglonas novada Priežmalas pamatskolas direktore Sandra Rakova atbild par to, kā iniciatīva “Latvijas skolas soma” tiks īstenota gan viņas skolā, gan visā Aglonas novadā. Pašlaik skolā izskata piedāvājumu un domā, ko skolēni varētu apskatīt.

“Piedāvājumu klāsts ir ļoti plašs, tajā iesaistījušās ļoti daudzas institūcijas. Patīkami, ka biļešu cena ir samazināta konkrēti “Skolas somai”, tas ļoti priecē. Pētām un izstrādājam programmu,” stāsta Rakova.

Priežmalas pamatskolā mācās 45 skolēnu, un, apmeklējot pasākumus, noteikti tiks apvienotas gan klases, gan novada skolas. “Ir tādi pasākumi, kas domāti atsevišķai klašu grupai. Novadā apvienosimies, lai transporta izmaksas būtu lētākas. Un noteikti aicināsim pie sevis kādus māksliniekus. Septiņi eiro, ja rēķina ceļa izdevumus, ja mēs vēlētos aizbraukt uz Rīgu, tad tas ir par maz. Bet ir tādi piedāvājumi, kur biļetes ir lētākas un tādu braucienu vidusskolas klasē varēs organizēt, tad transporta izmaksas noteikti būtu zemākas.

Bet es pieļauju, ka pašvaldība piešķirtu arī kādus līdzekļus transporta izdevumu segšanai,” skolas direktore.

Maltas vidusskola sāks ar Latgales pasākumiem

Rēzeknes novada Maltas vidusskolā mācās vairāk nekā 540 skolēnu. Skola izvēlēsies šajā mācību semestrī kultūras pasākumus Latgales reģionā.

To aicina arī novada “Latvijas skolas somas” koordinatore Aija Dundure: “Es esmu aicinājusi mūsu novada skolas šinī pirmajā pusgadā, iepazīstot šo projektu un iešūpojoties darbībai, izmantot tās iespējas, kas ir tuvāk, tepat Rēzeknē, Daugavpilī, varbūt Preiļos, Ludzā. Apskatīt vispirms šeit, lai projektu iesāktu veiksmīgi un saprastu, kā mēs darbosimies, ko mēs darīsim.

Protams, vienmēr var vēlēties vairāk, bet, ja to summu sadala samērīgi un ja tikai par biļetēm jāmaksā, tad divas reizes var kaut ko apmeklēt.

Ja tas ir gan transports, gan biļetes, tad tā ir viena reize šajā pusgadā,” norāda Dundure.

Līdzfinansēt skolēnu pasākumu apmeklējumu var pašvaldība vai sponsori, bet nav pieļaujams vecāku līdzfinansējums, lai visiem skolēniem būtu vienlīdzīgas iespējas.

“Nebūs nevienam pretenziju, ka kāds skolēns kaut kur netiek, vai viņam netiek dota iespēja. Ja viņš atsakās un nebrauc, tas ir cits jautājums. Bet skolotājam, protams, tas ir papildu darbs, vadītājam jānodrošina brīvā diena vai atvaļinājumam pielikt to dienu, jāseko līdzi,” stāsta Maltas vidusskolas direktore Vinera Dimpere.

Nupat “Arēnā Rīga” aizvadīts “Latvijas skolas somas” atklāšanas pasākums, kurā piedalījās aptuveni seši tūkstoši skolēnu no visas Latvijas.

No Maltas pamatskolas Rīgā bija seši skolēni, kas tagad skolā būs šīs iniciatīvas vēstnieki un zinās ko vairāk stāstīt pārējiem klasesbiedriem par “Latvijas skolas somu”.

“Man ļoti patika koncerts. Koncerta sākums bija ļoti saviļņojošs, un man ļoti patika muzikālā istaba. Koncertā ļoti skaisti dziedāja, ļoti skaists bija priekšnesums, kur sieviete lidoja virs cilvēkiem, tas bija ļoti efektīgi,” stāsta skolēni.

