Lamas un alpakas - ganāmpulku sargu lomā

Aitu ganāmpulka apsargātāju lomā nevis apmācīti suņi, bet gan lamas un alpakas - lai arī cik dīvaini un eksotiski tas pirmajā brīdī neizklausītos, šāda (jau ilggadēja) pieredze ir Amerikā un arī vairākās Eiropas valstīs.

Tagad to ieviest Latvijā gatavojas arī Amatas novada savvaļas dzīvnieku saimniecība „Rakši", piedāvājot aitu audzētājiem sarga darbam mācītas lamas un alpakas.

Lai parādītu, kā lamas un alpakas reaģē uz nelūgtu viesu parādīšanos savā aplokā, „Rakšu" saimnieks Kristaps Blaus aicina pavērot nelielu eksperimentu, proti, aplokā uz brīdi tiek ielaists paliels vilku suns. Vispirms alpakas un lamas saspringti suni novēro un jau pēc brīža  to padzen.

Eksperiments pierādīja to, ka   lamas ir īsti aitu sargi, kas spēj aitas nosargāt no klaiņojošiem suņiem un arī no vilkiem," konstatē Blaus.

Ziņas par to, ka klaiņojošie suņi ir saplosījuši ganībās esošās aitas, parādās  bieži. Šoruden Zaubes pagastā vienā no aitu audzētavām nokostas 20 aitas, savainotas 30. Un šī saimniecība jau ir ieinteresējusies par to,  kā ganu lomā varētu izmēģināt lamas. Ne tikai spēcīgais kāju spēriens var atbaidīt suņus vai vilkus, lamām ir vēl kāds, tā teikt, ierocis - un tas ir spļāviens.

„Smaka ir, ja barība pacelta no kuņģa, tā viņa var spļaut uz suņiem un vilkiem," skaidro Blaus.

„Rakšos" šobrīd uzskata, ka  ideja par lamu un alpaku izmantošanu ganāmpulku sargu lomā arī Latvijā var būt  reāla. „Rakšu" pārstāve Ieva Ozola, kas reizē ir arī Latvijas Kamieļu un kamieļu dzimtas dzīvnieku asociācijas vadītāja, ir tikko atgriezusies no Anglijas, kur pieredzes apmaiņas braucienā iepazinās ar šīs valsts pieredzi. Un izrādās - Anglijā alpakas sargā ne tikai aitu ganāmpulkus, bet arī 4000 vistu saimniecību. Izrādās šī metode, ganāmpulku sargu lomai izmantot lamas un alpakas, pasaulē jau nav nekas jauns.

„Amerikā pirmie sāka izmantot lamas, lai aizsargātu ganāmpulkus pret koijotiem, Austrālijā aizsargāja jaundzimušos jērus, vistu sargāšanā izmanto Lielbritānijā jau vairāk nekā 20 gadus," skaidro Ozola.

Šie dzīvnieki aitu ganu lomā vislabāk var noderēt tiem saimniekiem, kas savā saimniecībā vēlas redzēt arī ko eksotiskāku.

„Rakšos" šobrīd ganāmpulku apsargu darbam gatavojas apmācīt savas lamas un alpakas, un šis gads esot tam pateicīgs, jo pamatā dzimuši vīriešu kārtas mazuļi, kā arī pavasarī tiks ievestas jau apmācītas alpakas no Anglijas. Ievadītas arī pirmās sarunas ar Latvijas Aitu audzētāju asociācijas pārstāvjiem. Bet janvārī interesentiem būs seminārs, kurā savā pieredzē dalīsies Lielbritānijas speciālisti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt