Panorāma

Skolām pirks CO2 mērītājus

Panorāma

Rosina aizliegt Rīgā barot savvaļas putnus

Laima slimības ierosinātājs atrasts 18,8 % ērču

Laimas slimības ierosinātājus ērcēs šogad atrod daudz biežāk

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Katra piektā ērce, kas izmeklēta Latvijas Infektoloģijas centra laboratorijā, satur borēlijas jeb Laimas slimības ierosinātāju. Salīdzinoši – ar ērču encefalītu inficēti vien nepilni 2% pārbaudīto ērču. Tas gan nenozīmē, ka visi, kam piesūkušās šīs ērces, tiešām saslimst. Taču mediķi atgādina par piesardzību, ejot dabā un atpūšoties pie ūdens. 

Līdz 11. jūlijam Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) noņemtas 727 ērces. Visvairāk tieši Latvijas Infektoloģijas centra uzņemšanas nodaļā. Ne visas noņemtās ērces analizē. Tas ir maksas pakalpojums. Taču tikai tā var uzzināt, vai ērce satur encefalītu vai Laimas slimības ierosinātāju – borēlijas. 

Lai iekļūtu laboratorijā, kurā ērces analizē, jāiet cauri vairākām slūžām. Tikai tad, kad vienas durvis aizveras, otras var atvērt.

Infektoloģijas centra References laboratorijas speciāliste Gaļina Muzje norādīja: “Bīstams tas patogēns. Ērču encefalīta vīruss pieder trešajai riska grupai un līdz ar to jāizmeklē speciālos apstākļos.”

Ērču encefalīts ir akūta centrālās nervu sistēmas slimība. Smagākie gadījumi beidzas ar nāvi vai invaliditāti, pēc pārslimošanas var būt arī galvassāpes, nogurums, līdzsvara traucējumi vai citas sekas. 

Līdz pirmdienai laboratorijā no izmeklētām 176 ērcēm ērču encefalīts atklāts trim jeb 1,7% ērču.

Šis skaitlis katru gadu atšķiras. 2015. gadā inficēti bija 5%, pēc gada – 4%, bet 2018. un 2019. gadā tikai 0,65% un 0,82% no visām pārbaudītajām ērcēm. 

Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste Baiba Rozentāle skaidroja: “[Inficēšanās] ar ērču encefalīta vīrusu pieaug. Viszemākais [līmenis] bija nepilna viena ērce, nu jau ir divas no 100 inficētas, 2015. gadā bija piecas no simta. Redzēsim, kāda būs dinamika. Varam tikai pateikt, ka šobrīd mums seši pacienti. Četri ir izārstēti. Pašreiz jau cilvēki ir vairāk pie jūras un smiltīs, tur [ērcēm] piekļuves mazāk. Redzēs, kāds būs rudens.”

Laimas slimības ierosinātājus ērcēs šogad atrod daudz biežāk. Uz borēlijām izmeklētas 213 ērces, inficētas bija 40 jeb 18,8%. 

Pret ērču encefalītu pieejama vakcīna, un līdz ar to ir iespēja sevi pasargāt. “Ko nevar teikt par Laimas boreliozi, kur nav vakcīnas. Tāpēc ir svarīgi uzzināt, vai ērce bija inficēta un vai borelioze pārgājusi uz cilvēku,” atzīmēja Infektoloģijas centra References laboratorijas vadītājs Sergejs Ņikišins.

Pat ja ērce ir inficēta, daudz atkarīgs no tā, cik ilgu laiku kukainis piesūcies, jo ne vienmēr un ne uzreiz patogēns no ērces nonāk cilvēka asinīs. 

Rozentāle norādīja: “Bet cilvēkiem vajag būt mierīgiem, jo slimnīcā mums ir tikai viens pacients ar agrīnu formu, tādu, kad jāārstējas. Lokālas formas ārstējas ambulatori. Bet lielākā daļa neslimo. Jo ādas un zemādas šūnas saķer ierosinātāju un cilvēks nesaslimst.”

Ārsti atgādina, ka pēc atpūtas dabā sevi ir jāapskata un jāpārliecinās, vai ērce nav pieķērusies bērniem.

Tāpat ērces mājās var atnest mājdzīvnieki. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti