Dienas ziņas

Rēzeknes novada slēgto skolu telpu liktenis

Dienas ziņas

Vendu diena Cēsīs

Pagastos trūkst vetārstu pakalpojumu

Latgalē trūkst veterinārārstu un specifisku iekārtu dzīvnieku ārstēšanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pēc studijām Latvijas Lauksaimniecības universitātē Jelgavā lielākoties atpakaļ uz mazpilsētām un lauku novadiem atgriežas vien retais jaunais veterinārārsts. Arī Latgalē šobrīd vieni un tie paši veterinārārsti dzīvnieku aprūpi veic pat vairākos novados. Trūkst arī līdzekļu pilnvērtīgas aparatūras iegādei, un tas kavē slimību diagnozes noteikšanu dzīvniekiem.

Jaunā vetārste Ieva Vugule mazākos klientus – kaķus un suņus – uzņem savās mājās Rēzeknes novada Gaigalavas pagastā. Pirms diviem gadiem jauniete absolvēja Latvijas Lauksaimniecības universitāti un lēma par labu darbam savā dzimtajā pusē.

Tā kā veterinārārstu pakalpojumu trūkums vērojams arī citos reģions, Ieva papildus strādā vairākos uzņēmumos un lauku saimniecībās. "Šeit, šajā pagastā, gan arī sniedzu pakalpojumus jau ne tikai Rēzeknes, bet arī Daugavpils un Balvu novadā. Principā pat Zilupē man ir daži klienti, kas ar gaļas liellopiem nodarbojas," stāsta Vugule.

Gaļas un piena lopkopības saimniecību skaits ar katru gadu palielinās, līdz ar to arī pieprasījums pēc veterinārārstu pakalpojumiem aug. Savukārt mājas mīluļiem tuvākā klīnika atrodas Rēzeknē.

Lai nodrošinātu palīdzību dzīvniekiem pēc iespējas tuvāk dzīvesvietai, savu Mazo dzīvnieku privātpraksi un veterināro aptieku Kārsavas novadā atvērusi vetārste Emerita Graudumniece.

Arī Graudumniece strādā papildus un aprūpē dzīvniekus vēl citos pierobežas novados.

Abas vetārstes uzsver, ka lielākās grūtības rada un slimības diagnozes noteikšanu kavē tas, ka trūkst specifisku iekārtu. Bieži vien ir dažāda veida kaulu lūzumi. Līdz ar to nav neviena, kas varētu sniegt tāda veida pakalpojumu. Ir ultrasonogrāfija, bet nekā vairāk nav," paskaidro Vugule.

Vēl viens no iemesliem, kāpēc pagastos vetārstu pakalpojumi ir mazāk pieejami: sarežģīts mācību process.

Kopā ar Ievu studijas uzsāka 70 jaunieši, bet absolvēja mazāk par pusi.

Latvijas Veterinārārstu biedrības dati liecina, ka sertificēto veterinārārstu skaits Latvijā šobrīd ir 1109. Lielākā daļa no viņiem prakses izveidojuši galvaspilsētas tuvumā, tā mazinot pilnvērtīgas veterinārās medicīnas iespējas citos reģionos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti