Dienas ziņas

Dabas fonds nodrošina tiešraides no ligzdām

Dienas ziņas

Valmierā sāk veidot dabisko pļavu

Kāpēc nesokas vakcinēšana Latgalē

Latgalē pret Covid-19 vakcinē vien 31% ģimenes ārstu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Nepiemērotas telpas, maz palīgu, nav ledusskapja – tie ir trūkumi ģimenes ārstu praksēs, ko vakcinācijas pret Covid-19 organizētāji kā šķēršļus potēšanai apzināja jau pirms pāris mēnešiem. Īpaši sarežģīta situācija ir Latgalē, kur savās praksēs vakcinē 31% ģimenes ārstu. 

Lai pārrunātu vakcinācijas pret Covid-19 sekmēšanu Latgalē, veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”) bija devies vizītē. Krāslavā viņš sumināja pērnā gada labāko ģimenes ārsti Marinu Procevsku, kas jau vairākas nedēļas savā praksē pacientus arī vakcinē.

“Mēs visi strādājam jau vairākus gadus kā komanda, un man viņas nebija jāpierunā ilgi. Es teicu, ka mēs vakcinēsim, un viņas pieņēma šo lēmumu un viss,” pastāstīja Procevska.

Viņa ir viena no tiem ģimenes ārstiem, kas savus pacientus vakcinē pret Covid-19. Citos Latvijas reģionos vakcinē pat divreiz vairāk ģimenes ārstu nekā Latgalē. Vismazāk ģimenes ārstu vakcinē Latgales vidienē.

“Pagaidām mūsu praksē nevakcinē. Mums ir ļoti liela prakse, liels pieraksts, arī tas iespaido to, ka vakcinācijai ir nepieciešams laiks noorganizēt to visu. Varētu būt tas iemesls, ka lielajās praksēs ir gūti savienot to visu. Daudz bērnu ir praksē, jaundzimušo,” pastāstīja Anita Lazdāne, ārsta palīdze Vārkavā.

Riebiņu novadā ir vieni no zemākajiem vakcinēšanās rezultātiem valstī. Tur vakcinējušies tikai apmēram 6% iedzīvotāju.

“Oj, mums ģimenes ārsta pašreiz nav. Tāpēc esam šeit. Jo ģimenes ārsts mums bija pensijā, trīs gadus nostrādāja, un tad pati dakterīte saslima. Un tagad mēs izlīdzamies, kā nu kurš varam,” pastāstīja Riebiņu novada Galēnu pagasta iedzīvotāja Irēna.

Ģimenes ārsti nevakcinē arī Viļānos un Špoģos. Turklāt paši ģimenes ārsti atsakās skaidrot iemeslus. “Nē, man ir savs viedoklis, bet nē... Ir dažādi iemesli, bet tas nav priekš visas Latvijas,” pauda Iveta Grotkere, ģimenes ārste Špoģos.

Savukārt ģimenes ārsts Dmitrijs Orlovs, kurš strādā Viļānos un Riebiņos, norādīja uz palīgu trūkumu: “Nav laika, nav laika resursu. Viņas [medmāsas] divas, bet viena tur, viena šeit.” 

Aizkadrā uzrunātie mediķi laukos gan atklāja, ka nepieciešamais aprīkojums viņiem esot,  pārsvarā visiem ir arī procedūru kabinets, taču trūkst palīgu, jo, pat ja tie ir trīs vai vairāk, katrs no viņiem strādā savā ārsta prakses filiālē. Daži minēja arī bažas, vai komplikāciju gadījumā pēc vakcinācijas pacienti nepārmetīs viņiem.

“Šīs nav problēmas, kura var atrisināt vienā mirklī Covid-19 vai vakcinācijas kontekstā. Mēs varam izdarīt īstermiņa lietas, mēs varam atvest mobilo armijas telti.

Acīmredzot ir nepieciešama revīzija primārās aprūpes jomā par to, kāda ir pieejama aprūpe dažādās Latvijas vietās.

Un tur nebūs vienkārša, ātra risinājuma,” sacīja ministrs Pavļuts.

“Visticamāk, šis dialogs ar Latgalē esošajiem ģimenes ārstiem ir jāturpina. Tie ģimenes ārsti, kas neveic vakcināciju, – ir jāsaprot, vai šo situāciju var kaut kādā veidā mainīt, vai kaut kādu atbalstu sniegt,” norādīja Vakcinācijas projekta biroja pārstāve Agnese Strazda.

Vakcinācijas projekta birojā informēja, ka mobilajā teltī nākamnedēļ, 12. maijā, varēs vakcinēties pierobežas ciematā Silenē, Daugavpils novadā. Savukārt 14. maijā Maltā un Viļānos vakcinēs kādā pašvaldības iestādē, kas vēl tiek precizēta. Visos šajos novados, no kuriem divi ir teritoriāli lielākie Latgalē, vakcinē tikai 10 ģimenes ārsti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti