Dienas ziņas

Zebrene – sešus gadus bez skolas

Dienas ziņas

Mežu īpašnieki iebilst pret dabas aizsardzības plānu

Skolu tīkla optimizācija ir neizbēgama

Latgalē pielāgojas arvien mazākam skolu skaitam

Latgalē nākotnē plānots slēgt vairākas skolas: gan Rēzeknes novadā, gan Krāslavā, gan arī Preiļu novadā, kas ir ļoti blīvi apdzīvots. Vietējie iedzīvotāji samierinājušies ar šo faktu, jo acīmredzami skolēnu skaits samazinās, bet cer, ka vienlaikus tiks stiprinātas skolas pilsētās, lai bērni varētu iegūt labu izglītību.

Priekuļu pamatskolā šajā mācību gadā no pirmās līdz astotajai klasei mācās vien 23 skolēni. Kā atzīst skolas direktore, pie šāda bērnu skaita apvienotajās klasēs darbs kļūst apgrūtināts, tāpat jautājums ir par kvalitāti. To, ka skolā būs pārmaiņas, jau gaidījuši pirms četriem gadiem. Šobrīd lēmumu novada pašvaldība ir pieņēmusi saudzīgu, skola no 1. septembra kļūst par sākumskolu. „Šīs telpas, kas ir skolas, ir pašvaldības īpašumā, un tās būs jāuztur - būs jāapkopj teritorija un telpas. Tāpēc tika pieņemts lēmums atstāt pirmo līdz sesto klasi un arī pirmskolu,” stāsta Preiļu novada domes priekšsēdētāja Maruta Plivda.

To, cik ilgi skola spēs pastāvēt kā sākumskola, direktorei grūti prognozēt, šobrīd izskatās, ka jaunajā mācību gada būs divi klašu komplekti - pirmajā, otrajā klasē būs pieci bērni, un trešajā un ceturtajā septiņi. Tas, ka pagastā nav bērnu, nevienu nepārsteidz, kā atjoko direktore, pensionāriem mazuļi nedzimst.

„Tur, kur agrāk bija viena liela ferma ar 100 govīm, strādāja nezcik strādnieku. Tagad viens zemnieks var apsaimniekot 100 hektārus ar vienu vai dažiem traktoriem, ar diviem strādniekiem, to cilvēku laukos ir palicis mazāk, daudz mazāk,” saka Priekuļu pamatskolas direktore Ruta Rožāne.

Preiļu novadā pagastos paliks vēl divas pamatskolas, tomēr arī tām jautājums par pastāvēšanu nav aiz kalniem. Gada laikā Preiļu novadā skolēnu skaits ir sarucis par 30 apmācāmajiem. „Es redzu, ka perspektīvā mums laukos paliks sākumskola vismaz, lai būtu kāds audzēkņu skaits, un mēs tādas varētu noturēt,” norāda Preiļu novada Izglītības pārvaldes vadītājs Andrejs Zagorskis.

Savukārt stiprinātas tiks skolas pilsētā, modernizējot mācību aprīkojumu un piedāvājot skolēniem dažādas izglītošanās iespējas ārpus stundām, kas diemžēl nav iespējams skolā, kur skolēnu skaits kopumā ir kā vienā normālā pilsētas skolas klasē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt