Latgalē nesteidzas ieviest tekstilizstrādājumu šķirošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ir palikuši četri gadi, kuru laikā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm ir obligāti jānodrošina tekstila izstrādājumu dalīta vākšana. Latvijā jau 2019. gadā tika uzsākts pilotprojekts un izvietoti pirmie tekstila šķirošanas konteineri Rīgā un Pierīgā, vēlāk arī Ziemeļvidzemē, taču Latgalē ar šīs sistēmas ieviešanu nesteidzas.  

ĪSUMĀ:

  • Latvijā plāno sākt tekstila šķirošanu jau 2023. gadā; ES paredz to sākt 2025. gadā.
  • Līvānos šonedēļ izvietos tekstila konteineru un vērtēs iedzīvotāju atsaucību.
  • Citās Latgales pašvaldībās nesteidzas ar tekstila konteineru izvietošanu.
  • Preiļu pusē tekstilu mēģināja šķirot pirms trijiem gadiem, bet bija problēmas ar nodošanu.
  • Septiņu pašvaldību atkritumu uzņēmums “ALAAS”: Pašlaik nav jēgas vākt tekstilu.  
  • „Eco Baltia vide” vāc tekstilu Rīgā un Pierīga, gatavi sadarboties ar pašvaldībām.  

Valsts atkritumu apsaimniekošanas plānā paredzēts, ka Latvijā apģērbu un mājas tekstila šķirošanu varētu uzsākt ātrāk par noteikto termiņu – nevis 2025. gadā, bet jau 2023. gadā.  

Arī Līvānos šajā nedēļa speciālā konteinerā būs iespēja izvietot apģērbu un mājas tekstilu.

Tas ir sava veida eksperiments, lai vērtētu, kā tekstilizstrādājumu nodošana un šķirošana darbojas Līvānu pusē.

“Sadarbībā ar Komunālo saimniecību eksperimentālā kārtībā nolēmām rīkot šādu akciju, apskatīsimies, kā viņa strādā. Šobrīd mums tā ir nedēļas griezumā, bet, ja iedzīvotāji būs aktīvi un nodos daudz un bieži, tad varbūt paturpināsim šo akciju,” stāstīja Līvānu novada domes Nekustamo īpašumu un vides pārvaldības daļas vadītājas vietniece Gunita Vaivode.

Apģērbam jābūt tīram, sausam – ar domu, ka tam tiek dota otra izmantošanas iespēja.

Nodotais materiāls tiks šķirots, daļa sadarbībā ar sociālo dienestu tiks atdota mazāk turīgajiem iedzīvotājiem, ja būs segas, dvieļi – tie noderēs vietējai dzīvnieku aizsardzības biedrībai.

Pamazām gan cilvēki jāpieradina pie domas, ka tekstilizstrādājumus nevajag mest kopā ar sadzīves atkritumiem, gan arī pašvaldībās jāsāk domāt, kā to nodrošināt, jo tuvojas tas laiks, kad Latvijā tas būs jādara obligāti.

Pagaidām gan citās Latgales pašvaldībās atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumi nesteidzas ar atsevišķi tekstilizstrādājumiem paredzētu konteineru izvietošanu.

“Mēs vēl šobrīd Preiļos un Preiļu novadā atsevišķi nešķirojam tekstilmateriālus, bet, protams, ņemot vērā visas ES direktīvas, tas mums būs jādara,” atzina uzņēmuma „Preiļu saimnieks” Atkritumu apsaimniekošanas daļas vadītāja Vineta Igolniece.

Viņa norādīja, ka pirms trim gadiem ir mēģinājuši sākt šķirot tekstilizstrādājumus, tomēr bijušas problēmas ar sašķirotā materiāla tālāknodošanu, tāpēc viss apstājies. Taču apzinās, ka tas būs jādara.

„Es ceru, ka arī šo materiālu mums izdosies ieviest un šķirot, jo iedzīvotājiem sākumā pret visu ir diezgan pasīva atsaucība, bet papīru, plastmasu un stiklu esam ieviesuši – šķirojam, gribētos gan labāk un akurātāk no iedzīvotāju puses, bet tās ir nianses, un domāju, ka arī ar tekstilu tiksim galā,” sprieda Igolniece.

Arī atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums SIA „ALAAS”, kas pieder septiņām pašvaldībām, šobrīd tekstilizstrādājumus nešķiro, informēja atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma izpilddirektors Jurijs Petkevičs.

“Kamēr nav saprotams, ko darīt ar tekstilu, nav jēgas viņu dalīti vākt, jo pašlaik vairāk tas izskatās bezjēdzīgs process, jo nav pārstrādes jaudas, kurš ir gatavs to paņemt un pārstrādāt,” skaidroja Petkevičs.

Vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA „Eco Baltia vide” un AS „Latvijas Zaļais punkts” pirms diviem gadiem uzsāka tekstila šķirošanas pilotprojektu Rīgā un Pierīgā, izvietojot 20 konteinerus apģērba, apavu un citu tekstila izstrādājumu šķirošanai, šobrīd Latvijā šādi konteineri jau ir 60.

SIA „Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts apstiprināja, ka viņi ir gatavi sadarboties arī ar citām pašvaldībām.

“Latgalē ir daudz pašvaldību uzņēmumu operatoru, viņi paši var izvēlēties iet varbūt tādu ceļu, kā mēs ejam Vidzemē ar operatoru SIA „ZAAO”, viņi savāc savā teritorijā tekstilu, mēs viņiem palīdzējām ar konteineru izvietošanu (daļa konteineru ir mūsu, daļa ir SIA „ZAAO”). Viņi savāc, un mēs no viņiem visu materiālu apņemamies savākt uz savu šķirošanas centru Tukumā,” stāstīja Aizbalts.

Viņš sacīja, ka “iniciatīva var nākt no vietējās pašvaldības vai vietējiem operatoriem, jo mēs diemžēl savus konteinerus varam izvietot tikai tajās teritorijās, kurās mēs strādājam, un Latgale nav šo skaitā, tāpēc tur pagaidām mūsu tekstilkonteineru nav”.

“Bet mēs visiem sakām, ka priekšvēlēšanu laiks ir īstais, kad paprasīt, varbūt kādā pašvaldībā ir īstais brīdis uzprasīt, redziet, mēs kā iedzīvotāji gribam, esam gatavi, lūdzu izdariet, lai mums arī tā būtu,” piebilda Aizbalts.

Uzņēmumā apliecina, ka ar katru gadu arvien vairāk cilvēku vēlas šķirot tekstilizstrādājumu un tas tiek darīts kvalitatīvāk, šobrīd no savāktā tekstila gandrīz 40% jāved uz poligonu apglabāšanai, jo to nevar ne pārstrādāt, ne otrreiz izmantot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti