Dienas ziņas

Kijeva: kaujās Doņeckas apgabalā krituši un cietuši separātisti

Dienas ziņas

Bauska nav draudzīga cilvēkiem ar kustību traucējumiem

Latgalē populāras kļūst zaļās tehnoloģijas

Latgalē populāras kļūst zaļās tehnoloģijas – saules enerģijas kolektori

Siltinātas, renovētas māju fasādes Latvijā vairs nav retums, taču svarīga ir ne tikai enerģijas ekonomiska izmantošana, bet arī videi draudzīga tās ieguve. Rēzeknē īstenots projekts, kas ietver abus šos ilgtspējīgas attīstības aspektus - Rēzeknē uz trim bērnudārzu, kā arī pilsētas kultūras un izglītības centra jumtiem parādījušās iekārtas, kas spēj ražot siltumu, izmantojot saules enerģiju. 

Bērnudārzā “Māriņa” uzstādīti seši kolektori, katrs no tiem trīs kvadrātmetru platībā. Ar to uzkrāto siltumu pietiek, lai uzkarsētu 1000 litru ūdens.

SIA “Siltumtehserviss” projektu vadītājs Oskars Avdijanovs stāstīja, ka saulainā laikā temperatūra kolektorā var būt pat līdz 280 grādiem, un tas palīdz sildīt ūdeni, tērējot mazāk enerģijas.

Saules kolektori ir tikai neliela daļa no projektā īstenotajām aktivitātēm. Lai jaunās tehnoloģijas tiktu izmantotas maksimāli lietderīgi, notika vērienīgi ēku siltināšanas darbi. Rēzeknes pilsētas pašvaldība ir starp pirmajām Latgalē, kas enerģijas ieguvei izmanto saules enerģiju.

Rēzeknes pilsētas domes Attīstības pārvaldes vadītājs Georgijs Orlovs skaidroja, ka šīs  iekārtas ir integrētas kopējā karstā ūdens sagatavošanas sistēmā un primāri izmanto tieši saules enerģiju, bet, ja tās nepietiek, „mēs paņemam papildus silto ūdeni arī no siltuma ražotāja”.

Latvijā pieejamais saules enerģijas potenciāls ir līdzīgs kā Vācijā un Lielbritānijā, šajās valstīs saules kolektorus izmanto jau vairākus gadus. Eksperti atzīst, ka, tehnoloģijām attīstoties, kā arī pieaugot siltumenerģijas cenām, nākotnē saules kolektori varētu kļūt aizvien pieprasītāki.

Inženierzinātņu doktors Edmunds Visockis norāda, ka kolektori efektīvāki ir vasarā,  kad siltumenerģijas tāpat visiem pietiek, un „kritums ir ziemā, kad siltumenerģijas visiem trūkst, tad arī saules kolektori darbojas daudz neefektīvāk”.  

„Tehnoloģijas aizvien straujāk attīstās un potenciāls noteikti būs, bet tās tehnoloģijas noteikti jāuzlabo,” sprieda Visockis.

Saules enerģijas būtiskākais trūkums – šī enerģija ne vienmēr ir pieejama. Apmākušās dienās mākoņi izkliedē saules starojumu, līdz ar to saņemtais enerģijas daudzums ir zemāks. Tomēr saules kolektoru izmantošana var būt būtisks papildinājums energoapgādei, jo šīs enerģijas izmantošana ir pilnīgi bez maksas, un kvalitatīvi paneļi kalpo vairāk nekā 30 gadus. To, cik ekonomiski saules kolektori izrādīsies Latgales klimatiskajos apstākļos, parādīs laiks, un pirmie aprēķini būs zināmi jau rudenī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt