Latgalē sociāli atstumtiem un diskriminētiem cilvēkiem palīdz uzsākt mācības un atrast darbu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Šogad noslēgusies motivācijas un atbalsta programma cilvēkiem, kuri sava dzimuma, etniskās piederības, invaliditātes vai vecuma dēļ saskārušies ar šķēršļiem nodarbinātībā vai izglītībā. Uzrunātie programmas dalībnieki pārliecināti, – ne vienmēr palīdzība izmērāma tikai naudā. Psiholoģiskais atbalsts, līdzdalība un labs padoms ir ne mazāk nepieciešams.

Latgalē sociāli atstumtiem un diskriminētiem cilvēkiem palīdz uzsākt mācības un atrast darbu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Daugavpils pilsētā un Ludzas novadā divu gadu laikā atbalsts sniegts 180 sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem, no kuriem 173 atkal izdevies iekļauties nodarbinātībā vai izglītībā.

Vija no Daugavpils atzina, ka iesaistīšanās motivācijas programmā ir patiesi mainījusi viņas dzīvi, un smagā dzīves situācijā viņa saņēmusi tieši to palīdzību, kas viņai tobrīd bijusi nepieciešama.

"Man bija sarežģīta dzīves situācija. Nomira mamma, tad vēlāk pēc ilgstošas slimības aizgāja arī tēvs. Man vajadzēja aiziet no darba, lai tēti aprūpētu. Pēc tam es paliku viena. Es ieslēdzos sevī. Cilvēki mani neinteresēja. Biju pilnīgi viena savā dzīvoklītī. Un kad man piedāvāja šo projektu, nodomāju, aiziešu, varbūt tas palīdzēs," viņa stāstīja.

Sieviete atzina, ka pusgads motivācijas programmā viņai deva iespēju izrauties no depresijas un uzsākt apmācības Nodarbinātības valsts aģentūras kursos, sākt domāt arī par darbu.

"Šajā projektā bija ļoti daudz cilvēku ar dažādām problēmām, daudz bija ar psiholoģiskajām problēmām, kad tu jūties it kā vesels, bet tu nezini, ka tev vajadzīga psihologa palīdzība. Tur bija arī karjeras konsultants. Sākumā šķita, – kam man viņš vajadzīgs? Bet izrādījās, ka tas ir pat ļoti vajadzīgs," norādīja Vija.

Četras mērķgrupas 

Lai arī Latvijā pastāv virkne likumu un politikas vadlīniju, kas skar diskriminācijas aizliegumu, sabiedrībā joprojām vērojamas diskriminācijas pazīmes. Kā uzsvēra mācību centra "Fibra" reģiona koordinatore Diāna Ivanova, šī programma atklāja to, cik daudz cilvēku mūsu sabiedrībā jūtas vientuļi, atstumti un diskriminēti.

"Pārsvarā motivācijas programmā iesaistītie bija ilgstošie bezdarbnieki, Sociālā dienesta klienti. Strādājošie cilvēki arī bija. Tādu vairāk bija no Daugavpils puses. Bezdarbnieku, protams, vairāk Rēzeknes, Balvu un Ludzas novadā," norādīja Ivanova.

Motivācijas programmā bija četras mērķa grupas, kas tika veidotas pēc diskriminācijas pazīmes.

Mācību centra koordinatore pastāstīja: "Pirmā grupiņa bija diskriminācija dzimuma dēļ. Pārsvarā tur bija māmiņas, kas atrodas dekrēta atvaļinājumā. Protams, bija arī ar fizisko un emocionālo vardarbību pret sievietēm saistīti gadījumi. Otra grupiņa bija diskriminācija pēc etniskās piederības. Tur tika iesaistītas personas, kas nav latvieši. Bija mums grupiņa, kurā bija tikai romi, bet pārsvarā tomēr bija pieteikušies krievvalodīgie cilvēki. Trešā grupiņa bija diskriminācija pēc invaliditātes. Un ceturtā grupa – diskriminācija vecuma dēļ. Tajā tika iesaistītas personas, kurām ir vairāk par 50 gadiem."

Atrod darbu 

Motivācijas programma īstenota dažādos Latvijas reģionos, nodrošinot atbalsta pakalpojumus – sociālo darbinieku, karjeras konsultantu, psihologu, juristu un citu speciālistu palīdzību pēc iespējas tuvāk nevienlīdzības skartajam cilvēkam. Kā skaidroja Sabiedrības integrācijas fonda pārstāve Zaiga Pūce, fonds Latvijā motivācijas programmu īsteno jau četrus gadus.

Pūce norādīja: "Būtiskākās problēmas, ar ko šie cilvēki saskaras, kādēļ viņiem ir traucēta šī te piekļuve darbam vai izglītībai, ir tas, ka daudzi no viņiem ir cietuši no vardarbības. Tāpat tas ir arī zemais informētības līmenis par savām tiesībām, tai skaitā arī darba tiesībām un, protams, diskriminācijas aspekti, kas balstās gan uz vecumu, gan dzimumu, gan arī etnisko piederību. Programmas rezultatīvais rādītājs ir tas, ka cilvēks atgriežas nodarbinātībā. Tūkstotis cilvēku. Tie ir atgriezušies darba tirgū, un tas ir tas rezultāts."

Latvijā kopumā programmā piedalījās un dažāda veida atbalstu saņēma vairāk nekā 3000 cilvēku, no tiem 1000 iesaistījās mācībās vai atrada darbu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti