Martā Covid-19 lipīgākā britu paveida saslimšanas uzliesmojums tika konstatēts Gulbenes un Balvu novados. Pašvaldības iesaistījās par pastiprinātu drošības pasākumu ieviešanu, bet, piemēram, Balvu novadā liela daļa ģimenes ārstu piekrita uzsākt pacientu vakcināciju savās prakses vietās. Kā akcentēja ģimenes ārste Ārija Baranovska, pašlaik saslimušo ir daudz mazāk, toties pieaug vakcinēties gribētāju skaits – nedēļā tie esot 30 līdz 40 cilvēki gan no Balvu pilsētas, gan no lauku pagastiem.
“Vecie cilvēki, tie, kuri gribēja, ir visi savakcinēti, un tagad ir tā: cik mums vakcīnas iedod, cik mēs pasūtām, tik mēs tajā nedēļā arī cenšamies savakcinēt. Tie iedzīvotāji, kuri pieteikušies uz vakcināciju, par vakcinēšanās laiku tiek informēti vairakkārt. Mēs brīdinām, ka vakcinēsim konkrētā datumā, bet mēs paši zvanām vēlreiz, kad vakcīna jau ir, jo ar tiem lauku cilvēkiem ir grūti, – viņiem lielākoties nav transporta, un lai tad nav tā, ka cilvēks atbrauc un nav vakcīnas. Tagad par vakcināciju ļoti interesējas jaunāki cilvēki,” norādīja Baranovska.
Kādi atvieglojumi paredzēti pret Covid-19 vakcinētajiem un pārslimojušajiem?
- Darba vietā un amatiermākslas kolektīva pulcēties 20 cilvēkiem bez maskām.
- Neveikt Covid-19 testus darba pienākumu veikšanai.
- Neievērot mājas karantīnu, ja bijusi saskarsme ar Covid-19 saslimušo.
- Neievērot pašizolāciju pēc atgriešanās no Eiropas valstīm.
- Sociālās aprūpes centros uzņemt imūnus apmeklētājus no vienas mājsaimniecības.
- Strādāt skaistumkopšanas nozarei un citiem pakalpojumiem, kas saistīti ar labsajūtu un izklaidi.
- Klātienē apmeklēt pasaules hokeja čempionāta spēles.
- Tikties līdz 20 cilvēkiem no vairākām mājsaimniecībām.
- Piedalīties publiskos pasākumos, apmeklēt kafejnīcas, kino, teātra izrādes, koncertus, klubus bez maskas un distances. Šajos pasākumos jābūt imūniem arī visiem darbiniekiem.
- Apmeklēt sporta klubus, gan trenējoties individuāli, gan apmeklējot grupu nodarbības.
Lai kāpinātu vakcinācijas tempus Latgalē, vietējās pašvaldības kopā ar Vakcinācijas projekta biroju rīko izbraukuma vakcināciju. Rēzeknes novadā pirmās izbraukuma vakcinācija notika maija vidū Maltā, un, kā atklāja novada domes pārstāve Madara Ļaksa, pirmā pieredze liecina, ka šis pasākums ir bijis efektīvs.
“Maltā aktivitāte bija diezgan liela. Iepriekšējā pierakstā bija pierakstījušies 85 cilvēki, taču tajā dienā tika vakcinēti vairāk nekā 120 cilvēki,” sacīja Ļaksa.
3. jūnijā Rēzeknes novadā izbraukuma vakcinācija paredzēta Dricānos un Kaunatā.
Novada pašvaldība piedāvā telpas, rīko informatīvo kampaņu un sola nodrošināt transportu tiem cilvēkiem, kuri paši nevar nokļūt līdz pagasta centram.
“Mūsu mērķis ir informēt pēc iespējas vairāk iedzīvotāju, lai viņi zina par šo izbraukuma vakcināciju un paši var pieņem lēmumu. Lai nebūtu tā, ka pēc šī izbraukuma kāds teiktu, ka, redz, es gribēju, bet nezināju. Informācija ir ievietota pašvaldības mājaslapā, pašvaldības sociālajos tīklos, pagastos uzlikti paziņojumi pie ziņojumu dēļiem. Arī pagasta pārvaldes darbinieki apzvana gan savas iestādes, gan arī iedzīvotājus, kas iepriekš izteikuši vēlmi ģimenes ārstiem un ir apziņoti. Iesaistās arī ģimenes ārsti un nodod informāciju saviem klientiem, un lielu darbu dara arī sociālie darbinieki, kas apziņo savus klientus,” atzīmēja Ļaksa.
Pašlaik Latvijā viszemākais vakcinēto iedzīvotāju skaits ir Latgalē. Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta nodaļas pārstāve Ieva Stūre uzsvēra, pieredze liecina, ka laukos visefektīvākā iespēja panākt vakcinēties gribētāju skaita pieaugumu ir izbraukuma vakcinācija, jo ne visi ģimenes ārsti veic šo manipulāciju, bet uz lielajiem vakcinācijas centriem pilsētā ne vienmēr cilvēki var aizbraukt.
Stūre skaidroja: “Par Latgali mēs domājam nepātraukti, un šobrīd viens no mūsu prioritārajiem uzdevumiem ir panākt, lai Latgalē vakcinācijas temps it tāds pats kā citviet Latvijā. Tāpēc viens no risinājumiem, ko mēs īpaši esam mērķējuši uz Latgali, ir izbraukuma vakcinācija. Tā iedzīvotāju nostāja ir dažāda. Protams, ir tādi, kuri vēlas konkrēta tipa vakcīnu. Daudz ir jautājumu par “Sputņik” vakcīnu. Mazāk dzirdēta Latgalē ir “Janssen” vakcīna, kas ir īpaši pieprasīta Daugavpilī.
Atsaucība uz šim izbraukuma vakcinācijām ir, un tās mēs turpināsim, jo tas ir veids, kā sasniegt cilvēkus, kuri paši varbūt nevar nokļūt līdz lielajiem vakcinācijas centriem.”
Pašlaik pirmo vakcīnas devu Latvijā jau ir saņēmuši aptuveni 28% valsts iedzīvotāju, Latgalē šis skaitlis ir uz pusi mazāks.
KONTEKSTS:
Pašlaik Latvijā vismaz vienu vakcīnas devu saņēmuši aptuveni 28% pieaugušo iedzīvotāju, kuri vecāki par 16 gadiem, sākts vakcinēt arī 16 gadus sasniegušus jauniešus.
Kopumā līdz vasaras beigām plānots vakcinēt ap 70% iedzīvotāju.
Pieteikties vakcīnai pret Covid-19 iespējams vietnē www.manavakcina.lv, pa tālruni 8989, pie sava ģimenes ārsta vai darba devēja. Galvenais vakcinācijas mērķis ir pasargāt cilvēku no smagas saslimšanas ar Covid-19 un nāves.