Skolēnu vēlmes, kur doties un ko redzēt, ir dažādas: “Es uz Jelgavu un Cēsīm. Es gribētu uz koncertu vai izrādi. [Ar ģimeni] mēs apmeklējām dažādas pilsētas, dodamies uz koncertiem, izrādēm. Mēs ar ģimeni pa Latviju braucam, piemēram, uz akvaparku, bijām Igaunijā uz “AHHAA” centru, uz Lietuvu bieži braucam,” stāsta skolēni.

“Gors” plāno piedāvājumu

Šobrīd “Latvijas skolas somai” gatavojas arī kultūras iestādes, muzeji, bibliotēkas. Latvijas valsts simtgade mājaslapā “Latvijas skolas somas” sadaļā ir atrodams saraksts, kurā ir aptuveni divi tūkstoši piedāvājumu, un saraksts tiek vēl papildināts.

Skolēnus pie sevis gaida arī Latgales vēstniecība “Gors”.

“Mēs to piedāvājumu veidojam ļoti dažādu, negribam kļūt banāli, domājot, ka bērniem ir vajadzīgas tikai pasaciņas. Ir arī vidusskolēni, un tā ir īpaša mērķauditorija, viņiem ir ļoti labas iespējas redzēt un piedzīvot kaut ko pavisam citā līmenī,” stāsta “Gora” vadītāja Diāna Zirniņa.

Zirniņa arī norāda, ka skolas pasākumus labprātāk vēlas apmeklē dienas laikā, tomēr “Gorā” pasākumi lielākoties notiek vakarpusē, kad darba un mācību diena ir beigusies. Savukārt Rēzeknes teātris “Joriks” skatītājus ne vien gaidīs pie sevis, bet dosies arī izbraukumos. Repertuārā ir gan bērnu izrādes, gan arī izrādes vidusskolas vecuma skolēniem.

“Ir iespēja arī izbraukt, mēs oktobrī plānojam. Ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu mēs esam saņēmuši finansējumu un dosimies viesizrādēs pa Latgales pilsētām. Tāda pievienotā vērtība, ko mēs gribētu piedāvāt skolām un ko mēs esam izmēģinājuši pagājušajā sezonā. Tās ir gan sarunas pirms un pēc izrādes ar aktieriem, gan par teātra profesijām, gan par izrādi, tā ir tuvināšanās teātrim, māksliniekiem, meistarklases,” stāsta teātra “Joriks” mārketinga speciāliste Iveta Graudiņa.

Īpašas biļešu cenas

Tāpat dažāda vecuma skolēniem ekskursijas un darbnīcas tik piedāvātas Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā. Arī Daugavpils teātra repertuārā ir izrādes, kas piemērotas vecāko klašu skolēniem.

Kultūras iestādes skolēniem piedāvā arī lētākas biļetes, ņemot vērā “Latvijas skolas somas” sniegtās iespējas.

Arī nākamajā semestrī katram skolēnam būs septiņi eiro dažādu aktivitāšu īstenošanai.

“Saskaņā ar plāniem un, to mēs skatīsimies vēl tagad, uzsākot konkrēto ieviešanu un gatavojot nākošā gada finansējumu, doma ir tāda, ka līdzekļi tiktu piešķirti visam gadam, bet tie būs jāizlieto pa semestriem. Ir ļoti svarīgi pārliecināties, ka katrā semestrī katrs skolēns piedalās vismaz vienā notikumā. Nevar būt tā, ka vienā semestrī nenotiek nekas un nākamajā semestrī ir kaut kas grandiozs,” stāsta programmas “Latvijas skolas somas” vadītāja Aija Tūna.

Arī šobrīd skolēni dodas mācību ekskursijās, katrai skolai ir savas tradīcijas, un ir arī pilnībā apmaksātas ekskursijas, kas tiek finansētas no skolas budžeta konkrētām klasēm. Tāpat izglītības iestādes šobrīd īsteno projektu “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs”, kurā skolēni iepazīst dažādas profesijas un uzņēmumus, dodas arī mācību ekskursijās.

“Latvijas skolas soma” ilgs trīs gadus ar domu, ka aktivitātes arī pēc Latvijas valsts simtgades svinību beigām turpināsies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti