Latgalē ir saimniecības, kas tieši kartupeļu audzēšanā saredz perspektīvu

Kartupeļu stādīšana lielajās saimniecības jau pabeigta, vien daži piemājas dārzu saimnieki šajās dienās  vēl steidz paveikt iekavēto. Agrie kartupeļi daudzviet jau sadīguši, tomēr kopumā kartupeļu stādīšana šogad sakarā ar vēso pavasari bijusi vēla. Turklāt Latgalē un Sēlijā daudzi šo dārzeņu audzētāji strauji mazinājuši kartupeļu platības, to skaidrojot ar neizdevīgo cenu un zemo patērētāju interesi par kartupeļiem.

Lielāka interese par kartupeļu audzēšanu un jaunu tirgu apgūšanu jaušama no jaunajiem zemniekiem, kas tieši otrādi - kartupeļu laukus paplašina.

Ilūkstes novada zemnieks Maigurs Krievāns stāsta, ka šis pavasaris kartupeļu stādīšanai viņu pusē nav tas labvēlīgākais - un ne tikai dabā:  daudzi zemnieki samazinājuši arī kartupeļu lauku platības:

„Ir divi iemesli. Pirmkārt, iedzīvotāju skaits sarūk. Otrs iemesls – cilvēki pārstāj ēst kartupeļus: vienkāršāk ir paņemt kādu pusfabrikātu un ātri pagatavot. Bet kartupelis jāmizo, jāvāra... Mainās paradumi, laikam jāmainās arī mums. Paši arī esam samazinājuši platības no 16 hektāriem uz pusi. Skatīsimies pēc šī gada un tad domāsim, ko darīt tālāk. Vēl nav pārdota pagājušā gada raža…”

Kā vairums zemnieku, arī Maigurs Krievāns savā  zemnieku saimniecība lielākoties audzē ‘Vinetu’ un ‘Lauru’, tās ir  pieprasītākās šķirnes, viss izaudzētais nonāk vietējā tirgū.

Vēl straujāk kartupeļu audzēšanas platības mazinājis zemnieks Viktors Kalāns – no 12 hektāriem uz diviem. Tam galvenie iemesli ir  Krievijas sankcijas un cenas.

Tomēr ir jaunie zemnieki, kas Latgalē dara tieši otrādi - šogad par spīti tendencēm paplašina kartupeļu laukus, arī ar  noietu problēmu pagaidām neesot.

„Mana nelielā pieredze rāda – pašam jādomā, kā paplašināties. Es kāpināšu, kamēr man ir noiets. Saimniecību dibināju 2011.gadā, sāku ar nepilnu hektāru sēklai, šogad iestādīju 20 hektārus. Man pagrabs ir tukšs, noiet ir atrasts – veikala tīkls, tirgus, vakara tirgus, jāstrādā tālāk,” stāsta Sventes pagasta jaunzemnieks Ainārs Jonāns.

Turklāt  šim jaunajam zemniekam izdevies šopavasar kartupeļus iestādīt pat agrāk neka citus gadus, un pirmo kartupeļu ražu, ja laika apstākļi būs labvēlīgi viņš sola jau jūnija sākumā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti