Latgalē krematorijā dienā sadedzina vairākas tonnas cūku; iepērk atvēsināšanas iekārtas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Latgalē šonedēļ sāk rekultivēt vietas, kur iepriekš videi nedraudzīgos apstākļos, ar automašīnu riepu palīdzību tika dedzinātas beigtās vai nomedītās mežacūkas. Tikai Daugavpils novadā vien Salienas pagastā izveidotajā dedzināšanas laukumā šovasar tika sadedzināts ap 20 tonnām cūku un to blauksproduktu. Tāpat lielākai drošībai novadā, katrā no 19 pagastiem, tiks iegādātas cūku atvēsināšanas iekārtas, kas nonāks mednieku kolektīvu rīcībā. Par līdzekļu - 30 tūkstošu eiro - piešķiršanu šādu iekārtu iegādi novada dome parakstīja līgumu ar Lauku atbalsta dienestu.

Gandrīz vienu hektāru plašā teritorija meža ielokā Salienas pagastā pēdējos mēnešos bija kļuvusi par vienu no vietām Latgalē, kur tika dedzinātas kritušās mežacūkas. To skaits, kas vasarā te tika sadedzināts, mērāms  tonnām. Pašlaik šī teritorija tiek sakārtota, jo sākušies rekultivācijas darbi, stāsta Daugavpils novada domes izpilddirektores vietnieks Aleksandrs Aizbalts.

„Jūlijā mēs sadedzinājām pie sešām tonnām mežacūku un pie četrām tonnām blakusproduktu. Augustā sadedzinājām daudz vairāk. Likvidējot dedzināšanas vietu, veicam rekultivācijas darbus. Šajā nedēļā jāaizvāc vecā gumija un ar buldozeru jāveic augsnes kārtas iznīcināšana,” stāsta Aizbalts.

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Dienvidlatgales pārvaldes vecākais inspektors Dzintars Juškus apstiprina, ka ap 20 tonnām kritušo mežacūku bija sadedzināts meža poligonā. Pašlaik tas jau notiek krematorijā. „Astoņās stundās nodedzina sešas tonnas. Nedēļā viņi strādā trīs vai četras dienas. Šonedēļ vēl nav dedzinātas, bet pagājušajā nedēļā sadedzinātas desmit tonnas,” stāsta Juškus.

Kā pozitīvs impulss ir statistika - pēdējā laikā Āfrikas cūku mēris nav atklāts mājas cūkām. Taču aizvien ir ziņas par kritušām mežā atrastām mežacūkām, kas neizliedz iespēju, ka mežācūku gadījumā būs jauni dati par saslimstību, norāda Dzintars Juškus.

Lai sekmīgāk ņemtu paraugus un radītu lielāku drošības sajūtu, mednieku kolektīvi tuvākajā laikā saņems īpašas atvēsināšanas iekārtas. Daugavpils novads jau noslēdzis  līgumu  par finansējuma piešķiršanu  to iegādei katrā no pagastiem, stāsta Aizbalts.

Daugavpils novadā ir 42 mednieku kolektīvi, tiem pagastos būs jāvienojas par šo iekārtu atrašanās vietu un uzraudzību piecu gadu garumā, sedzot arī darbības izmaksas, piemēram elektrību. Lai arī iekārtu skaits un lielums, kas piemērots divu cūku liemeņiem, nevar apmierināt mednieku vajadzības, tomēr tas ir drošības garants, uzsver PVD pārstāvis.

Jaunās atvēsināšanas iekārtas tiks iepirktas jau tuvāko divu nedēļu laikā. Kā liecina pēdējie dati, tad Āfrikas cūku mēris ir skāris 90 mežacūkas desmit novados, kā arī  66 mājas cūkas 30 piemājas saimniecībās un vienā cūku fermā, kopumā iznīcināts jau vairāk nekā pustūkstoti mājas cūku.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti