Panorāma

Pilsēta, kas elpo karu – LTV Bahmutā

Panorāma

Panorāma

Latgalē pieaug interese par atbrīvojumiem no valodas eksāmena

Latgalē pieaug interese par atbrīvojumiem no valodas eksāmena

Par izvairīšanos no latviešu valodas eksāmena kārtošanas, lai pagarinātu pastāvīgās uzturēšanās atļauju, augusi interese un rindas pie psihiatriem kļūst garākas arī Latgalē. Pie psihiatriem Daugavpilī ar interesi pēc atbrīvojuma pierakstījušies arī pacienti, kas līdz šim nav griezušies pēc palīdzības. Tomēr izsniegt atzinumu ārsti nesteidz.

Psihiatre Nadežda Kokina Daugavpils Psihoneiroloģiskajā slimnīcā strādāt sākusi nesen, tāpēc pastāvīgo pacientu viņai vēl ir maz.

Pieredzējušākie kolēģi prognozēja, ka to pacientu vidū, ko ārsta kabinetā nākamā pusgada laikā nāksies sastop pirmo reizi, būs arī cilvēki, kas lūdz atzinumu valodas eksāmena nekārtošanai.

"Ja ir pirmreizējs pacients, pirmkārt, mēs nozīmējam izmeklēties pie citiem speciālistiem papildus. Pie ģimenes ārsta, nozīmējam arī klīniskā psihologa konsultāciju. Un pēc visiem izmeklējumiem varam teikt, vai varam atbrīvot vai ne," sacīja Kokina.

Ne Nadežda, ne kāds cits no kopumā sešiem slimnīcas ambulatorajā nodaļā strādājošajiem psihiatriem atzinumu, kas atbrīvo no valodas eksāmena kārtošanas, šogad vēl nav izsniedzis. Tomēr interese ir, decembrī saņemts daudz zvanu un rindā uz izmeklējumiem pierakstījušies 18 cilvēki.

"Ārstam psihiatram nav problēmu noteikt atbilstību, ja šis pacients ir kādreiz pie mums griezies, ja mums ir zināma anamnēze par šo pacientu. Bet liela daļa šo pacientu ir tādi, kas nav bijuši pie mums uz konsultācijām, tas sarežģī psihiatra darbu,"

pauda Daugavpils Psihoneiroloģiskās slimnīcas valdes loceklis Reinis Joksts.

Arī citi Daugavpilī un Rēzeknē strādājošie psihiatri atzina, ka interese pēc šādiem atzinumiem pieaugusi, bet pārslodzi nav radījis. Psihiatri Latgalē stāstīja, ka ir arī cilvēki, kas pauž cerību – Imigrācijas likumā noteikto tomēr atcels.

Arī Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP) vērtēja, ka dokumenti jaunas uzturēšanās atļaujas izsniegšanai pagaidām tiek iesniegti kūtri. Līdz šim saņemti nedaudz vairāk nekā 100 iesniegumi.

Ja pārvalde tiem klāt saņem arī atzinumu, ka persona atbrīvota no eksāmena, šaubu gadījumā to nodot pārbaudei Veselības inspekcijā.

"Ja ārsta atzinumā ir minēta konkrēta diagnoze, kas, skatoties mums pieejamā personas lietā, varētu neatbilst reālajai situācijai, piemēram, diagnoze, kas cilvēkam varētu neļaut vadīt aktīvu darba dzīvi, daudz ceļot, bet mēs skatoties personas lietā redzam, ka tas tiek darīts, – tad, jā, mums var rasties aizdomas, ka ir izsniegta nekorekta izziņa," skaidroja PMLP pārstāve Madara Puķe.

Veselības inspekcijā norādīja, ka lūgumus izvērtēt atzinumus no Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes saņēmuši jau agrāk. Iepriekšējo reizi to, ka atzinums izsniegts, nepamatoti konstatējuši tikai 2020. gadā trīs gadījumos. Par šādiem pārkāpumiem piemēro brīdinājumu, naudas sodu vai atņem tiesības nodarboties ar ārstniecību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti