Latgalē daudzviet pareizticīgie un vecticībnieki Ziemassvētkos prasīs brīvdienu

Latvijas pareizticīgie un vecticībnieki sāk gatavoties saviem Ziemassvētkiem. Atšķirībā no katoļiem un luterāņiem, kuri Ziemassvētkus jau nosvinēja decembra nogalē un izmantoja valsts noteiktās svētku brīvdienas, šīs konfesijas Ziemassvētkus svinēs 7.janvārī.

Valsts līmenī oficiāli kalendārā šī diena nav noteikta kā svinamā diena, lai arī daudzus gadus raisās diskusijas par to, vai tas nebūtu jāizdara. Tikmēr Latgalē vairākas pašvaldības jau daudzus gadus izdod īpašus rīkojumus, kas dod iespēju pašvaldību struktūrās un iestādēs strādājošajiem pareizticīgajiem un vecticībniekiem pieprasīt 7. janvārī brīvdienu un svinēt savus Ziemassvētkus ģimenes lokā.

Svētdien, kā tas jau ierasts svētdienās, ticīgie ļaudis pulcējas savos dievnamos. Pareizticīgajiem un vecticībniekiem šis laiks ir īpašs - notiek gatavošanās vieniem no lielākajiem reliģiskajiem svētkiem - Ziemassvētkiem. Šīs ticības cilvēku nav mazums, arī Latgalē.

Tāpēc, piemēram, Rēzeknē un Daugavpilī  nu jau daudzus gadus pilsētu  domes, izdod rīkojumu ļaujot 7. janvārī ticīgajiem ņemt brīvdienu un svinēt savus svētkus, stāsta Daugavpils domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Dukšinskis, kurš pats savulaik, arī strādājot par deputātu Saeimā, ir cīnījies, lai šī diena valsts līmenī tiktu noteikta kā svētku diena.

Daugavpils ir multikulturāla pilsēta un ir diezgan liels skaits pareizticīgo un vecticībnieku. Bieži vien iestāžu vadītāji un darbinieki vēršas pie domes un kaut kādā veidā kompromiss tiek atrasts," saka Dukšinskis.

Marina kā pareizticīgo konfesijas pārstāve ir viena no tiem pašvaldības darbiniekiem, kas izmantos iespēju 7. janvārī paņemt brīvdienu un nosvinēt Ziemassvētkus pēc savām tradīcijām kopā ar ģimeni. „Parasti mēs noteikti ejam uz baznīcu un pēc tam klājam galdu. Stāstam bērniem par šiem svētkiem, Dievu un paražām," norāda Marina.

Atšķirībā no katoļiem un luterāņiem, kuriem Ziemassvētki ir oficiāla brīvdiena, Marinai, tāpat kā citiem viņas kolēģiem Rēzeknes un Daugavpils pašvaldībās, šī brīvdiena, lai svinētu savus svētkus, tomēr būs jāatstrādā, skaidro Daugavpils domes personāla speciāliste Anna Kokina.

Latgalē daudzi iedzīvotāji ir pārliecināti, ka arī 7. janvāris būtu jāiekļauj svinamo dienu sarakstā, tas būtu cieņas apliecinājums, uzsver arī Marina. „Tieši tā. Visiem cilvēkiem ir jābūt vienādiem, un valstī ir dažādas konfesijas," viņa norāda.

Protams, pastāv arī pretēji viedokļi, arī Latgalē - tā savu pozīciju skaidro Aivars Broks, kurš ir gan domes deputāts, gan Daugavpils kultūras atbalsta biedrības vadītājs. „Es neesmu šīs idejas fans. Man liekas, ka svētki būtu visiem jāsvin kopā (..) Pareizticīgie, cik es zinu, ir sadalījušies divos patriarhātos – viens ir Maskavas, otrs nē. Ārzemēs daudzi pareizticīgie svin 24. un 25. decembrī," saka Broks.

Turklāt, tad attiecīgi līdzīgas brīvdienas būtu jāpiešķir arī citām Latvijā dzīvojošajām reliģiskajām konfesijām, uzsver Broks. Bet ar Latgales domju rīkojumu gan Daugavpilī, gan arī Rēzeknē pašvaldību struktūrās strādājošie pareizticīgie un vecticībnieki, arī skolēni nu jau kārtējo gadu varēs 7.janvārī izmantot kā brīvdienu, ar atstrādāšanas iespēju. Līdzīgi šos Ziemassvētkus par brīvdienu pasludinājusi, piemēram, visa Līvānu 2.vidusskola.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti