Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Bauskā nodod ekspluatācijā nepabeigtu ielu

Aicina utilizēt eglītes videi draudzīgi

Latgalē aicina utilizēt svētku eglītes videi draudzīgi

Nogādāt Ziemassvētku eglīti atkritumu šķirotavas laukumā, izmantot kā kurināmo vai barību dzīvniekiem – tie ir daži no atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu ieteikumiem par to, kā pareizi un pēc iespējas dabai draudzīgāk atbrīvoties no svētku eglītēm. Latgalē atkritumu apsaimniekotāji jau otro gadu organizē akcijas, kas paredz egļu kompostēšanu vai izmantošanu malkā. Savukārt briežu dārzā Aglonas novadā iesaka: pirms egli nogādāt pie dzīvniekiem, sazināties ar to saimniekiem, jo ne kura katra egle ir piemērota ēdināšanai.

Vairāki uzņēmumi šobrīd iedzīvotājus mudina Ziemassvētku eglītes utilizēt videi draudzīgā veidā, tostarp vest kā barību uz saimniecībām, kur mājo dzīvnieki.

Briežu dārzs Aglonas novadā izveidots pirms diviem gadiem, un tā saimniece Inese Reine rūpējas par vairāk nekā 40 dambriežiem un trīs Dāvida briežiem, kam tuvāko nedēļu laikā piebiedrosies arī staltbrieži. Saimniecība ir tūrisma objekts, tomēr līdz šim neviena Ziemassvētku eglīte turp nav nogādāta. Saimniece uzsver, ka briežu uzturā eglēm ir nozīme, taču pēcsvētku periodā ieteicams iepriekš pieteikties un uz dzīvnieku saimniecībām vest tikai labi saglabātas egles.

“Noteikti bez rotājumiem. Ar skujām vismaz, lai skujas turas. Lai viņiem būtu patīkami pagrauzt arī. Sulīga daudzmaz. Viņiem tur vitamīnu ir daudz. Tāpat kā cilvēks arī tos priežu pumpurus, tās tējas vāra pret saaukstēšanos, visādām slimībām, viņi zina, ko viņi ēd,” saka Reine.

Savukārt atkritumu apsaimniekotāji aicina eglītes izmest bioloģisko atkritumu konteineros vai nogādāt šķirošanas laukumos. Rēzeknē otro gadu iedzīvotājiem, kā arī daudzdzīvokļu namu pārvaldniekiem lūdz līdz janvāra beigām egles vest uz šķirotavu Rīgas ielā.

“Tas, ko plānojam mēs ar tām eglītēm darīt, tas nav tā, ka tās vienkārši apglabāt, bet mēs plānojam kompostēt un izmantot tālāk to kompostu tā kā otrreizēju materiālu,” stāsta SIA “ALAAS” izpilddirektors Juris Petkevičs.

Pilsētas ielās sastaptie iedzīvotāji ideju par videi draudzīgu atbrīvošanos no svētku eglītēm vērtē atzinīgi, taču atzīst, ka aizvien nepieciešams vairāk informācijas, lai mainītu ieradumus. “Mums viņa neliela, zariņi, mēs tā pamatīgi viņus salauzām un iemetām konteinerī,” stāsta rēzeknietis Jānis.

Vēl dabai labvēlīgāks variants ir egļu zaru, nevis pašas egles izmantošana svētku rotā.

“Videi draudzīgi būtu tās nemaz necirst, paņemt egļu zaru, un pietiek.

Mēs jau eglītes nemaz necērtam. Nav problēmu sadedzināt mazu egļu zaru. Toties egle paliek dzīva,” saka briežu dārza saimniece.

Praktiski kā kurināmo svētku eglītes izmanto Zemgales skola Daugavpils novada Demenes pagastā. Tās skolai piegādā Daugavpils atkritumu apsaimniekotājs, kas līdz 18. janvārim izvedīs atkritumu konteineru laukumos netālu no konteineriem vai daudzdzīvokļu māju atkritumu šahtām novietotās eglītes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti