Dienas ziņas

Tautieši Lielbritānijā: viss pa vecam

Dienas ziņas

Atklāj trūkumus ekonomisko noziegumu izmeklēšanā

Latgalē atklāts jauns dižakmens

Latgalē atklāts jauns dižakmens

Darba diena mežā var izvērsties arī dažādu negaidītu pārsteigumu pilna. Tā, piemēram, meža plānotājam Aivaram Paulinam izdevies atrast līdz šim nereģistrētu dižakmeni mežā Ludzas novadā. Šobrīd aktīvi tiek domāts, kādu nosaukumu dižakmenim piešķirt, tam sekos tā reģistrācija īpaši aizsargājamu dabas teritoriju datu bāzē.

"Latvijas Valsts mežu" (LVM) Ziemeļlatgales reģiona plānotājam Aivaram Paulinam Ludzas novada Pildas pagasta mežā, pildot darba pienākumus, izdevies atrast jaunu dižakmeni. Šobrīd gan nokļūšana līdz tam salīdzināma ar šķēršļu trasi teju kilometra garumā biezās sniega segas un nolūzušo koku zaru dēļ.

"Pa šo pašu ceļu es arī gāju, kad atradu. Meklēju krājas kopšanas cirtei parauglaukumus. Izskatījās kaut kāds zemes valnis uzstumts. Pagāju garām. Jau tur biju aizgājis garām, nez kāpēc paskatījos atpakaļ, uzmanību pievērsa tas, ka tas uzkalns viss ar sūnām noaudzis, nav zāles nekādas. Piegāju tuvāk, skatos – zem sūnām akmens," stāsta Paulins.

Atradumu Aivars sauc par nejaušu apstākļu sakritību, par kuru ir liels gandarījums, jo savā vairāk nekā 20 gadu darba pieredzē mežā tik lielu akmeni izdevies ieraudzīt pirmo reizi.

"Uzzvanīju kontroles speciālistei, apmēram tos izmērus uz aci nosaucu. Viņa saka: tā kā pamaz dižakmenim. Otrā dienā vajadzēja tālāk darboties, domāju – izmērīšu precīzi. Uzmērīju, piezvanīju Diānai, parēķinājām, ka it kā velk," skaidro Paulins. 

Atrastā akmens virszemes tilpums ir aptuveni 11 kubikmetri. Kā liecina informācija Dabas aizsardzības pārvaldes mājaslapā, dižakmens statuss tiek piešķirts akmeņiem, kuru, virszemes tilpums ir vismaz desmit kubikmetri.

"Latvijā kopumā datubāzēs reģistrēti un uzmērīti ir 112 dižakmeņi. Taču kopumā Latvijā ir vairāk nekā 300. Paskaitīju pa Latgali – mums ir kaut kur 30 dižakmeņi. Šis tad būtu 31.," stāsta LVM vides plānošanas speciāliste Diāna Marga.

Aizsargājams ir ne vien pats dižakmens, bet arī teritorija 10 metru rādiusā ap to. Bieži vien tajā atklājas liela bioloģiskā daudzveidība, toskait arī reti sastopamas augu sugas.

"Zem sniega mēs redzam, ka ir gan ķērpji, gan sūnu sugas. Uz tāda akmeņa var augt ļoti retas sugas sūnas un ķērpji, līdz ar to to nedrīkst skrāpēt vai ņemt nost to apaugumu," norāda Marga.

Pagaidām Pildas pagasta mežā atrastais dižakmens gan vēl nav reģistrēts dabas datu pārvaldības sistēmā “Ozols”, jo tam nav izdomāts piemērots nosaukums, tāpēc ''Latvijas Valsts mežu'' vēstniecība sociālajos tīklos izsludināja konkursu, kurā aicināja piedalīties ikvienu interesentu. Tuvākajā nākotnē, lai dižakmeni būtu vieglāk atrast, tiks uzstādīta arī norādes zīme.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt