Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Sieviete uzņēmēja Latvijā

Audžuģimeņu skaits pieaug

Latgalē pieaug audžuģimeņu skaits

Latgalē šogad audžuģimenes statusu ieguvušas 16 ģimenes, bet Latvijā kopumā to skaits salīdzinājumā ar pērno gadu pieaudzis par gandrīz 50. Audžuģimenes no Daugavpils uzsver, ka tagad pieņemt lēmumu un gādāt ne tikai par saviem, bet arī citiem bērniem ir vieglāk, jo pabalstu maksa ir krietni paaugstināta. Tuvāk dzīvesvietai pieejams arī jau pieredzējušu ģimeņu, kā arī dažādu speciālistu emocionāls atbalsts.

Daugavpilī Marija Rutkovska bērnus ģimenē uzņem jau desmit gadus, bet Valentīna un Jurijs Stagoršni ir viena no 16 jaunajām audžuģimenēm Latgalē, kam šis statuss piešķirts šogad. Reģionā audžuģimeņu skaits pieaug, un to veicina tas, ka tagad tām pieejams plašāks ne tikai finansiāls, bet arī psiholoģisks atbalsts.

"Pagaidām šobrīd viss mūs laikam apmierina, jo atbalsts no centra un speciālistiem ir kolosāls. Kad tā visa nebija, es nezinu, kā citi sāka pirms desmit gadiem to darīt?" saka Stagoršni no Daugavpils.

Pirms diviem gadiem Latvijā bija 575 audžuģimenes, bet līdz šī gada novembrim to bija jau 683. Labklājības ministrijas pārstāve telefonintervijā skaidro, ka pieaugumu veicinājusi gan pabalstu paaugstināšana, gan jaunas ārpusģimenes aprūpes formas – specializētās audžuģimenes – ieviešana. "Šīs specializētās audžuģimenes saņem lielāku atlīdzību, kas vidēji ir 860 eiro mēnesī. Potenciālajai audžuģimenei nav nepieciešams braukt, piemēram, no Rēzeknes uz Rīgu, lai apgūtu šīs mācības. Viņi jau var arī šīs mācības iegūt Latgales reģionā," teica Labklājības ministrijas (LM) Bērnu un ģimenes politikas departamenta vecākā eksperte Rita Paršova.

"Pirms desmit gadiem nebija ne palīdzības, ne padomu. Šodien darbojas atbalsta grupas, mēs sanākam kopā reģionos. Mums ir speciālisti, psihologs un psihoterapeits, jebkas, ko mēs pieprasām," norādīja audžumamma no Daugavpils Marija Rutkovska. Daugavpilī satiktās audžuģimenes uzsver, ka ir svarīgi arī turpmāk veicināt audžuģimeņu skaita pieaugumu. Viņi ievērojuši, ka bērnu attīstības stāvoklis, tikko nonākot ģimenes aprūpē, ir kritisks, taču to iespējams mainīt.

"Viņi atnāk tādi mežonīgi, kā Mauglis. Noslēgti, viņiem ir bailes. Viņi baidās mazgāt galvu, viņi baidās no aizdegta sērkociņa. Pakāpeniski tu runājies, mierini, palīdzi saprast, ka tas nav bailīgi," teica Valentīna Stagoršne.

Pērn bērnu aprūpes iestādēs bija teju 800 bāreņi vai bez vecāku gādības palikuši bērni, šogad uz 1. decembri to skaits ir par vairāk nekā 160 bērniem mazāks – 627, no tiem Latgalē atrodas 110. Pašlaik specializēto audžuģimeņu un ārpusģimenes aprūpes atbalsta centru darba grupa ir sagatavojusi informatīvo ziņojumu ar vēl papildu ieteikumiem un drīzumā to nodos izskatīšanai Ministru kabinetā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt